Kasse zit vierenhalf uur op scherm ontknoping WK dammen te volgen Geplaagd Forza zakt naar laatste plaats in tweede divisie Tovaal verliest eerste duel in kampioenspoule II 13 d'Hont wint ook Rattenloop Het laatste woord De volleyballers van Forza kre gen in het eerste duel van het nieuwe jaar een flinke tik. De door blessures geplaagde de gradant uit de tweede divisie verloor met 4-0 (25-16 25-14 25-18 25-16) van City Bril Krim pen 2 en deelt nu met deze ploeg de laatste plaats in de derde divi sie. Een opnieuw verre van com pleet Forza zat geen moment in de wedstrijd. De Schouwse ploeg was met slechts zes man vertrokken. Daarmee moest ook nog eens worden geïmprovi seerd. Zo speelde de jonge Noah van Breda, normaal passer/loper, op de middenpositie. Forza gaf alles, verdedigde goed, maar kon in aanvallend opzicht niet ge vaarlijk worden, omdat er door misverstanden te veel fout ging. Forza bood in alle sets verdien stelijk tegenstand tot iets meer dan tien punten, maar haakte daarna telkens af. LEIDEN De rugbyers van Tovaal zijn in de kampioenspoule van de tweede klasse gestart met een ne derlaag. Het Leidse studententeam LSRG was met 43-12 te sterk. Het team van Brian Hendry kwam op het kunstgras in Leiden slecht uit de startblokken. Binnen een kwartier namen de studenten een 12-0-voorsprong en vanaf dat mo ment moest Tovaal in de achtervol ging. Tot de rust bleef Tovaal door try's van Robbert de Kramer en Ernst Berman nog in het spoor van LSRG, maar na rust kwam Tovaal er aanvallend niet meer aan te pas. Het was toch wel superspan- nend? ,,Nou en of, de spanning was om te snijden. Uiteindelijk is Boomstra als winnaar uit de bus gekomen na twee overwinnin gen in de barrage. Ik vind dat hij de terechte wereldkampioen is. Op een enkel moment na heeft hij maar weinig kansen wegge geven. Al moet er wel bij gezegd worden dat dat enkele moment wel fataal had kunnen zijn. Schwartzman had de wedstrijd kunnen beslissen, maar hij zag de oplossing niet. Het was prachtig om te volgen. Via RTV Drenthe kon ik op twee scher men kijken. Aan de ene kant zag je de wedstrijd, aan de andere kant de oud-Nederlands kampi oenen Wiersma en Scholma die commentaar gaven op het spel." ,,Tegen Boomstra heb ik in 2007 gedamd. Toen kwam hij maar net boven de tafel uit, want hij was toen amper twaalf jaar oud. Toch kon je al zien dat hij een enorm talent was. Ik ben dan ook nog altijd trots dat ik remise heb gespeeld destijds." Schwartzman ben ik een paar Ik vind dat Boomstra de terechte wereldkampioen is keer tegengekomen tijdens si- multaandemonstraties in Zee land. Bij één van die keren heb ik ook tegen hem remise ge speeld. Toch leuk om te kunnen zeggen." Is dammen eigenlijk leuker dan schaken? ,,Het zijn allebei denksporten, maar er zitten grote verschillen tussen. In schaken heb ik me nooit enorm verdiept, dus ik kan niet stellen dat dammen leuker is dan schaken. Het zijn allebei prachtige sporten, dat weet ik wel. Schaken is vooral een stuk mondialer. Dammen is vooral populair in Nederland en Oost-Europa, terwijl schaken ook in landen als India en China veel gedaan wordt." Hoe staat het Zeeuwse dam men er momenteel voor? ,,Om heel eerlijk te zijn: het gaat absoluut niet goed mo menteel. De vergrijzing slaat keihard toe in onze sport. Net als bij andere sporten zie je dat het moeilijk is om jonge talen ten te behouden voor Zeeuwse verenigingen. Bij dammen lijkt het alleen nog net wat harder toe te slaan. Het schooldammen is nog wel populair, maar de aansluiting naar een club is er amper. Er zijn nog iets van tien clubs over in Zeeland, maar daar zitten ook clubs met een amper tien leden bij. Samenwerkingen of fusies lijken dan ook onver mijdelijk in de toekomst." maandag 14 januari 2019 PM SINT JANSTEEN Sander d'Hont is aan een uitstekende serie wedstrijden bezig in het Zeeuws-Vlaamse trimloopsei- zoen. De 25-jarige loper uit Kuitaart heeft nu inmiddels enkele overwinningen be haald en plakte er daar zater dagmiddag één aan vast tij dens de Steense Rattenloop. De afstand van 12.500 meter voltooide d'Hont in 46.34 minuten en daarmee was hij dus de snelste van het hele pak. Edwin de la Ruelle uit Koe wacht finishte als derde in 47.10 minuten. Peter van Kouteren Zierikzee Bas Dingenouts Middelburg De beslissing om de wereldti tel in het dammen was giste ren een uitputtingsslag. Niet alleen voor hoofdrolspelers Aleksandr Schwartzman en de uiteindelijke winnaar Roel Boomstra, maar ook voor de aandachtige toeschouwers. Daaf Kasse was er één van. De huidige koploper in het Zeeuws kampioenschap zat van 10.00 tot en met 16.30 uur naar de livestream te kij ken. Heb je zelf wel eens tegen hen gespeeld? —Daaf Kasse Daaf Kasse. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41