Festival D^R duikt het Vlissingse Nollebos in 5 ENERGIE TRANSPORT Het zou geen probleem moeten zijn om de stroom van zijn 168 zonnepanelen aan het net te leveren. ,,Nou, het tegendeel is waar", zegt agrariër Anthonie Langebeeke uit Serooskerke. dinsdag 15 januari 2019 Langebeeke heeft een ge mengd bedrijf. Hij is ak kerbouwer en houdt melkvee. Hij heeft flink geïnvesteerd in het ver duurzamen van zijn bedrijf. Hij streeft ernaar energieneutraal te worden. Een warmtepomp, ge koppeld aan het koelsysteem van de melk, helpt daarbij. En de zon nepanelen horen daar ook bij. Maar er is een kink in het kabeltje gekomen. Vorige week vertelde netbe heerder Enduris dat er in Zeeland over het algemeen geen proble men zijn met het transport van groene stroom. Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de provincies Groningen en Drenthe, waar pro jecten worden uitgesteld omdat het elektriciteitsnet het aanbod niet aan kan. Beveiligd Maar ook in Zeeland loopt het niet overal gesmeerd, heeft Langebeeke ondervonden. ,,In april 2018 heb ik geïnvesteerd in 168 zonnepanelen met een jaarcapaciteit van onge veer 50.000 kWh. Na een aanpas sing in de meterkast zou dit zon der problemen moeten kunnen draaien, volgens de techneuten van Enduris. Nou, het tegendeel is dus waar. Zodra de zon gaat schij nen en de panelen stroom opwek ken, loopt de spanning in het net in zeer korte tijd op tot boven de 250 Volt. Hierboven is de appara tuur gelukkig beveiligd en scha kelt die zichzelf uit." Volgens Langebeeke zijn er me tingen verricht. ,,De capaciteit is hier in het buitengebied inderdaad veel te klein en voldoet zelfs niet eens aan de wettelijke norm." De oorzaak is het te dunne kabeltje tussen Langebeeke's bedrijf en het elektriciteitsnet. In plaats van de verwachte 50.000 kWh, kon hij iets meer dan 20.000 kWh leveren. ,,Vanaf juni ben ik bezig om het net aangepast te krijgen en mijn installatie zodoende op volle capa citeit te kunnen laten draaien. Tot op heden zonder resultaat." Begrip Hij heeft er nog enigzins begrip voor dat Enduris niet van de een op de andere dag een zwaardere kabel naar zijn bedrijf kan aanleg gen. ,,Maar ik zou wel graag een concrete datum met ze afspreken. Zodra de zon gaat schijnen en de panelen stroom opwekken, loopt de spanning in het net in zeer korte tijd op tot boven de250Volt Dan weet ik waar ik aan toe ben." Volgens Enduris heeft het hoofdnet in Zeeland voldoende capaciteit, in tegenstelling tot sommige andere delen van het land. Maar bij laagspanningsaan- sluitingen, zeg maar op het niveau van huishoudens en kleine bedrij ven, kunnen zich wel eens proble men voordoen in de vorm van stroomdips of juist stroompie- ken. ,,We zijn met deze klant in gesprek", zegt een woordvoerster van Enduris. ,,En dit probleem moet voor hem gewoon opgelost worden." Het bos brengt heel veel beper kingen met zich mee. ,,Daar wordt je creatiefvan", vindt De Haan. Kan hij een tipje van de sluier oplichten van wat er te zien is in het Nollebos? ,,Je kan schommels verwachten, klimwerken, kunst in de bomen die door het hele bos heen beweegt." De programmering voor het hoofdpodium is nog niet bekend, maar de organisatie belooft 'een hele hoop wereldmuziek, electroni- sche en experimentele muziek, een hoop jazz en een heel klein beetje pop'. Daarnaast is er een randpro- grammering met veel theater, kunst en taal. Tickets zijn vanaf 9 april te krij gen via de site van het festival, fes- tivaldaer.nl, en Facebook. Op 1 fe bruari gaan de early bird-tickets in de verkoop. Cris Sohier Vlissingen Een hele kleine slag om de arm nog: de handtekening onder de vergun ning moet nog gezet worden. ,,Maar alle lichten staan op groen", laat De Haan weten. „Festival D^R is altijd ergens anders: dan weer daar en dan weer daar." Afgelopen jaar vond het festival plaats bij het Bas- kensburgplein in Vlissingen. In 2019 wordt het dus het Nolle- bos. Meer specifiek: tussen de Ka novijver en de Zwanenburgseweg, op een stuk bos dat aan drie kanten door water omsloten wordt. ,,Daar in dat bos verscholen zijn belevin- Naast muziek is er een randprogram- mering met veel theater, kunst en taal gen en komen podiumpjes. In het midden is een open veld, daar komt het hoofdpodium. Het festival krijgt dus een heel andere vorm dan vorig jaar, want dat was één groot open veld." GO Boer kan zijn stroom niet kwijt Theo Giele Serooskerke (W) Anthonie Langebeeke uit Serooskerke; ,,De capaciteit is hier in het buitengebied veel te klein.'' foto dirkjan gjeltema - Anthonie Langebeeke Een eerdere editie van het festival D^R. foto lisette van peenen Kunstfestival D^R ontwikkelt zich tot een soort rondreizend circus: voor de derde editie in 2019 is voor de derde maal een nieuwe locatie gekozen. Organi satoren Wybe de Haan en Anne van Helteren strijken dit jaar neer op 9 en 10 augustus in het Vlissingse Nollebos - IbwSh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37