ZEELAND GEBOEKT i ir Zeeuws Klankboek in 't Schallemaaj Paul Scheffer geeft lezing over grenzen Rijmen tegen het schrijnen ZEELAND 21 Anne-Marie Maartens deed de afgelopen jaren op Schouwen-Duiveland als dichter al van zich spreken. Nu laat ze zich kennen in de autobiografie 'Zeeslet in 101 stukjes'. maandag 14 januari 2019 eeslet is verslingerd aan de zee, maar ze houdt ook van de kust. Ze woont in Ellemeet, sinds 19 fe bruari 2016. Maar in feite is ze I thuis op vele Europese kusten. Ze raapt en kraakt oesters, maakt bisque met krab, loopt graag op laarzen, koopt dure zon nebrillen en weet dat je voor seks in de bran ding op vloed moet wachten voor het 'onder lijf meedein voordeel'. Aangenaam: Anne-Marie Maartens, in 1967 geboren in Spijkenisse. In de nazomerse maanden van 2018 publiceerde ze haar bundel Zeeslet in 101 stukjes. Een autobiografie, zoals ze in haar voorwoord concludeert. Op haar web site presenteert ze zich als freelance docent Nederlands en ze is literair actief op Schou wen-Duiveland via de stichting Korreltje Zee zout. Vorig jaar waren tijdens de Kunst- schouw sonnetten van haar te lezen op plexi glazen platen tussen Ellemeet en strandpavil joen Corazon. Wat na lezing van haar boek in elk geval duidelijk is: Anne-Marie Maartens noemt zich met recht een 'zeeslet'. Waarbij je dan vooral aan iemand moet denken, die het zout op haar huid wil proeven, die zilt eet en eindeloos zonsondergangen boven zee kan fotograferen. De hoofdstukken in het boek zijn alfabe tisch gerangschikt, van Alikruiken tot Zout op mijn huid (van Benoite Groult). Zeeslet is hoofdstuk 94, en is vreemd genoeg terechtge komen tussen Zeepokken (93) en Zeegroet (95). Een vergissing? Of, wat de schrijfster zelf noemt, 'een zeeslettenbakactie' om extra aan dacht op het hoofdstuk te vestigen? Recepten Het boek biedt recepten voor het eigenzinnig bereiden van kokkels, kreukels, oesters, mos sels. En voor het rapen ervan, want wat dat be treft zit je goed op Schouwen. Met oesters valt ook een gin-tonic te fabriceren. De schrijfster probeert 'garum' te maken, de Romeinse vis saus. Maar dat wordt geen succes. Ze gaat mee op drijfjacht, de geschoten haas - goed voor twee hoofdstukken - wordt thuis geslacht: Zeeslet ,,Met een mesje om de geurklier heen. Zijn poepertje. Staartje. Ik probeer niet te veel na te denken. Snijden. Zijn vachtje afstropen." Zeeslet houdt van de buitenlucht. Met al in haar prille jeugd een voorliefde voor kaplaar zen: „Eerst je jas op de grond. Een snottebel aan je neus. Gebukt hin kend op de deurmat om je kaplaars uit te trap pen. Net onder je hiel en dan naar boven heen weer. Je sok hing treurig, nog warm ergens in de laars. De geur van rubber." Haar moeder noemt haar 'een straatmadelief. Eenmaal vol wassen koopt ze merklaarzen: Aigle, Dunlop, Le Chameau - mooie namen, maar ze willen lang niet altijd passen. Sinds ze drie jaar geleden in Ellemeet neer streek, heeft ze Zeeland in haar hart gesloten. Hoofdstuk 98 kreeg de titel 'Zeeuwsgelukkig'. Daarin schrijft ze: „Horizon. Ik houd van hori zon. Keiharde lijnen. Ruimte tot in de verte. Oranje daken. Een kerktoren. Strepen in de klei. Blondere duinen." En ook: ,,In Zeeland gaan wonen, was thuiskomen. De openhartig heid van de dorpsbewoners. Het land. Ik voelde me Zeeuws. Direct. 100%. Met een Rot terdams accent. Op deze bezielde plek. Waar ik woorden vind. Ben ik vrij. #zeeuwsgeluk- kig." Zo is Zeeslet een alfabetisch levensverhaal van Anne-Marie Maartens geworden. Een schrijfster - zoals ze op haar website treffend zegt - met 'een grote mond en een groot hart'. Eens per maand, elke derde donderdag, staat café 't Schallemaaj in Ossenisse in het teken van Zeeuwse boeken en muziek. 