1 24 ZEELAND Nog even en dan maakt de familie Landa uit Den Bosch eindelijk haar droom waar: een restaurant beginnen in Myanmar. ,,Dit is een enorm fraai land, met mooie mensen." Aan het restaurant wordt nog volop geklust, maar over een paar weken zijn Esther Landa en Bo Nine uit Den Bosch klaar voor hun eerste gasten. Dan gooien ze de deuren open van hun biologische koffiezaak en restaurant in Dawei, in zuidelijk Myanmar. ,,We waren al een paar jaar op zoek naar een plek en nu hebben we een karakteristiek, koloniaal huis gevon den met een grote tuin eromheen. Dat moet een fijne plek worden om te vertoeven, als je reismoe bent of een middag wil internetten. Eigen lijk iets wat je in Thailand veel ziet, maar in Myanmar nog heel weinig", vertelt Esther tijdens een gesprek via WhatsApp. Op de achtergrond speelt haar dochter Jorah (2), terwijl Bo werkt aan de inrichting van het res taurant dat ze Little Eden hebben ge doopt. Ik vertrek Het is een soort Ik vertrek, maar dan naar een weinig voor de hand liggend land: Myanmar. Het buurland van Thailand ging decennialang gebukt onder een streng militair regime dat pas in 2011 buitenlandse investerin gen toestond. In 2015, toen het land eindelijk een democratische regering kreeg met Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi aan het hoofd, bereikte het aantal buitenlandse toeristen een voorlopig hoogtepunt. Maar de laatste jaren was Myanmar vooral in het nieuws door de onderdrukking van de isla mitische Rohingya-minderheid aan de grens met Bangladesh. ,,De berichtgeving is enorm gericht op de genocide en die is ook vrese lijk", reageert Esther daarop. Ze wor stelt er zichtbaar mee. ,,Het is zo in gewikkeld. Het leger heeft hier altijd huisgehouden tegen allerlei minder heden. Maar het is zo'n enorm fraai land, met heel mooie mensen die nu eindelijk het heft in eigen handen kunnen nemen. Ik zie de behoefte aan ontwikkeling. Als ik op kleine schaal eraan kan bijdragen dat dat op een juiste manier gebeurt, dan doe ik dat graag. En als het land morgen weer op slot gaat, tsja, dat zien we dan wel weer." Trouwen Dit Bossche gezin heeft dan ook een band met het land die de politieke ontwikkelingen ontstijgt. Bo komt oorspronkelijk uit Myanmar, uit de voormalige hoofdstad Yangon. ,,Als klein jongetje van 6 zei hij al eens te gen zijn vader dat hij met een witte vrouw wilde trouwen, zonder er zelfs nog maar één gezien te hebben", lacht Esther. Uiteindelijk ontmoette hij de Hollandse in Thailand, op het vakantie-eiland Ko Tao. ,,Bo is op jonge leeftijd al vertrokken naar Thailand, omdat zijn vader overleed en hij voor zijn zusjes en moeder moest zorgen. Eerst werkte hij op de plantages en later in de toerismesec tor. Ik heb toen zelf ook 2,5 jaar in Thailand gewoond en gewerkt en was op vakantie op Ko Tao. Daar heb ben we elkaar ontmoet." Dat is inmiddels al achttien jaar ge leden en samen hebben ze nu twee dochters: Emily (5) en Jorah (2). Ze hebben echter ook Bo's familie in Myanmar waar hij als enige zoon vol gens Birmese traditie eveneens voor verantwoordelijk is. Slachtofferpositie Maar Esther en Bo wilden meer doen dan steeds maar geld overmaken om in hun onderhoud te voorzien. ,,Het is als water naar de zee dragen, ze blijven in de slachtofferpositie. Daarom ondersteunen we nu liever hen die er echt voor willen gaan. We betalen bijvoorbeeld de scholing van twee nichtjes en ons restaurant is een manier om werk voor Bo's familie en de lokale bevolking te creëren." De zoektocht naar een mooi plekje om dit te kunnen realiseren bracht hen naar Dawei, een plaats met zo'n 140.000 inwoners op 625 kilometer rijden van Yangon. De omgeving wordt vaak vergele ken met het Thailand van een paar decennia geleden, voordat het massa toerisme daar voet aan de grond kreeg. Reizigers vinden er nu nog vrijwel verlaten witte stranden, waar prachtig glooiende groene heuvels achter liggen. Het ligt nu nog buiten de ge baande, toeristische paden, maar daar komt volgens Esther snel veran dering in. ,,Ze werken aan de weg van Dawei naar de Thaise grens. Waar je vanuit Bangkok al heel snel aan de grens met Myanmar bent, kost het laatste stuk in Myanmar nu nog veel tijd. Als Als het land morgen weer op slot gaat, tsja, dat zien we dan wel Ons restaurant creëert werk voor Bo's familie die weg straks beter is, dan wordt Da- wei een heel aantrekkelijke bestem ming. In Dawei is het aantal toeristen de afgelopen drie jaar al elk jaar ver dubbeld." Ultieme doel Uiteindelijk is het restaurant niet het eindstation. Met Little Eden als spil wil het ondernemerskoppel zoveel mogelijk samenwerken met de lokale bevolking om ook hen een graantje mee te laten pikken van de economi sche opleving. Het ultieme doel is een eco-resort. ,,Daarvoor willen we wel nu al grond kopen, voor het te duur wordt. Myanmar wordt steeds toegankelijker, grote bedrijven sprin gen daar ook in. Over een paar jaar is het niet meer te betalen." Ze startten daarom een crowdfundingsactie. Met het heen en weer vliegen tussen Ne derland en Myanmar, het ondersteu nen van familie en het beginnen van een restaurant is de spaarpot vrijwel leeg. Afscheid Helemaal afscheid nemen van Ne derland doet het gezin vooralsnog niet. Alleen in het hoogseizoen, van oktober tot april, zullen ze in Myan mar zijn. Esther: ,,Het is Bo's wens om zich weer in Myanmar te vestigen, maar ik wil Nederland niet loslaten. Ik heb daar mijn familie en sociale contac ten. We wonen in Den Bosch op een heel fijne plek op Het Heem. We zijn misschien niet erg honkvast, maar Den Bosch is wel een van de plekken waar ik echt thuiskom." maandag 14 januari 2019 Brabants gezin opent restaurant in Myanmar GO Freke Remmers Den Bosch/Dawei Dawei telt 140.000 inwoners. De omgeving wordt vergeleken met het Thailand van een paar decennia geleden, voordat het massatoerisme daar opbloeide. Bo Nine werkt zelf aan de inrichting van het restaurant, dat hij binnenkort met Esther opent. FOTO PRIVÉCOLLECTIE - Esther Landa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24