Van der Poel nu ook Nederlands kampioen in zijn achtertuin 7 Lucinda Brand lijkt na titelbehoud bij NK klaar voor het goud van het WK Ik ben constant tegen mezelf aan het praten tijdens de wedstrijd. 'Rustig blijven nu'. Het werkt Lucinda Brand prolongeerde in Huijbergen haar nationale veldrit- titel in een duel met een weer sterke Marianne Vos. Het goud van het wereld kampioenschap, begin februari in Denemarken, is nu een reëel doel. Met gouden oogschaduw ver scheen Denise Betsema (25) aan de start van het NK veldrij den. Na vijf tig minuten afzien op en rond de Nootjesberg hing de revelatie van het crossseizoen grauw en uitgeteld over het stuur van haar fiets. Niet zij, maar de 29-jarige Lucinda Brand beklom in Huijbergen glunderend de hoogste trede van het erepo dium. ,,Het is geweldig mooi om te be wijzen dat ik die trui een jaar lang niet voor niets heb gedragen'', zei ze, wijzend op het rood-wit-blau- we tricot dat ze vorig jaar ook al had veroverd. En over de aanstormende Betsema: ,,Ik kan niet over Denise spreken, maar ik weet wat het is als mensen plotseling alles van je ver wachten.'' Vorige winter was de Sunweb- renster de vrouw die nadrukkelijk in aankomst was. ,,Maar toen ging het nog wel eens mis, omdat ik in de cross te onrustig was. Als per soon zal ik altijd dezelfde blijven, maar in de koers weet ik me nu wel rustig te houden.'' Lachend: ,,Ik ben constant tegen mezelf aan het pra ten tijdens de wedstrijd. 'Rustig blijven nu'. Het werkt.'' Het NK veldrijden werd bij de vrouwen vooraf gezien als een offi cieus WK. Met Lucinda Brand, De- nise Betsema, Marianne Vos en Europees kampioene Annemarie Worst heeft Nederland vier toppers in huis. ,,En daar komt Maud Kap- theijns vandaag weer bij'', zo schetste bondscoach Gerben de Knegt de kracht van het vader landse veldrijden. Kaptheijns pakte voor de falende Betsema de derde plaats. Marianne Vos reed een sterke wedstrijd, maar beet de tanden stuk op Brand. ,,Op de Nootjesberg maakte ze steeds het verschil en daarna kon ze overal druk blijven zetten'', concludeerde Vos. ,,Lucin- da is technisch ook beter gewor den.'' Lucinda Brand (29) De afgelopen weken holde de in Rotterdam woonachtige Brand met de fiets op de schouders over de stranden van het Westland. ,,Om- dat ik wist dat er hier veel gelopen moest worden.'' Het betaalde zich uit. Maar of ze het ook won op de loopstroken? ,,Meer in de bochten, denk ik. Vroeger vloog ik nog wel eens alle kanten op. Vandaag niet.'' Het is nu aan De Knegt om van zijn kwintet vrouwen een geoliede machine te maken voor het WK. MANNEN ,,Eén ding weet ik zeker'', meldde hij. ,,Het is onmogelijk een kop- vrouw aan te wijzen in deze situa tie. Zo zijn ze aan elkaar gewaagd. Denise had een mindere dag en Annemarie last van haar rug.'' Eén ding ziet hij wel: ,,Brand is de laat ste weken de meest constante. Het kwartje valt steeds haar kant op.'' Voorbeschouwingen op de WK in het Deense Bogense (2 en 3 fe bruari) richten zich vanaf nu vooral op Brand. Ze voelde gisteren de druk al. ,,Maar ik voel me ook goed'', voegde zij eraan toe. Net als Mari anne Vos. Voor het eerst in haar car rière vindt de Brabantse bij haar gooi naar de wereldtitel meer dan één landgenote als grootste concur renten op haar pad. ,,Dat hoeft niet ongunstig te zijn'', weet De Knegt. ,,Al onze vrouwen zijn gebaat bij een lastige koers. Want niemand wil met Sanne Cant (de Belgische wereldkampioene van 2017 en 2018, red.) naar de meet rijden.'' UITSLAGEN maandag 14 januari 2019 GO 'Vroeger vloog ik alle kanten op. Vandaag niet' Ad Pertijs Huijbergen Lucinda Brand in Huijbergen op weg naar prolongatie van de nationale titel. foto's pim ras NK veldrijden in Huijbergen Mannen: 1. M. van der Poel 1.07.20, 2. Van der Haar 0.44, 3. Van Kessel 1.53, 4. Nieuwenhuis 2.07, 5. Goderie 2.26. Vrouwen: 1. Brand 43.35, 2. Vos 0.10, 3. Kaptheijns 0.23, 4. Betsema 1.10, 5. De Boer 2.04. DAAN HAKKENBERG HUIJBERGEN Hij is de tel allang kwijt. Mathieu van der Poel (23) won zóveel rood-wit-blauwe kampi oenstruien. Op de weg, in het tijdrijden, op de moun tainbike en het meest in de cross, zoals gisteren in Huijbergen. ,,In 2010 werd ik tweede bij de nieuwelin gen, daarna heb ik altijd gewonnen op NK's'', zegt hij nadat hij is gehuldigd. De meeste kampioens truien heeft hij niet eens gedragen. Ook de meest recente zal hij alleen aan doen als hij over drie weken geen wereldkampi oen wordt én volgend jaar wordt onttroond als Euro pees kampioen cross. ,,Maar ik hang 'm in de gamekamer'', zegt Van der Poel over de bestemming van zijn nieuwste tricot. Het is de plek waar thuis de spelcomputer staat en waar alle gewonnen wie lertruien hangen, ook die van oudere broer David. Grossier in titels: Mathieu van der Poel. Net als in voorgaande jaren is het NK bij de man nen een uitgemaakte zaak. Omdat er qua klasse en conditie geen enkele Nederlander bij Van der Poel in buurt komt. Daar naast rijdt hij in Huijbergen een thuiswedstrijd. Vader Adrie groeide op in het naastgelegen Hooger- heide. De camper van de broers Van der Poel staat pal naast het parkoers, op het erf van een nicht van diezelfde Adrie. David en Mathieu komen 's och tends op de fiets aan bij het parkoers na een tochtje van 15 kilometer vanuit huis, net over de grens in het Belgische Ka pellen. Het bos hier is als een achtertuin voor Van der Poel. De Nootjesberg en de Tiestenduin, scherprechters van het rondje, behoren tot zijn vaste trainingsgrond. De winnaar: „Eigenlijk was materiaalpech vandaag mijn grootste concurrent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35