Trucks verwisseld: verkeerde chauffeur vast na dood actievoerder NIEUWS 3 Spanje houdt adem in, reddingsteam probeert bij kind te komen De put is een gat dat werd gegraven om te zoeken naar water. Yulen viel er zondag rond 14.00 uur in. Hoe dat kon gebeuren, is nog onduidelijk. Het boorgat ligt op privéterrein en het is niet duidelijk of het was afgedekt of op een andere manier was beveiligd. Het drama met Yulen had plaats tij dens een uitje met zijn ouders naar hun weekendhuisje in Totalen, een bergdorp ten noordoosten van Ma laga. De vader van de peuter sloeg om streeks 14.00 uur alarm. Sindsdien zoeken zo'n honderd brandweerlie den, politiemensen en leden van de ci viele bescherming naar sporen van het ventje. Ze krijgen hulp van speciale bergreddingsteams en duikers. Er wordt gezocht met speciale robotca mera's aan kabels die in het gat zak ken. Het incident met Yulen zou voor de familie het tweede drama in zeven maanden tijd zijn. Het gezin verloor in mei vorig jaar de 3 jaar oude Oliver. Het ventje kreeg een hartaanval tij dens een korte wandeling met een fa milielid. Yulens broertje was drie we ken eerder opgenomen in het zieken huis nadat hij op straat in elkaar was gezakt. Geluiden Er werden tot gisteravond nog geen geluiden van de vermiste peuter opge vangen, zo verklaarde de brandweer commandant van Malaga die de zoek en reddingsactie leidt. Het enige spoor is volgens hem een zakje met snoep dat Yulen bij zich had tijdens het on geluk. Het zakje was te zien op beel den van de camera. Die beelden hebben verder nog niets opgeleverd. Dat komt mede doordat de camera niet verder komt dan zo'n 70 meter diep. De peuter moet zich nog dieper in het boorgat bevinden. Het is niet bekend of er wa ter in de put staat. Reddingswerkers hebben aan de bovenkant van het gat zo'n 30 centi meter aarde verwijderd, maar kunnen naar eigen zeggen niet verder graven. Het risico is te groot dat het boorgat instort. Maar ook omdat de grond te rotsachtig is. Volgens de woordvoerder van de guardia civil worden drie opties onder zocht om Yulen te lokaliseren en te redden. De eerste is het afgraven van alle aarde om het boorgat heen. De tweede optie is het graven van een verticale tunnel parallel aan het boor- Alle technische oplossingen worden onderzocht om de peuter te lokaliseren enteredden - Maria Gamez Gamez (woordvoerster regering) gat om van daaruit een opening te ma ken naar de plek waar de peuter zich bevindt. Optie drie is een redding via het boorgat zelf. Een regeringsvertegenwoordiger noemt de zoek- en reddingsactie 'erg complex'. ,,De ondergrond is moeilijk te bewerken en het boorgat is erg smal, vochtig en koud'', verklaarde Maria Gamez Gamez. Volgens haar is het technisch onmo gelijk om iemand uit zo'n smalle put te redden, maar bestaan er wel tech nologieën om toegang te krijgen tot diepe en smalle plekken zoals deze. ,,Alle technische oplossingen worden onderzocht om de peuter te lokalise ren en te redden.'' Tal van gespeciali seerde bedrijven hebben alternatieven aangedragen. De ouders van Yulen volgen de zoek- en reddingsactie op de voet en waren ook in de nacht van zondag op maandag aanwezig. Ondanks het ad vies om rust te nemen. ca. 30 cm Zaterdag werd een 56-jarige man uit Dongen gearresteerd die werkt voor het transportbedrijf HaCas uit Gilze, maar hij bleek niets met de zaak te maken te hebben. De man die agenten wél verantwoordelijk houden voor de dood van de actie voerder komt uit Landgraaf en werkt bij een transportbedrijf uit Maastricht. Hij is nog niet gearres teerd. De pijnlijke vergissing kon volgens het Belgische Openbaar Ministerie gebeuren omdat de chauffeur uit Dongen kort na het drama bij Visé als eerste en enige over de grens was gereden bij Maastricht. Zijn vrachtwagen leek bovendien op die van de verdachte die nu wordt ge zocht. De actievoerders, zogeheten Gele Hesjes, hadden een blokkade opgeworpen om te protesteren te gen het regeringsbeleid. Een vrachtwagen wilde daarvoor vol gens de actievoerders niet stoppen. Bij HaCas Transport in Gilze wis ten ze zaterdagmiddag niet wat ze meemaakten toen de politie het terrein op kwam om een vrachtwa gen in beslag te nemen voor onder zoek. ,,Wij hadden natuurlijk ook het nieuws meegekregen dat het om een Nederlandse chauffeur zou gaan, maar daar verder niet bij na gedacht. En dan ben je er als bedrijf ineens zelf bij betrokken'', zegt di recteur Mathé Holleman van Ha- Cas. De chauffeur kreeg hij niet meer te spreken. Die verdween ach ter de tralies voor een ondervra- ging. Maar al snel ontstond bij het bedrijf al wel de twijfel dat niet de juiste persoon was vastgezet. Er wa ren ook kentekens doorgegeven aan de politie die niet overeenkomen met het materieel van HaCas Transport. Zondagavond kwam het verlossende bericht. Hun chauffeur mocht na een nacht in de cel weer naar huis. Hij was wel op de snel weg geweest waar de actievoerder was overleden, maar had niets met het incident te maken. Volgens Holleman van HaCas Transport maakt de chauffeur het na een nacht in de cel naar omstan digheden goed. Hij wil zelf niet in de publiciteit treden, maar dat het nieuws een grote opluchting is voor hemzelf en zijn collega's mag dui delijk zijn. ,,Als dit echt waar zou zijn geweest, had dit hem en zijn gezin voor het leven getekend'', zegt Holleman. Het bedrijf is boos dat de politie de trucks heeft verwisseld. ,,Dit moet echt worden uitgezocht. Want het betekent nogal wat als dit je overkomt.'' dinsdag 15 januari 2019 GO ROMBERG: SPANJE Totalan Dolmen del Cerro de la Corona MALAi FOTO 'S EUROPA PRESS EN PACO GUZMAN Leeft Yulen (2) nog na val in 110 meter diep boorgat? Hulpverleners proberen sinds zon dag in Totalan bij het Spaanse Ma laga de 2-jarige peuter Yulen te redden. Het jochie viel tijdens een familie-uitje in de bergen in een waterput van zo'n 110 meter diep en 30 centimeter breed. De zoek actie is een race tegen de klok. Caspar Naber Totalan Een hand maakt duidelijk hoe smal het gat is waarin de peuter verdween. Hulpverleners overleggen bij Totalan hoe ze bij Yulen kunnen komen. De geboorde put wordt geschat op meer dan 100 mtr diep. Cala Del Moral De Belgische politie heeft de verkeerde chauffeur laten arres teren in het onderzoek naar de dood van de 49-jarige actievoer der Roger Borlez, net over de Belgische grens bij Luik. Raymond Boere Gilze Op de E25 in België, niet ver van de Lim burgse grens, werd een 'Geel Hesje' doodge reden. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3