üi Strijd tegen mestvergister houdt aan BEVELANDEN EN THOLEN 19 ZAKCENTJE VERDIENEN De gemeente Reimerswaal haalt kerstbomen dit jaar niet zelf op. Bewoners kunnen een centje bijverdienen. rn ':W 1 ■Jl j independer experts in financieel inzicht et is nog droog als om kwart voor elf Jeffrey den Hollander komt aangereden bij Kaj Munk. Het dorpshuis in Hans- weert is één van de plekken waar inwoners van de gemeente Rei- merswaal hun kerstboom kunnen inleveren. Den Hollander heeft vier van zijn vijf kinderen meege nomen. Achter zijn auto hangt een aanhangwagen met daarin een stuk of vijf kerstbomen. ,,We hebben in de buurt wat bo men verzameld'', vertelt de 11-ja- rige Jero. Samen met zijn broertjes Tico (9) en Nino (2), en zusje Zara (7) gooit hij de bomen op de kar die klaarstaat in de Schoolstraat. ,,En thuis hebben we er nog een tje'', zegt Tico. Wat, een kerst boom? ,,Nee, een broertje. Kayo, maar die is nog maar nul, dus die kan dit waarschijnlijk nog niet.'' Afrekenen Een voor een worden de bomen van de ene naar de andere aan hangwagen verplaatst. Mooie volle bomen en kale staketsels wisselen elkaar af. Als ze allemaal op de kar van gemeentewerker Dick van Nieuwkerk liggen is het tijd om af te rekenen. ,,Hoeveel waren het er?'', vraagt Van Nieuwkerk aan de kinderen. ,,Je moet vijftien zeggen'', grapt vader Jeffrey. Maar de kinderen houden het netjes op vijf. ,,Ach, het is toch gewoon leuk'', zegt va- l der Jeffrey. „Kerstbomen verzame len, wij deden dat vroeger zelf ook. Het hoort er een beetje bij. En de kinderen houden er op deze ma nier nog een zakcentje aan over ook.'' Dat klopt. ,,Ze krijgen vijtig cent per boom'', legt Van Nieuwkerk uit. ,,Tot en met vorig jaar reden we zelf het hele dorp af, maar het werd steeds minder. Misschien wel doordat mensen steeds meer kunstbomen nemen of ze zelf ver snipperen. Ik heb er tot nu toe 17 gekregen en we verwachten er hier ongeveer tussen de 20 en de Tot en met vorig jaar reden we zelf het dorp af, maar het wordt steeds minder 30 aangeleverd te krijgen.'' Ook in Yerseke staat tussen 10.00 en 12.00 uur een wagen van de gemeente met aanhanger te wachten op kerstbomen. Op de parkeerplaats bij de Prins Willem Alexanderhaven worden ongeveer 50 bomen verwacht, maar tot even na elven loopt het nog geen storm. ,,Ze hebben me geld meegegeven voor 200 bomen'', vertelt Peter Bakker. Hij mag in Yerseke samen met Henk Steijn namens de gemeente Reimerswaal de bomen in ont vangst nemen. Zoals bijvoorbeeld die van Joska Scheffers-Van Stee. Zij komt met de boom in de kof ferbak van haar auto aangereden en krijgt ook keurig de 'verplichte' 50 cent. Het is de negende boom voor Bakker en Steijn. Keurig in de auto aangeleverd. Kruiwagen ,,Maar we hebben ook al iemand gehad, die kwam met een kruiwa gen aangelopen'', vertelt Bakker. ,,Die had er twee bomen op. En kort hiervoor kwam er een auto het parkeerterrein oprijden met aan de trekhaak een boom vastge bonden. Die sleepte zo achter de auto aan. Dat was een hele grote, die kwam van de kerk. Die hebben we nog in stukken moeten zagen voordat die op de kar kon.'' De strijd tegen de komst van een biovergister in Rilland duurt voort. Het Comité Stank Nee voerde actie in de plaatse lijke supermarkt. De Christen Unie doet al een tijd hetzelfde op politiek niveau. Klanten van de Spar in Rilland konden vrij dag en zaterdag hun handteke ning zetten tegen de komst van de biovergister naar Rilland. Honderden klanten maakten van die gelegenheid gebruik om hun weerzin tegen de 'stankfa briek' kracht bij te zetten. Op het politieke front zijn alle partijen tegen de komst. De ChristenUnie (CU) voert ook actie. De partij werkt niet mee aan de trip van de gemeente raad naar een Engie-vergister in Bemmel. De CU vreest dat raadsleden zich in de luren la ten leggen door mooie praatjes. CU-voorman Huib Bouwman bestookte de overige raadsleden daarom met mailtjes. Daarin stonden verwijzingen naar arti kelen over stankklachten rond de vergister in Bemmel. Daar zouden ondanks beloften en aanpassingen de problemen nog steeds niet zijn opgelost. De CU deelde vorige week tij dens de gemeenteraadsvergade ring flyers uit van het Comité Stank Nee. Daarin werd opge- roepen een enquête in te vullen en de A4'tjes voor het raam te hangen. 'Zodat Engie weet: geen biovergister in Rilland.' Andere locatie Inmiddels is er ook beweging op provinciaal niveau. Gedepu teerde Ben de Reu heeft het op gepikt en kijkt of een andere lo catie mogelijk is. Daar wordt ook de gemeente bij betrokken. Want De Reu is nog niet over tuigd dat er geen plek zou zijn op een bedrijventerrein in Rei- merswaal. ,,Het is eigenlijk in dustrie. We kunnen ook praten over een plek buiten de ge meente Reimerswaal'', vertelde hij onlangs aan deze krant. maandag 14 januari 2019 BE 'Kerstbomen verzamelen hoort erbij' Willem Adriaansens Hansweert H A YimÊiÊm - asw *V V kV Jero (links), Tico (met bril), Zara en Nino (met muts) den Hollander krijgen hun geld van Dick van Nieuwkerk. foto johan van der heijden -Dick van Nieuwkerk, gemeentemedewerker Willem Adriaansens Rilland Als er iets veranderd is aan jou, je aares, je leeftijd of je auto kan je verzekering opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk zelf even en sluit hem af op independer.nl. Dan krijg je er gratis extra dekking bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48