Tweede etappezege voor De Rooy in 'Dakar' 27 Spektakel bij EK toont aan hoe leuk het allrounden bij de mannen nu opnieuw is De allroundtoernooien zaten bij de mannen jarenlang stevig op slot door Sven Kramers dominantie. Afgelopen weekeinde in Collalbo won hij opnieuw, maar dit EK voelde in veel opzichten anders aan. Het was weer meeslepend. Spanning Niet dat Sven Kramer zelf iets te verwijten viel. Dat hij al twaalf jaar lang het merendeel van de all roundtoernooien naar zich toe trekt, is knap. Alleen leidde zijn he gemonie er onbedoeld ook toe dat het puntje van de stoel in veel van die weekenden niet werd opge zocht door de kijkers. Nu Kramer (32) aan zijn lijf voelt dat hij de dertig is gepasseerd en nieuwe concurrenten zijn opge staan, is er weer volop spanning. Dat bleek vorig jaar al in het Olym pisch Stadion van Amsterdam, waar Kramer de strijd om de WK- winst aan Patrick Roest en Sverre Lunde Pedersen moest overlaten. Sommige van zijn zeges waren Mijn concurrenten zijn beter. Tijden waarmee ik vroeger won, zijn niet meer goed genoeg niet heel beklijvend. Ook voor Kra mer zelf, die bepaalde toernooien op de automatische piloot beleefde. Maar zondagmiddag - na zijn las tige aanloop vanwege rugproble men en omdat hij het spel met zijn rivalen echt weer moest spelen - was de vreugde enorm. Het publiek zag een winnaar vol euforie. De concurrentie Rivalen komen en gaan. Kijk naar Havard B0kko, die ooit de strijd aanging met Kramer maar nu een bijrol speelt. Toch duidt niets erop dat Roest (23) en Pedersen (26) zich over een aantal jaar niet meer in de podiumstrijd mengen. ,,Mijn con currenten zijn beter. Tijden waar mee ik vroeger won, zijn niet meer goed genoeg'', weet Kramer. De uit daging is vele malen groter. En dat is goed voor het schaatsen. In elk geval zal Kramer de negen jaar jongere Roest niet mentaal pro beren te knakken. Ze mogen elkaar graag en kijken op het ijs wie er de beste is. Het beeld van de twee met de schouders over elkaar kort na de finish was veelzeggend. Ook be langrijk: het is geen Nederlands on deronsje. Met Pedersen, zonder zijn val vorig jaar op de tien kilometer de wereldkampioen, hebben ook de Noren een man die nog jaren voor- uit kan en een traditierijk schaats land als Noorwegen hoop geeft. De 10.000 meter Met minimale verschillen tussen de drie bleef het zowel zaterdag als zondag razend interessant in de Arena Ritten. Kramer was er nog niet gerust op met 2,36 seconden voorsprong op Roest voor aanvang van de 10.000 meter. En coach Jac Orie moest beide schaatsers de op dracht geven in het begin van de race onder de rondetijden van Pe- dersen te gaan rijden. Bij een vroege tweestrijd zou de Noor weleens de lachende derde kunnen zijn. Vijfjaar geleden riep de Ameri kaan Shani Davis na het uitblijven van spektakel dat het schrappen van de 10.000 meter een oplossing zou bieden. Daar was toen best iets voor te zeggen. Zonder de 25 rondjes zou- Niet alles was hosanna in Collalbo. De toeschouwersaantallen bleven achter. Veel Nederlandse schaats fans zullen hebben gekozen voor een tripje naar de WK afstanden, volgende maand in Inzell. Dat heb ben de ouders van Antoinette de Jong, de Europees kampioen all round bij de vrouwen, ook gedaan. Maar dat Kramer blij was met de lo catie mag geen verrassing heten. Hij pakte in Collalbo zijn eerste Euro pese titel en was nu twaalf jaar later weer de beste. ,,En dit ijs ligt mij iets beter dan Pa trick Roest, zo eerlijk moet ik wel zijn.'' Maar meer nog dan dat voordeel vindt Kramer dat er zo nu en dan geschaatst moet worden in de openlucht, ook als dat af en toe leidt tot oneerlijke omstandigheden. Het schitterende decor in Collalbo vormde voor hem het bewijs. ,,Het schaatsen heeft baat bij toernooien op buitenijs. Vorig jaar bij de WK allround in Amsterdam waren de weersomstandigheden echt in mijn nadeel, maar ik ben op een punt in mijn carrière dat ik ook dan kan denken: dit heeft mijn sport nodig.'' den meer mannen een kans heb ben. Maar in Collalbo zou zoiets ontzettend zonde zijn geweest. Juist de 10.000 meter bracht tot de finish spektakel. De late aanval van Roest werd op de tribune door Naomi van As, de vriendin van Kramer, vloekend begeleid. Buitenijs kregen. Daarna was De Rooy in zijn Iveco oppermachtig bij de ze vende etappe in het gebied rond San Juan de Mar- cona. „Het waren moeilijke duinen, waar je veel tijd kon verliezen'', aldus de winnaar. ,,Één keer zaten we bijna vast. Als ik één seconde la ter was geweest, had den we moeten graven." De Rooy staat derde in het algemeen klassement, maar liep flink in op Eduard Nikolaev en Dmitri Sotnikov, de Russen van Kamaz. Rally. Gisteren werd de 38-jarige Braban der achteraf tot win naar van de zesde rit uitgeroepen, nadat de snelste man op die dag, de Wit-Rus Siarhei Viazovitsj, als nog een tijdstraf had ge- dinsdag 15 januari 2019 GO Eindelijk weer eens op puntje van de stoel Pim Bijl Collalbo - Sven Kramer (32) M Sven Kramer verliest Patrick Roest geen moment uit het oog op de 10 kilometer. FOTO'S ANP, VI IMAGES Met de schou ders over elkaar na de finish van de 10 kilometer, terwijl coach Jac Orie zich ontfermt over zijn pupillen van Jumbo-Visma. SAN JUAN DE MARCONA Truck rijder Gerard de Rooy heeft zijn tweede etappezege op rij geboekt in de Dakar M De truck van Gerard de Rooy ploegt zich met grote vaart een weg door het zand bij de Dakar Rally. FOTO'S ANP, TEAM DE ROOY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27