Voedselbanken missen nog veel klanten Weer 25 jaar geëist voor martelmoord ZEELAND 3 Zo'n duizend huishoudens ontvangen wekelijks een pakket van een van de vier Zeeuwse voedselbanken. Toch zijn er nog altijd veel mensen die er ten onrechte geen gebruik van maken, uit schaamte of omdat zij er niet bekend mee zijn. De Vereniging van Neder- landse Voedselbanken wil de drempel verder verlagen, het ta boe proberen te doorbreken en acties ondernemen om nog meer mensen te bereiken. Dat moet dit jaar leiden tot een verdere groei van het aantal klanten. ,,Ik ben ervan overtuigd dat dit ook in Zeeland speelt", zegt Paul Colijn, voorzitter van Voedsel bank De Bevelanden. ,,Er is een dark number aan mensen die de gang naar de voedselbank niet durven of willen maken." Het gaat vermoedelijk vooral om ou deren, die moeten rondkomen van alleen hun AOW. Meer mensen Via kerkelijke en sociaal-maat schappelijke organisaties en so ciale media proberen de voedsel- banken meer mensen te berei ken. Voedselbank Schouwen- Duiveland, met ruim veertig klanten, gaat ook voorlichting ge ven in verzorgings- en dorpshui zen, zegt voorzitter Annelies Po- let. ,,We willen duidelijk maken dat de drempel niet zo hoog is als men vaak denkt." Het aantal klanten groeit. In Zeeuws-Vlaanderen worden in- middels wekelijks 483 pakketten uitgereikt. Coördinator Miriam Hemelsoet verwacht een verdere stijging, mede doordat per 1 ja nuari de normbedragen zijn ver ruimd. Toch wordt nog zeker niet ie dereen bereikt. ,,Dat zijn vooral ouderen, vermoed ik. 'Naar de voedselbank? Dat doe je niet', denken zij. Dat is zó jammer." Eerder legde de rechtbank in Mid delburg 25 jaar op, maar Van der Z. stelt consequent dat hij niks met de gewelddadige dood van Smidt te maken heeft. Ook gisteren deed hij dat. Het lichaam van Smidt met daarin zeventien messteken, werd in oktober 2012 bij Westdorpe ge vonden. De veroordeelde mede pleger G. J. accepteerde de opge legde gevangenisstraf van vijftien jaar die hij in 2015 kreeg wel. De rechtbank concludeerde toen dat de mannen Smidt puur uit finan cieel gewin doodden. Verzorgers Om ontlastend bewijs aan zijn adres boven water te krijgen, richtte Van der Z. zijn pijlen onder meer op twee geestelijk verzorgers met wie medepleger J. in de gevan genis van Dordrecht sprak. Van der Z. kwam naar eigen zeggen ter ore dat J. aan onder andere dat tweetal verklaarde zelf Smidt te hebben vermoord. Tegen de politie zei J. echter dat Van der Z. Smidt mis- handelde en neerstak met de dood als gevolg. Ondanks de hartenkreet van Van der Z. in de rechtszaal - 'ik ben mijn baan en vrouw kwijtgeraakt, Ik ben mijn baan en vrouw kwijtgeraakt, zit al zesenhalf jaar lang onschuldig vast zit al zesenhalf jaar lang onschul dig vast. Weet u wat dat met een mens doet?' - hielden de therapeu ten hun monden gesloten over wat J. hen vertelde. ,,Als we dat zouden zeggen, kan geen enkele gedeti neerde ons meer vertrouwen", was de uitleg. Raadsman Yehudi Moszkowicz stelt dat J. tegen de politie loog en dat hij de rol van cliënt Van der Z. bewust opklopte om zelf een la gere straf te krijgen. In de rechts zaal probeerde de advocaat de be trouwbaarheid van J. en zijn ver klaringen onderuit te halen. Het verbijstert hem 'dat het OM en de rechtbank daar volledig in zijn meegegaan'. J. had echter voor alle aantijgin gen over de betrokkenheid van Van der Z. bij de dood van Smidt een verklaring, constateerde één van de rechters. Hijzelf was echter stellig: ,,Ik heb absoluut geen moord gepleegd. Ik heb Smidt die nacht niet eens gezien." Het Open baar Ministerie ging daar gisteren echter niet in mee. De advocaat- generaal betoogde dat een celstraf Als we dat zouden zeggen, kan geen enkele gedetineerde ons meer vertrouwen van 25 jaar 'passend' was gezien de schokkende mishandelingen voor afgaand aan de dood van Smidt. dinsdag 15 januari 2019 niet zonder voedselbank' Renz van Leeuwen ontvangt zijn voedselpakket. Links voorraadbeheerder Hans Bracke van Voedselbank De Bevelan- den. foto's ernesta verburg Een gratis voedselpakket. ■ZeeJand Bert Blom (l) en Hans Bracken aan het werk. Rolf Bosboom In hoger beroep is gistermiddag bij het gerechtshof in Den Bosch een celstraf van 25 jaar geëist tegen J. van der Z. (38). Volgens justitie is de Axelaar schuldig aan het mishandelen, martelen en doden van zijn 86-jarige plaatsgenoot John Smidt in 2012. Joris van Duin Den Bosch - J. van der Z., verdachte - therapeut Over twee weken doet het ge rechtshof uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35