Geniet eens van het effect van mijmeren Ik zie steeds vaker zin-loze mensen in mijn psychologische praktijk komen 21 René Diekstra het boek over zijn overleden zoon, over alles wat hij had kunnen doen om het fatale auto-ongeluk te voor komen. De vader van Anne Faber wees in de Volkskrant met een be schuldigende vinger naar de rechter die dader Michael P. na een eerder seksueel misdrijf geen tbs gaf. Geen wraakgevoelens Een rancuneuze rouwverwerking kent Schiks niet. Ze koestert geen wraakgevoelens naar de hulpver leners die dit drama niet zagen aan komen. Schiks maakt zich ook amper kwaad over de 'menselijke fout' waarover in het calamiteiten- onderzoek van hulporganisatie Veilig Thuis gerept wordt. Daarin staat dat hulpverleners niet precies wisten wie de 'casusregis seur' was, omdat Schiks na een eer dere belaging van haar ex bij haar zus was ingetrokken, maar ingeschreven was blijven staan in zijn woonplaats. Ook had de informatie-uitwisseling met andere hulpverlenersinstanties 'specifieker en concreter' gemoeten. Schiks wil uiteraard dat zulke fouten niet meer worden gemaakt, maar is geen kruistocht begonnen tegen Vei lig Thuis. Ze verdient de kost met re- ceptiewerk. Soms geeft ze workshops over hoe mensen met zelfliefde dich ter bij zichzelf kunnen komen. Haar boek moet de aanzet geven om dat vaker te doen. Schiks bezocht geen psycholoog of psychiater en slikt geen medicatie. ,,lk heb dat tot nu toe nooit nodig ge- 'De vele steun van familie en vrienden heeft me enorm geholpen. Ik voelde me gedragen' had'', zegt ze. Die mentale stabiliteit kan te maken hebben met genetische aanleg, maar ook met de manier waarop ze met het trauma is omge sprongen. ,,Dat ik veel steun van vrienden en familie heb gehad, heeft me enorm geholpen'', zegt Schiks, die een halfzus is van bekende Nederlander Fajah Lourens. ,,Ik voelde me gedragen." Schiks deed in haar jeugd ervarin gen op met zelfhulpboeken en spiri tualiteit. Shanti betekent 'vrede' in het Sanskriet; haar vader had een esoterische boekhandel. Haar moe der leefde volgens principes van zelfhulpgoeroe Louise Hay. Wellicht verklaart dit dat Schiks haar levens lessen op papier wilde zetten. Schiks heeft geen nieuwe relatie. Ze vindt het soms onhandig om haar verleden te berde te brengen; ook is ze gespitst op narcistische trekken die ze bij haar ex te laat ontwaarde. Dat de babykleertjes van Elfin nog steeds op haar slaapkamer liggen, is niet alleen een herinnering. ,,Meteen nadat Elfin was overleden, wist ik dat ik nog een keer moeder wilde wor den'', zegt ze. ,,Als dat niet met een nieuwe relatie gebeurt, kan dat ook met gedeeld ouderschap." k zit in de bioscoop en kijk naar de film Bohemian Rhapsody, soms met tranen in mijn ogen. Vooral bij de scènes waarin Freddy Mercury, de leadzanger van Queen, aan zijn vriendin de liefde verklaart. De essentie van liefde, zegt hij, is niet zozeer van elkaar houden als wel in elkaar geloven. Om het beste, het meest bijzondere, het meest lieve in elkaar naar boven te kunnen halen. En toen was het pauze, en stonden als op slag tal van mensen op. En tal van anderen die bleven zitten, haalden hun mobiel te voor schijn. met enige moeite wist te onderdrukken. En wel doordat er iets in mij zei dat ik de diepe emotionele indruk van die laatste filmbeelden onrecht zou aandoen door domweg wat op mijn mobiel te vingeren. Hoe ik erop kwam weet ik niet meer, maar in stilte gaf ik mezelf de opdracht 'mijmer'. Prachtig woord, van het oud-Griekse mermeros, wat zoiets betekent als 'waarbij men stil blijft staan'. Terwijl de pauze op zijn einde liep en het licht langzaam doofde, moest ik opstaan voor iemand. De zaal inkijkend zag ik één zee van lichtgevende schermpjes. Is dat dan wat techniek met ons doet, vroeg ik me af. Ons voortdurend van de ene activiteit in de andere, van de ene indruk in de andere laten buitelen, zodat er nooit meer echte pauzes zijn? Wat doet dat met ons brein en met onze levenshouding? Het antwoord is, vrees ik, grie zelig. De overproductie en overconsumptie van prikkels en afleidingen maakt dat we louter verzamelaars van indrukken en ervaringen zijn geworden in plaats van verwerkers en zingevers ervan. Dat is ook wat ik in mijn psychologische praktijk steeds vaker zie: zin-loze mensen. Op zoek naar zin door constant indrukken en er varingen te consumeren, maar onbewust van het feit dat juist daarin hun probleem ligt, vaak symptomatisch uitgedrukt in een burn-out of depressie-klachten: ze kunnen de pauzeknop maar niet vinden. Het blijkt overigens lastig om mensen ervan te overtuigen dat je tot stilstand komt als je nooit stilstaat. dinsdag 15 januari 2019 GO Shanti Schiks verloor haar 11 maanden oude zoontje Elfin, FOTO LINDA STULIC De kracht van zelfliefde is versche nen bij Kosmos Uitgevers (€17,50). Dat was ook mijn eerste neiging. Die ik pas Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Diekstra weet niet wat hij ziet als hij in een volle bioscoop zaal achterom kijkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21