28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV INTERVIEW PAUL RÖMER Het is zo'n vraag die de stemming bij u aan tafel in één klap kan doen omslaan: is het nou nodig dat Frans Bauer op kos ten van de NPO en dus de belastingbetaler naar China reist? Voor je het weet, lopen de gemoe deren zo hoog op dat mensen gaan schuimbek ken en stampvoeten en Bert van Leeuwen in zijn limo moet stappen om de boel te sussen. Het vervelende is dat Wikipedia op dit vlak geen uitkomst biedt, want er is geen goed of fout antwoord. Het is een soort geloofsstrijd, tussen de strengen in de leer en de rekkelijken. Voor het ene kamp zijn zelfs Studio Sport en De Luizenmoeder al taboe bij een publieke omroep. Voor hen passen daar enkel het Journaal, Voorbij de Grenzen van Saoedi-Arabië en 2Doc. De rekke- lijken, onder wie ik mezelf reken, pleiten graag voor een bredere publieke omroep mét amuse ment. Als maar te verdedigen is waarom de NPO het uitzendt. Dus Bed Breakfast kan wél (want de kijker leert iets over ondernemers en de regio) en Sterke Verhalen (louter het zoveelste BN'er-verhikel) dus niet. problemen. En heus niet alleen omdat Frans door zijn onbevangenheid, enthousiasme en fa milieliefde een voorbeeld is voor elk mens. Maar vooral omdat een groot deel van Neder land nu eenmaal niet kijkt naar Ruben Terlou en zijn fantastische series over China, maar wel naar Frans. En zich in hem herkent, al zullen ze dat waarschijnlijk niet direct toegeven. Het gros van de mensen dat bij Kras een 21-daagse rond reis door China boekt, loopt er in de schaduw van De Muur net zo verwonderd bij als hij en zijn Maris. Ze zullen waarschijnlijk niet alle maal de menukaart van hun favoriete afhaal chinees bij zich hebben, maar ik sluit niet uit dat ze wel een pak hagelslag meesmokkelen in hun bagage. En denk eens aan de lieden die dol graag zo'n trip willen maken, maar simpelweg het geld niet hebben en door Frans toch de toe ristische hoogtepunten meekrijgen. Toegegeven, het is een eenzijdig beeld dat we krijgen van het land. Het woord 'mensenrech ten' is nog niet gevallen, wel bezocht Frans een Nederlandse fotograaf die poezen kiekt in Chi nese winkeltjes. Maar als het Volkskrant Maga zine voor die laatste acht pagina's zou reserve ren, is iedereen enthousiast en zul je niemand horen klagen dat de schaduwkanten van het land worden weggemoffeld. Hypocriet? Dat zou ik niet hardop zeggen, als u de sfeer thuis niet verder wilt laten escaleren. Quote van de dag Ik vind het zelfs geweldig als je mijn favoriete T-shirt laat krimpen in de droger Amstel Live: Lil' Kleine en De Dijk Petitie om R. Kelly weg te houden Paul Römer verlaat de publieke omroep. De NTR-baas blikt terug op zijn roerige tijd in Hilversum en uit zijn zorgen over de toekomst. ,,Ik vraag me af of het voetbal houdbaar blijft binnen het publiek domein.'' Römer (56), die ruim zeven jaar verant woordelijk was voor de NTR (bekend van onder meer het Sinterklaasjournaal en Het Klokhuis), liet zich geregeld horen in de discussie over de toekomst van de NPO. De timing van zijn vertrek (per 1 maart) is opvallend. Politiek Den Haag en de omroepen buigen zich nu over de lastige vraag hoe het publieke bestel, ontstaan tijdens de verzuiling, meer naar deze tijd kan worden ingericht. De omroepbaas (hiervoor werkzaam voor het productiehuis Endemol waar hij medeverantwoordelijk was voor de tv-kraker Big Brother) trapte deze dis cussie vorig jaar in deze krant af. In Rö- mers plan gaan de verschillende omroe pen (van AvroTros tot Omroep Max) verder als productiehuizen en zijn zij niet langer verzekerd van zendtijd. Zij krijgen dan alleen programma's op tv als de overkoepelende NPO deze bestelt. ,,Op een zeker moment heb je alle cycli binnen een bedrijf wel doorgemaakt. Eerlijk, ik verveel me ook een beetje. De organisatie draait als een zonnetje. Het NTR-directeur zijn, is voor mij eigenlijk geen dagtaak meer.'' ,,Ik geef