£3 e? Steentje moet uit de schoen Gemeente Goes: Haal de tegels uit je tuin! Zeeuwse leerlingen laten hun talenten zien Britse humor 2 Ook al floreert de economie, bij de voedselbanken wordt het alleen maar drukker. Voor de klanten is het een onmisbare voorziening. GRATIS ETEN ONMISBAAR Commentaar Een steen in je schoen. Eentje die je er niet uit kunt halen. Zo voelen veel Zeeuwen de tolheffing voor de Wester- scheldetunnel. Vooral voor Zeeuws-Vlamingen lijkt het oneerlijk dat zij moeten betalen om de rest van Nederland te bereiken. Zeker als ze straks ook moeten dokken om door Bel gië te rijden. Dan zitten ze in een web van tol. Zelfs de grootste pleiters voor het schrappen van de tolhef fing zijn niet vergeten dat de tunnel er ooit kwam op basis van de afspraak dat iedere gebruiker nog decennia lang zou beta len. Dat was noodzakelijk om de financiering rond te krijgen. Maar sindsdien is tunnelgeld gebruikt om andere infrastructuur in de directe omgeving te bekostigen. Bovendien vallen de in komsten jaar op jaar mee. Er zit dus rek in de exploitatie. Daarom is het geen wonder dat de tol inzet wordt van de ko mende verkiezingen voor Provinciale Staten. Willen we de tol verlagen of willen we de tunnel liever zo snel mogelijk tolvrij? Is er een tussenweg? Gedeputeerde Staten laten de gevolgen van de verschil lende scenario's onderzoeken. Nog voor de verkiezingen. Dat is mooi. Het zal de politieke partijen de lust ontnemen te specule ren met eigen sommetjes. Maar het maakt de keuze niet veel gemakkelijker. Een snelle aflossing heeft wellicht een streepje voor. De verleiding om de tolgelden weer voor iets anders te gebruiken duurt dan het kortst. De achterstelling van Zeeuws- Vlaanderen ook. Snel einde van achterstelling Zeeuws-Vlaanderen heeft wellicht een streepje voor D66 had daar een jaar geleden om gevraagd. Die partij benadrukte dat het vergroenen van tuinen de riolering kan ontlasten en daar mee wateroverlast kan voorkomen of verminderen. Het college con cludeert nu dat aansluiten bij de actie inwoners kan stimuleren om aan de slag te gaan met het groener maken van hun tuinen. Deelname aan Operatie Steen- breek kost de gemeente een paar duizend euro per jaar. De lande lijke organisatie helpt dan bij het benaderen van bewoners. Zo wor den folders beschikbaar gesteld. ALMANAK Bovendien is er een activiteiten pakket waarmee inwoners en thousiast kunnen worden gemaakt om de tegels uit hun tuin te halen. Overigens kijkt de gemeente ook naar zichzelf. Als ergens werk- Vergroenen van tuin kan riolering ontlasten en wateroverlast verminderen zaamheden worden uitgevoerd of nieuwe plannen worden gereali seerd, wordt erop gelet dat er niet wordt betegeld als dat niet per se nodig is. Goes is na Middelburg de tweede gemeente in Zeeland die zich aansluit bij Operatie Steen- breek. Lachend wees de Goesenaar op een oudere foto van een protest in Londen. In een demonstratie tégen het nakende afscheid van de Britten uit de unie liep een deelneemster met een herken bare en rake vergelijking op haar protestbord: 'Dit is precies als toen Geri Halliwel (Ginger Spice) haar kansen als solo-ar tiest overschatte en de Spice Girls verliet'. ,,En wij hebben Mark Rutte met dat idiote vaasje van 'm", mopperde de man. ,,Dat vaasje dat zomaar kapot kan val len. Nee, dan de Britten. We gaan ze wel missen hoor. Daar kon je tenminste mee lachen." Man opgepakt voor gewelddadige beroving op straat Man zwaargewond bij ongeval TERNEUZEN Rotonde busstation aangepast Voedselbanken zijn onmisbaar. ,,Ik zou het anders niet redden", zegt Renz van Leeuwen uit 's-Graven- polder. Van Leeuwen en zijn gezin gaan al anderhalfjaar lang elke vrij dag naar Voedselbank De Bevelan- den in Goes, om een gratis voedsel pakket in ontvangst te nemen. ,,In mijn situatie ben je blij dat je wat krijgt. We mogen in onze handen knijpen. De spullen die ik nu in de koelkast heb staan, had ik niet toen ik nog werkte. Dat sommige din gen tegen de datum zijn of er net over, is niet zo belangrijk. Als het maar goed is." Acht jaar diende hij in het leger en werd regelmatig uitgezonden naar het buitenland. Daarna werkte hij veertien jaar in de haven van Vlissingen. Door een ongeluk tijdens het werk raakte Van Leeu wen in 2008 volledig arbeidsonge schikt en belandde in de financiële problemen. Zijn huis moest hij verkopen, waarna hij achterbleef met een restschuld van een ton. Leefgeld Inmiddels