'Zeeuws Klankboek' is de titel waaronder die bijeenkom sten worden gehouden. Donder dag 17 januari vertellen Daniëlle van Klooster en Peter van Drue- nen vanaf 19.45 uur over hun boe ken. Daniëlle van Klooster (1975) uit Vlissingen publiceerde in het voorjaar van 2018 het boek Mama ik ben kwijt. Daarin vertelt ze hoe ze haar depressies te boven is ge komen. Ze zegt: ,,Velen schamen zich voor hun depressies en wor stelen in hun eentje. Dat werkt averechts. Het leven is niet alleen mooi, dat wil ik duidelijk maken. Laat anderen maar zorgeloze ver halen schrijven. Dit is mijn ver haal. Met een happy end." De Vlissingse stadshistoricus Peter van Druenen baarde vorig jaar opzien met zijn boek De kli maatparadox. Daarin buigt hij zich over het probleem van de snel groeiende wereldbevolking. De link met het klimaat benoemt hij zo: ,,Als de bevolkingsgroei doorzet, wordt er honderden mil joenen kilo's meer rundvlees ge geten en gaan we nog meer vlie gen. Met als gevolg, dat de zee spiegel nog veel sneller gaat stij gen dan we al dachten." Paul Scheffer (foto) schreef een actueel boek over de vraag hoe we met grenzen moeten omgaan: De vorm van vrijheid. Dinsdag 15 januari geeft hij om 20.00 uur een lezing in Porgy en Bess Terneuzen. Scheffer (1954) is sinds 2011 hoogleraar Europese studies aan de Universiteit van Tilburg. In zijn nieuwste boek analyseert Scheffer hedendaagse problemen als migratie, protectionisme en terrorisme. Daarbij trekt hij ferme conclusies over de toe komst van Europa. In het persbe richt over zijn boek meldt hij al sinds zijn achttiende geïntri geerd te zijn door grenzen. Naar aanleiding van de vluchtelingen- crisis, de Brexit en de muur die Trump wil bouwen, heeft hij zijn ideeën uitgewerkt. Voor hem be staat er geen vrijheid zonder vorm: een open samenleving kan niet functioneren zonder een grens. geur ra pi Zeeuwse schrijvers Het is een klein genre waar voor ik een groot zwak heb: de onzinpoëzie. Ofwel de poëzie die licht mag lijken, maar bij nader inzien zwaar op de hand is. Kijk naar Piet Paaltjens of naar zijn literaire nazaat Daan Zonder land die verzuchtte: 'Die enkel la chen, hebben er niets van begre pen.' Al dat vrolijke rijmen is een kortstondig werkzaam middel te gen het schrijnen. In het lichte vers zie je vaak een botsing van grap en ramp, de rand van de af grond is nooit ver weg. De vaste vorm is een poging om even de chaos van het leven te bezweren. Simon Knepper (geb. 1955) was een tijdlang een van de mees ters van het lichte vers. Hij publiceerde niet veel: in 1982 kwam de bundel Heer, bewaar de kat- temepper uit en tien jaar later verscheen het boekje met de nieuwsgierig ma kende titel De geur van Zeeuwse meisjes. Het leven is lijden, alleen spot kan je redden. Simon voor de spiegel: 'De een wordt kip in Ruurlo, De ander schaap te Weert, En ik werd mens in Utrecht, Maar niet gemotiveerd.' Knepper naar de knoppen: 'Mijn geest is ziek, mijn lichaam ondervoed, En zelf voel ik me ook niet al te goed.' Juist zijn geringe poëtische pro ductie wijst op zijn oprechtheid, hij zwijgt als hij niets te zeggen heeft. Zierikzee In zijn eerste bundel stond een ge dicht Voordracht vol verwarring over het lied 'Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren'. Bundel twee biedt, zoals beloofd in de titel, meer Zeeuws. En ook meer van hetzelfde, zoals dat in lichte poëzie hoort tegelijk hilarisch en wreed. In een culinair gedicht wordt ie mands kip-in-het-pannetje gepre zen, 'maar niemand verlangt zich een gade/ Die kat-in-het-bakkie bereidt.' Simon Knepper is vooral een Zeeuwse schrijver vanwege zijn Zeeuws volksliedje, een dialoog met een matroos die balsem voor zijn zinnen zoekt in Westkapelle. Waarom daar? 'De blankheid van het Zeeuwse land, De Zeeuwse visserswijsjes, En wiegend op een zilte bries De geur van Zeeuwse meisjes.' Wie krijgt geen zin in de poëzie van de onzin? GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Zeeslet houdt van zee Jan van Damme 'Zeeslet' is een alfabetisch levensverhaal van Anne-Marie Maartens. e Anne-Marie Maartens Anne-Marie Maartens: Zeeslet in 101 stukjes - Uitgave van Korreltje Zeezout, 254 pagi na's, 24,99 euro. Si itltitt Dy' Zee itu'Sf ttrcisjgs Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21