toe, het is in dSt opzicht onhan dig dat ik er nu uitstap. Er zijn zorgen over de toekomst van ons bestel en ik heb met mijn plan geprobeerd een bij drage te leveren.'' Hoe is uw plan gevallen? ,,De politiek was heel positief. Omroep Max wilde me aan de hoogste boom zien hangen. Ik snap het wel, het plan komt aan hun bestaansrecht. De omroe pen praten weer over een nieuw bestel en daar heeft ons plan aan bijgedragen.'' ,,Het is echt volkomen onvoorspelbaar. Minister Slob wil dit voorjaar de brief met zijn plan naar de Kamer sturen. De omroepen zitten niet bij hem aan tafel, dus niemand weet wat het precies gaat worden. Het eigen plan van de omroe pen, waar ik nog niet veel over kan zeg gen, is meer input voor de minister.'' Na een lange stilte: ,,Ik ben van nature een optimist. Kijk, de publieke omroep is van groot belang voor de Nederlandse samenleving. En het is heel belangrijk dat we er zijn voor educatie en kunst en cultuur. Maar de echte waardering daar voor wordt door de politiek onderschat en dat baart me zorgen. De afgelopen Dat we elkaar soms de tent uit vechten voor een mooie zendtijd is gezond zes jaar moest in totaal bijna 310 miljoen euro worden bezuinigd hè?!'' ,,Dat we elkaar soms de tent uit vechten voor een mooie uitzendtijd is juist heel gezond. Iedereen staat namelijk voor andere maatschappelijke disciplines. In elk groot conglomeraat is veel gekisse bis, maar omdat wij uit verschillende omroepen bestaan, ligt het helaas wel eens op straat. Het imago is ruk en dat is grotendeels onze eigen schuld.'' ,,De traditionele tv-zenders zijn nu nog heel belangrijk. En de publieke omroep heeft een brede taak. Dus heb je sport nodig, want daar kijken veel mensen van alle leeftijden naar. Sport ^s cultuur. ,,Ik heb nu een abonnement op Fox Sports, maar als ik straks met één druk op de knop op elk scherm wedstrijden los voor een paar euro kan kopen, heb ik dat abonnement niet meer nodig. En ook niet meer de omroep die de uitzen drechten heeft. En daar gaan we natuur lijk wel naartoe. Die sportclubs beseffen dat er veel waarde zit in het exploiteren van hun eigen rechten.'' ,,Op korte termijn wel, maar voor de langere termijn vraag ik me af of het houdbaar blijft binnen het publiek do mein.'' ,,Nog geen idee. In medialand ontstaat een heel nieuw ecosysteem. Netflix kennen we, maar Amazon, Disney en Apple komen er nog aan. Hier zit voor Nederland een geweldige uitdaging in die ik wel leuk vind.'' Lachend: ,,Ik ben van oorsprong fysiotherapeut, dus ik kan altijd dSt nog doen.'' Frans Met Frans Bauer in China heb ik geen —Zangeres Miley Cyrus schrijft op Instagram een open liefdesbrief aan haar geliefde Liam Hemsworth. dinsdag 15 januari 2019 GO MUZIEK Lil' Kleine en De Dijk treden vanaf donder dag op bij De Vrienden van Amstel Live in Ahoy. Onder de artiesten zijn ook André Hazes, dj-duo Sunnery James en Ryan Mar- ciano, Anouk en Maan. MUZIEK Een concert van R. Kelly op 20 april in Amster dam stuit op protest. Er is een petitie op gezet tegen de komst van de zanger. In een documentaire werd Kelly on langs beschul digd van seksu eel misbruik. 3 "U O 'Het imago van de publieke omroep is beroerd' Gudo Tienhooven Eerst maar eens de reden van uw ver trek. Waarom deze stap? Momenteel wordt druk gediscussi eerd over de toekomst van de pu blieke omroep. Is de timing van uw vertrek wel juist? Hoe gaat die discussie aflopen? Bent u eigenlijk hoopvol? Tom Egbers in Studio Voetbal. 66 —Paul Römer A V Omroepen liggen nog wel eens met elkaar of het NPO-bestuur in de clinch. Soms worden zelfs juridische stappen genomen. Dat helpt niet echt voor het imago. U noemde educatie en kunst en cul tuur als taken van de publieke om roep. Sport kan ook worden overge laten aan commerciële zenders? Dus de samenvattingen van de eredi visie zijn straks niet meer te zien bij de NOS? Wat gaat u na 1 maart eigenlijk doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28