f Terreurverdachte kerst 2017 cel in voor plan zuuraanslag .€349* .€399 NIEUWS 13 De nieuwste strip Echt en virtueel De geboorte Humor Namen #CREATINGM EMORIES HEROiX! Xpenence Selections Xperience Club Nena Hotel Kadikale Resort Sunweb.nl dinsdag 15 januari 2019 Op 24 oktober verschijnt het nieuwste en 38ste Asterix- stripboek, in een oplage van vijf miljoen exemplaren. Het verhaal speelt zich af in het Gallische dorp, waar sneeuw ligt, en waar 'een heel belang rijk persoon arriveert'. Het boek is gemaakt door Didier Conrad (tekeningen) en Jean- Yves Ferri (tekst). Zij nemen al sinds 2013 de avonturen van Asterix voor hun rekening. Goscinny overleed in 1977. Uderzo - inmiddels 91 jaar oud - ziet nog altijd nauwlettend op zijn erfenis toe. Een jaar ge leden stapte hij naar de rechter toen een aantal oude originele tekeningen van hem geveild zouden worden, zonder zijn instemming. ,,Stelletje barbaren!'', zou bard Kakofonix (Assurancetourix) gezegd hebben. Mi3N OUPOOM NESTORiX! /■i Asterix mag dan 60 jaar oud zijn, maar hij is zijn tijd vooruit. Al in 1983 verscheen de eerste Atari-videogame rond de stripheld. Eind vorige maand verscheen de jongste game: XXL2. De be snorde Fransman heeft veel volgers op Facebook en Twitter en vanaf deze maand is hij ook met #ArtofAsterix op Instagram te vinden. Dit voorjaar gaat de eerste echte officiële Asterixweb- winkel open. En wie hem in het echt wil ontmoeten: Asterix loopt sinds 1989 dagelijks rond in de bossen, dertig kilometer ten noorden van Parijs, in pretpark Parc Astérix. Asterix zag het levenslicht in augustus 1959 in een appartement in Bobigny, een voorstad van Parijs. Dat was het huis van te kenaar Albert Uderzo. Hij moest er samen met schrijver René Goscinny voor zorgen dat een nieuw op te richten tijdschrift, Pilote, een goed stripver haal kreeg. In het ap partement werd die dag (veel) pastis ge dronken, er werd (veel) gerookt, er werd (veel) gepraat en al snel was het raak. Het moest gaan over de Galliërs, de West-Europeanen vóór de in val van de Romeinen. Er werd een besnorde hoofdpersoon bedacht en er werd een 'om muurd' dorpje met huisjes met rieten daken bedacht. ,,In een kwartier hadden we het helemaal uitgewerkt'', ver telde Uderzo eens. Op 29 okto ber 1959 verscheen het eerste stripverhaal, Asterix de Galliër, in Pilote. In 1961 verscheen het eerste Asterix-stripboek: er werden 6000 exemplaren van verkocht. „Ik heb wel eens een liefdesverhaal geschreven", ver telde Goscinny ooit. „Na drie regels ben ik gestopt. Als ik schrijf, wil ik mensen laten lachen." In elke tekening zit een grap, de teksten zijn subtiel humoristisch, en namen hebben vaak een dubbele betekenis. Een handelsmerk is ook de verborgen humor. In de stripverhalen die zich 50 jaar voor Christus afspelen, ko men terloops zelfs the Beatles, Laurel en Hardy en Arnold Schwarzenegger langs. Asterix en Obelix zijn goed uitspreekbare na men, maar er komen ook personages voorbij met namen op recordlengte die zo goed als onuit spreekbaar zijn. De hoofdprijs gaat naar de Cor- sicaanse strijder met de welluidende naam Oca- tarinetabellatchitchix. In de Nederlandse verta ling is hij ook al een tongbreker: Ozewiezewoze- wiezewallakristallix. Twee terreurverdachten die op kerstavond 2017 in het drukke uitgaansgebied van de Witte de Withstraat in Rotterdam werden aangehouden, zijn gisteren door de rechtbank tot celstraffen tot drie jaar veroordeeld. Cyril Rosman Rotterdam De ene verdachte is veroordeeld omdat hij een IS-aanhanger is, de ander voor het voorbereiden van een terroristisch misdrijf, mogelijk een aanslag. Op kerstavond 2017 haalde een zwaarbewapend arrestatieteam vier mannen uit een auto in de drukke uitgaansstraat in Rotter dam. Twee verdachten werden al snel weer vrijgelaten, de in Irak ge boren Zweed Altaf Y. (30) en de Vlaardinger Secan A. (21) bleven vastzitten. De Vlaardinger kreeg een celstraf van dertig maanden, waarvan twaalf voorwaardelijk. De Zweed kreeg drie jaar cel. Secan A. is veroordeeld voor het voorbereiden van een terroristisch misdrijf. 'Hij heeft zich verdiept in het plegen van aanslagen met zuren en het vervaardigen van bommen', schrijft de rechtbank. Dat bleek uit onderzoek van zijn laptop en tele foon. Altaf Y. is volgens de rechter een IS-sympathisant en de inspira tor van Secan A. De Zweed was op die kerstavond in 2017 net in Nederland aangeko men. Nederland werd door de FBI en daarna nog door de Zweedse au toriteiten getipt dat hij zou sympa thiseren met IS en onderweg naar Nederland was. De politie volgde hem vanaf Schiphol waar hij door onder andere Secan A. werd opge haald. Toen hun auto door de Witte de Withstraat reed, wilde de politie geen risico lopen en pakten agenten de vier op. Later meldde de politie dat er die avond 'geen concrete drei ging' was geweest, de vier hadden geen wapens of explosieven bij zich. Ook in hun huizen werd niets gevonden. Justitie vond wel een serie chats tussen de hoofdverdachten waarin wordt gesproken over 'iets doen in Rotterdam met Kerstmis' en de wens om martelaar te worden. Ook wisselden ze onderling teksten uit als war is coming. Stedentrip AltafY., die in Zweden een baan bij een ingenieursbureau had, stelde als toerist naar Nederland te zijn gekomen voor een stedentrip. Hij kende A. via internet, daarnaast had hij contact met een meisje in Breda met wie hij wilde afspreken. Ook Secan ontkende ook maar iets te maken te hebben met het plannen van een aanslag. ALL INCLUSIVE Turkije - Turkse Rivièra - Side Xperience animatie in het Nederlands Sfeervol en ruim opgezet Restaurant met zeezicht ALL INCLUSIVE Turkije - Egeïsche Kust - Bodrum-Turgutreis Gezellige animatie Sfeervolle restaurants met uitzicht op zee Schitterend uitzicht op eilandjes GO WAREN? Sunweb Mei Juni v.a. €449* Juli per persoon v.a. €499* *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen L Mei A H AA* Juni per persoon v.a. €449* "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Sunweb is aangesloten bij: a thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13