NIEUWS 3 Dominees geven 'tekst en uitleg' over Nashville-verklaring Tijdens de zondagsdienst kwam op meer plekken 'Nashville' voor bij. Na de week waarin die om streden verklaring voor veel ophef zorgde, om eind van de week weer in een la opgeborgen te wor den om 'voor rust te zorgen'. Zo stond in Amersfoort een roze op- blaaskerk voor mensen die een 'dienst' bijwoonden tegen 'Nashville'. In Sliedrecht hing een regenboogvlag op de kerk en in het Zeeuwse Oost-Souburg kreeg schrijfster Eveline van de Putte een ovatie nadat ze had verteld over het effect van 'Nashville' op de lhbt-gemeenschap. Hoe verging het Wim de Bruin, de dominee van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zutphen, die het had gewaagd gematigde taal uit te slaan over homoseksua liteit? Zondagmorgen draaide hij 'het probleem' om. Hij zei tijdens de dienst het volgende. ,,Lang hebben we gedacht: jullie homo seksuelen zijn het probleem, laat je nakijken. Maar zo is het niet. 'Jullie' zijn er. Wij hebben daar geen oordeel over te vellen, dat is iets tussen mens en God. Wij, de kerk, zijn het probleem. 'Jullie' zijn een vraag voor ons." Een mannelijke kerkganger kwam gisteren naar De Bruin toe om te zeggen 'dat hij zo blij was met De Bruins laatste zin uit de preek'. Die luidde: 'God veroor deelt je niet om de vraag of je het juiste standpunt hebt ingenomen, maar of je je medemens hebt lief gehad'. Voor de meneer een op luchting. Hij had net een heel ge sprek gevoerd met een kerkganger die een homoseksueel kind heeft. En toen was het zondag. Hup, naar de kerk. Wat zouden al die orthodoxe predikanten te vertellen hebben na de week van de 'homohatende' Nashville-verklaring - zelfs als die inmiddels alweer in de la is gestopt? zondag, voor zover die in de Im- manuëlkerk in Oldebroek al zou den losbarsten, maar tekst en uit leg. Met een snufje van 'iedereen hoort bij God' erbij. Dus ook men sen met homoseksuele gevoelens. ,,Iedereen ervaart moeilijkheden in zijn leven'', legde Van Reenen uit. ,,Als je bepaalde gevoelens hebt, of juist moeite hebt met mensen met bepaalde gevoelens, of als je andere tegenslagen te genkomt. Ik kan je zeggen: ik heb ook makkelijkere weken gehad dan afge lopen week. Ik heb ge - probeerd uit te leggen dat God niet vaag doet: hij komt met liefde in je leven, maar zal eerst de zonde aan wijzen. Om het schuldge voel daarna via vergeving weg te nemen. Maar niet de zonde. God kan niet je homoseksualiteit weg nemen. Maar mét God kan je tegen je zonde strijden. Een strijd die je tijdens je leven niet gaat winnen, maar pas daarna. Het belangrijkste is: als je het maar mét God doet. Of het eerlijk is, strijden tegen je ge voelens? Wat is eerlijk? Bij iemand die blind is denk ik ook: niet eer lijk. We moeten allemaal een strijd voeren, als we het maar mét God doen." Als-ie er niks over had gezegd, zouden de kerkgangers in Olde- broek ook gedacht hebben: leeft hij op een andere planeet? Dat be sefte dominee Rinie van Reenen (foto) van de Nederlandse 'Nashville-groep' (de mannen achter het 'anti-homopamflet') zich ook wel. En dus zei hij gis teren voor aanvang van de zondagmorgendienst in de Hersteld Her vormde Gemeente in Oldebroek iets over zichzelf. ,,En dat doe ik anders nooit." Als mede-vertaler van het van oorsprong Amerikaanse pamflet waarin strenggelovigen homo seksualiteit afkeuren, moest hij wel iets zeggen. Voor een kerk vol mensen die eigenlijk ook vinden wat hij vindt. Van Reenen blijft dus achter het pamflet staan, maar het was wel zaak tegenstellingen wat weg te nemen deze zondag. Bewust vermeed Van Reenen daarbij het woord Nashville. ,,Om- dat ik de preek dicht bij de Bijbel wilde houden en niet bij de maat schappelijke commotie'', legde hij later uit. Geen discussies deze STUKJE GEZELLIGHEID maandag 14 januari 2019 GO Twaalf voorrondes zijn er maar liefst voor het Neder lands Kampioenschap Legpuz- zelen, dat in april zal plaatsvin den. In totaal tekenden 2200 teams in voor de 'play-offs'. Dit weekeinde mochten puzze laars uit de omgeving van Roe- lofarendsveen zich in de voor ronde het hoofd breken over de puzzel 'Op zoek naar de schat', exact duizend stukjes groot. Volgens organisator René van der Zwet is puzzelen weer helemaal hip. ,,Je ziet veel jonge mensen bij het toer nooi. Twintigers en dertigers. Het is de nieuwe mindfullness: 's avonds thuis, lekker mu ziekje aan, legpuzzel op tafel en je hoofd leegmaken.'' De finale is op 7 april, ook in Roelofarendsveen. Dan strij den zestig teams voor de eeuwige roem. foto are kievit 'God kan homoseksualiteit niet wegnemen, wel helpen in je strijd' In een roze opblaaskerk in Amersfoort kwamen mensen bij een die een 'dienst' bijwoonden tegen de Nashville-verklaring. M Dominee Wim de Bruin in Zutphen: „Niet homoseksuelen zijn het probleem. De kerk is het probleem.'' FOTO'S NICO BRONS, ROB VOSS Victor Schildkamp Oldebroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3