Maar nog lang niet met pensioen! O O t 12 NIEUWS De antiheld Everzwijnen STRIPHELDEN LUISTERBOEK Eén van 's werelds beroemdste striphelden, Asterix, wordt dit jaar 60. Een vechtersbaas op leeftijd, maar in topconditie en zonder ook maar één rimpeltje. Morgen verschijnt ter gelegenheid van die verjaardag het allereerste Asterix-luisterboek. Zijn populariteit steeg tot grote hoogte: de oplage groeide van zesduizend exemplaren in het prille begin tot vijf miljoen in 2019. Politiek Asterix is de antiheld bij uitstek, de underdog, die zich als markant klein mannetje verzet tegen de almachtige Romei nen, in het jaar 50 voor Christus. Die formule was een risico in 1959. Helden waren toen doorgaans jong, groot en knap en hielden zich be zig met actuele zaken en niet met geschiedenis. Asterix behoort met Su perman en Spiderman tot de best verkochte strips ooit. Van de Asterixboe- ken zijn tot nu toe tus sen de 350 en 400 mil joen exemplaren ver kocht. Ter vergelijking: van Kuifje zijn wereld wijd zo'n 230 miljoen exemplaren verkocht. Asterix is vertaald in meer dan honderd talen (en dialecten). In 1965 lanceerden de Fransen zelfs een satelliet die de naam As terix kreeg. De strips staan bekend om hun details en historische nauwgezetheid, maar lang niet alles klopt. De vaste feestmaaltijd met wilde everzwijnen? Dat aten de echte Galliërs nauwelijks: ze hadden hun eigen vee en aten veel groenten. Het vechten met blote handen? Nee, de Galliërs vochten met schilden en zwaarden. Uderzo en Goscinny, de tekenaar en schrijver, waren er helder over: As terix is niet links of rechts. De boe ken mochten geen politieke kleur hebben. Maar volgens de Franse pers was er één uitzondering. In Het Ge schenk van Caesar (1974) zegt dorps oudste en rokkenjager Nestorix: ,,Ik heb niks tegen buitenlanders, zo lang ze maar in hun eigen land blij ven.'' In veel boeken komen wel vaak maatschappelijke kwesties aan bod. De Berlijnse Muur, chauvi nisme, de verstedelijking van het platteland: het wordt behandeld. In Asterix en de Olympische Spelen (1968) komt zelfs dopinggebruik aan bod. Of was het toverdrank? dinsdag 15 januari 2019 GO Asterix 60 jaar Frank Renout Uderzo en Goscinny in 1976. FOTO GETTY IMGAES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12