GEZOND Na groot verlies de draad oppakken Vraag het onze specialisten 20 Shanti Schiks verloor ruim twee jaar geleden haar baby, die door haar ex-man werd gedood. De levenslessen die haar overeind houden, schreef ze op in een zelfhulp boek: De kracht van zelfliefde. Mag ik iemand vragen minder op z'n mobiel te kijken? Geldt de uitspraak 'use it or lose it' voor elke vrouw? Ik krijg het zuur van vitaminepillen, hoe voorkom ik dat? Babykleertjes, een urn en een foto van zichzelf als hoogzwangere. De slaap kamer van Shanti Schiks (31) uit Amsterdam is be zaaid met herinneringen aan haar overleden zoontje Elfin. De voort durende confrontatie met het ver leden doet haar geen pijn. ,,Ik koester de mooie momenten'', zegt ze. Dat lukt Schiks zelfs zo goed, dat ze instemt met een bezoek aan de plek waar het droevigste moment van haar leven zich afspeelde. Bijna twee- enhalf jaar geleden verloor ze haar 11 maanden oude zoontje. Haar ex-man gooide hun kind uit het raam van de derde verdieping en sprong er zelf achteraan. Kort daarvoor had hij ge probeerd ook Schiks te vermoorden. Hij had een haperende handgranaat en een weigerend pistool. Zijn moe der had hij al om het leven gebracht. Op die warme zomerdag van 22 juli 2016 vielen drie doden. Rouwverwerking ,,Ik was na een worsteling met mijn ex naar de buren op de eerste verdie ping gevlucht'', zegt Schiks, terwijl ze vanaf de straat omhoog tuurt en het raam aanwijst. ,,Daar zag ik mijn zoon naar beneden vallen. Het geluid 'De moeilijke momenten die ik heb, gaan ook weer voorbij' van het hoofdje dat de straat raakte, weet ik nog goed." Schiks vertelt het uiterlijk onbe wogen. Enkele dagen later bevestigt ze dat het bezoek aan de straat waar ze toen woonde, haar niet uit het lood heeft geslagen. Dat komt over een met het beeld dat Schiks tijdens diverse ontmoetingen in de afgelo pen twee jaar heeft achtergelaten. Soms was ze bedroefd, maar ze wekte nooit de indruk lang door verdriet te worden overmand. ,,Ik heb geaccep teerd wat er is gebeurd en ik kan er mee leven", zegt ze. ,,Ik heb moeilijke momenten, maar die gaan voorbij." Dat zou je haar overlevingsstrate gie kunnen noemen. Het verleden kan ze niet wegstoppen, maar door haar aandacht te sturen kan ze het verleden wel inkleuren. Als zich zwarte herinneringen aandienen, duurt het even voor een lichtere tint doorbreekt. Zwart neemt het nooit helemaal over. Na de tragedie pakte Schiks de draad beetje bij beetje op. Kort na de crematie ging ze naar een kuuroord in Thailand, waar ze het hoofd kaal- schoor en veel mediteerde. Ze schreef een boek over wat haar is overkomen en sinds kort is er het zelfhulpboek. Sommige mensen bijten zich vast in de details van rampspoed. A.F.Th. van der Heijden schreef in Tonio, ZIJN ZELFHULPBOEKEN EFFECTIEF? dinsdag 15 januari 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. Liefdesexpert Coach seksualiteit Huisarts Jan Drost Carla Rutgers Rutger Verhoeff Je telefoon aanlaten tijdens een afspraakje duidt volgens de Duitse filosoof Wilhelm Schmid op 'het verlangen el ders te zijn'. Dit zei ik een keer tijdens een college en een van mijn studenten knoopte het goed in haar oren. Een week later had ze een date. De jon gen met wie ze had afgespro ken legde niet één, maar twee telefoons voor zich neer. Ze vroeg hem vriendelijk of hij die telefoons wilde wegdoen. Ver baasd keek hij haar aan. Toen ze uitlegde dat dit prettiger en rustiger praatte, zei hij geër gerd: 'Maar dan kan ik niet zien of ik een berichtje krijg.' Daarop zei ze tegen hem: 'Nou, dan wens ik je nog een fijne dag', en liep het café uit. Door deze actie is haar vermoedelijk een