9 Negende zaterdag op rij ,,Waarom kijkt de regering alleen naar geweld en bedreigingen? Alsof dat de Gele Hesjes zijn. Ik denk om ons in een kwaad daglicht te stellen. Kijk naar de demonstranten: dat zijn gepensioneerden, vaders en moeders. De meeste betogers zijn vreedzaam, dus waarom kijkt iedereen alleen naar de relschoppers?'' ,,Nee, dat doen ze absoluut niet.'' „Relschoppers moeten gewoon worden opgepakt. Wij roepen niet op tot geweld, wij roepen niet op om agenten aan te vallen. We willen samen demonstreren, dat is alles. Als iemand met stenen gooit naar de politie is dat zijn of haar verant woordelijkheid. Het zijn volwassen mensen, geen kinderen die aan mijn hand lopen. Iedereen is verantwoor delijk voor zijn eigen gedrag.'' ,,Ja, dat is zeker. Alle onderwerpen waarover we spreken gaan natuurlijk over de politiek. We willen niet meer alléén lagere belasting op benzine. Sommigen van ons willen ook poli tieke partijen oprichten. Ze willen meedoen aan de Europese verkie zingen, of met een politieke partij de strijd van de Hesjes voortzetten. Ik heb die ambitie niet.'' ,,Ik zou weleens mee willen kijken met zo'n kabinetsvergadering. Om te zien waarom alle aandacht elke keer weer naar het geweld gaat. Geweld moet worden aangepakt, daar zijn we het over eens. Maar denk er ook over na waaróm de mensen boos zijn. Ga erover in gesprek met ons. Maar dat gebeurt niet. De regering komt op geen enkele manier tegemoet aan onze eisen.'' ,,De onderwerpen die de regering heeft geformuleerd om over te praten hebben niets te maken met onze drie eisen. De regering slaat de plank volledig mis met dat landelijke debat. Sinds het begin zegt de regering dat ze naar ons luistert, maar dat is abso luut niet zo. Macron schreef over mijn petitie: 'U heeft gelijk', maar hij zegt helemaal niets over onze concrete eisen. De regering doet alsóf ze naar ons luistert.'' ,,Nee, helemaal niet, haha. Ik heb alles voor nu moeten stilzetten, het bedrijf staat even in de ijskast. Maar het is voor een goed doel.'' DEMONSTRATIES maandag 14 januari 2019 Zijn de Gele Hesjes aan het radica liseren? U zegt dus dat de Gele Hesjes niet radicaliseren? Maar wat doen de leiders van de Hesjes om te voorkomen dat demonstraties ontsporen? Wordt de beweging wel politieker? De regering wil nu met een nieuwe wet harder optreden tegen illegale demonstraties en relschoppers. Is dat een goede zet? De regering heeft toch concessies aangekondigd? Maatregelen ter waarde van 10 miljard euro. En morgen start een landelijk debat over uw eisen, waarin iedereen mag meepraten over koopkracht en klimaat. Zijn dat geen tegemoetkomingen? U bent ondernemer. Loopt uw cos meticabedrijf nog een beetje? Demonstranten in Parijs helpen een collega overeind die is omvergeblazen door een waterkanon. Een demonstratie in Bourges afgelopen zaterdag, zelfs de Franse haan draagt een hesje. foto afp PARIJS In Frankrijk werd het afgelopen weekeinde voor de negende zaterdag op rij gedemonstreerd. Zo'n 84.000 Gele Hesjes gingen ver spreid over het land de straat op. In Parijs werden 155 betogers opgepakt, onder meer wegens illegaal wapenbezit. Het kwam opnieuw tot ongeregeldheden waarbij de politie traangas en water kanonnen inzette. Ook in steden als Bordeaux en Rouen gingen duizenden mensen de straat op en kwam het tot rellen. In veel steden werden televisiejournalisten aangevallen. Veel de monstranten verwijten de media fake news te verspreiden over de Gele Hesjes. In zijn open brief aan de Fransen, die gister avond uitlekte, vraagt president Macron onder meer welke be lasting verlaagd moet worden en of er een referendum ingevoerd moet worden in Frank rijk. Wel waarschuwt hij: 'We komen niet terug op eerder geno men besluiten.' Hij lijkt daarmee te wijzen op de felbekritiseerde afschaffing van de vermogensbelasting. Macron waarschuwt ook: 'We kunnen geen belastingen verlagen zonder de uitgaven terug te brengen.' Morgen begint het nationale debat, dat twee maanden gaat duren. De Gele Hesjes hou den niet alleen de Fransen bezig. Vrij dagavond reed een Nederlandse vracht wagenchauffeur een demonstrant dood bij een blokkade van Bel gische Gele Hesjes, net over de grens bij Maastricht. Een 55- jarige man is aange houden die ervan wordt verdacht de be toger doelbewust te hebben aangereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9