is hij veroordeeld tot een bewindvoerder. ,,We krijgen 90 euro leefgeld per week. Daar moet ik een gezin van onderhou den met een kind van 5 jaar." Een auto is onontbeerlijk. ,,Daar gaat per week ook 15 tot 20 euro ben zine in. Dus houd je nog maar 70 euro over." Sinds het arbeidsongeval is hij in een vicieuze cirkel beland. De pro blemen worden eerder groter dan kleiner. ,,We zitten nu al anderhalf jaar in deze situatie en we weten nog steeds niet hoe het verder moet. Voor mijn gevoel is er nie mand die je echt helpt. We kunnen geen kant meer op." Hij weet dat hij niet de enige is. Ook Van Leeuwen merkt dat het drukker wordt bij de voedselbank. ,,De rij wordt steeds langer." Hij snapt dat het voor sommigen niet Mensen schamen zich. Het is ook rot, maar je moet jezelf eroverheen zetten makkelijk is die stap te maken. ,,Ze schamen zich. Het is ook rot, maar je moet jezelf eroverheen zetten. Met alles wat ik in mijn leven heb meegemaakt, ken ik geen schaamte meer." Gemopper Bij zijn eerste bezoek mopperde ie mand vóór hem over wat er in het krat zat. ,,Daar werden mijn vrouw en ik een beetje boos om. We zei den: doe even normaal, wees blij met wat je krijgt! Ik vind ook niet alles lekker, maar dan geef ik het aan degene die achter me staat. Of later thuis aan iemand van wie ik weet dat die het hard nodig heeft." Een gezin mag maximaal drie jaar gebruikmaken van de voedsel- bank. ,,Als onze situatie over an derhalf jaar niet is opgelost, zitten we dus ook nog zonder voedsel- bank. Dan moet je het zelf redden met 70 euro in de week. Ik denk niet dat dat goed gaat komen." Negentig Zeeuwse vmbo-leerlin- gen doen op donderdag 24 januari in Vlissingen mee aan het provinci aal kampioenschap van de Skills Talents vakwedstrijden. Ze volgen opleidingen op het gebied van ho reca, recreatie, economie, bouw, dienstverlening en techniek en kunnen laten zien wie het meeste talent heeft. Skills Talents zijn landelijke vak wedstrijden voor laatstejaars vmbo'ers. In Zeeland doen dertig teams van elf vmbo-scholen mee. Scalda houdt het kampioenschap voor de zesde keer op rij. Iedereen die wil, kan naar de wedstrijden ko men kijken. De wedstrijden voor horeca, bakkerij en recreatie begin nen om 10.00 uur in Middelburg (Podium 15, ZEP). De overige wed strijden zijn van 13.00 tot 15.00 uur. In Goes (Stationspark 39) zijn de wedstrijden tuinontwerp en -aan leg. De overige zeven wedstrijden zijn bij Scalda in Vlissingen (Edi- sonweg 4a). Finale De prijsuitreiking is om 17.00 uur in de hal van Prison Island, naast Scalda Middelburg. De winnaars vertegenwoordigen Zeeland tijdens de landelijke finale van Skills Ta lents op 21 maart in Amsterdam. dinsdag 15 januari 2019 Haal de tegels uit je tuin! Die op roep doet de gemeente Goes aan haar inwoners door zich aan te sluiten bij het landelijke initia tief Operatie Steenbreek. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 29-jarige man uit Middelburg is zondag- rond 22.30 uur op de In dustriestraat in Goes door twee mannen met bivakmutsen op, overval len. Het slachtoffer is ge slagen en geschopt. De daders sloegen daarna per auto op de vlucht. Het slachtoffer herkende een van de daders. Deze 63-jarige man uit Middel burg werd rond 23.45 uur in zijn woning aangehou den. Hij werd voor onder zoek en verhoor naar een politiecellencomplex ge bracht. ZIERIKZEE Bij een verkeersongeluk op de Weg naar de Val (N259) bij Zierikzee is zondagavond een 77-ja- rige man uit Den Haag zwaargewond geraakt. De auto vloog rond 22.25 uur tussen Zierikzee en de Zeelandbrug door on bekende oorzaak uit de bocht. De auto ging over de kop en belandde aan de andere kant van een sloot. Nadat het slachtof fer was bevrijd, werd deze met spoed met de ambulance naar een zie kenhuis in Rotterdam ge bracht. De politie ver moedde dat de bestuur der alcohol had gedron ken. Het verkeer zal vandaag enige hinder ondervin den van werkzaamhe den aan de rotonde bij de bushalte bij de slui zen in Terneuzen. Op de rotonde worden na de spits gaten ge boord, waarin de ver keersborden op de ro tonde komen. Omdat vanwege de bouw van de Nieuwe Sluis er soms bijzonder groot trans port de rotonde moet kunnen nemen, moeten de borden gemakkelijk verwijderd kunnen wor den. Tijdens het werk wordt de maximumsnel heid verlaagd naar der tig kilometer per uur. 'Ik red het Rolf Bosboom Goes - Renz van Leeuwen Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34