relatie bespaard gebleven waarin ze om aandacht moest smeken. Met vriendelijk en vasthoudend blijven vragen de telefoons van tafel te halen, red je niet alleen jezelf maar ook de ander van een hoop onnodige eenzaamheid. -Jan Drost De primaire functie van onze seksuele organen is voortplan ting, tegenwoordig vooral 'ple zier'. Om dat mogelijk te maken en kwetsbare weefsels te beschermen tegen bescha diging, zwellen organen op en worden nat. Dat gebeurt door dat de penis, schaamlippen en clitoris bloed vasthouden. De druk op de bloedvaten zorgt ervoor dat er vocht uit de vaten treedt, een natuurlijk glij middel. Zonder seks en zelf bevrediging gebruik je de ge slachtsorganen dus niet. Het idee is dan dat de doorbloe ding/opzwelling verloren gaat, maar uit onderzoek weten we dat, zowel bij mannen als vrou wen, elke nacht je geslachts organen vollopen met bloed en dat dit weer wordt afgevoerd. Een soort automatisch onder houd. Van vrouwen die lang geen seks meer hebben gehad weten we dat als je een nieuwe liefde vind, alles het weer naar behoren doet. Mits je in de overgang zit, dan kan de pro ductie van het natuurlijke glij middel (tijdelijk) minder zijn. -Carta Rutgers Weet u zeker dat de maag- zuurklachten worden veroor zaakt door de vitaminepil? Of had u al klachten? Maagzuur- klachten kunnen het gevolg zijn van meerdere factoren, zoals stress, roken, alcohol gebruik, bepaalde medicijnen, koolzuurhoudende dranken en een slecht functionerende maagklep. Pas als de klachten verdwijnen nadat u bent ge stopt met vitaminepillen slik ken, weet u wie de dader is. Als dat de pillen zijn, heeft u misschien last van een bijwer king. Vitaminepillen bevatten vulstoffen, bijvoorbeeld lac tose. Bij mensen met een lac- tose-intolerantie leidt dit tot misselijkheid. En wees voorzichtig met de hoeveelheid. Een teveel aan vitamines kan ook klachten geven. Het kan helpen om een slok water te drinken alvorens u zo'n pil inneemt, om hem vervolgens rechtop zittend met een grote slok water door te slikken. Eventueel kunt u pil len tijdens of na het eten inne men samen met vloeibare voe ding, zoals vla of appelmoes. -Rutger Verhoeff Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl 'Ik koester de mooie momenten' JOP VAN KEMPEN Zelfhulpboeken zijn een verkoopsucces. Over de effectiviteit ervan lopen de menin gen uiteen. De Deense hoogleraar Svend Brink- mann waarschuwt in zijn boek Standvastig: onder alle omstandighe den jezelf blijven dat de voortdurende aandacht voor jezelf leidt tot ge brek aan aandacht voor de ander; een basis voor narcisme. Psycho loog en geluksonder- zoeker Ad Bergsma is optimistischer. Hij pro moveerde in 2010 op de vraag of zelfhulpboeken tot geluk leiden. Zijn conclusie: er staat door gaans weinig nonsens in, daarom kunnen zulke boeken effectief zijn. Patricia van Oppen, hoogleraar psycho therapie in de psychia trie van het Amsterdam UMC, onderschrijft dat. Aangezien De kracht van zelfliefde niet ge schreven is vanuit één wetenschappelijk on derzochte theorie, maar vanuit Schiks' persoon lijke ervaring, zou Van Oppen het niet direct aan patiënten aanbeve len. ,,Er is geen eviden tie dat de levenslessen die Schiks hebben ge holpen, ook anderen helpen.'' Toch zou ze het ook niet afraden, omdat er bruikbare, concrete tips in staan. De oefeningen die Schiks geeft over bij voorbeeld een negatief zelfbeeld, zijn volgens haar waardevol. „Daarin zie ik technieken terug van cognitieve ge dragstherapie. Bij een negatief zelfbeeld is het zinvol om positieve ken merken van jezelf naar boven te halen, zoals Schiks beschrijft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20