EUWS 11 #CREATING MEMORIES Sunweb.nl CDA-Kamerlid Pie ter Omtzigt ge looft niet dat een brexit per se een rampscenario zou hoeven beteke nen. ,,Het Verenigd Koninkrijk is een eiland en deed al niet mee aan de euro en aan Schengen. Landen als Noorwegen en Zwitserland be wijzen dat je ook welvarend kunt zijn buiten de EU. Maar dan moet je je wél voorbereiden. En dat is na twee jaar nog steeds niet gebeurd. Het is er nu chaos en dat dreigt het o0k voor ons allemaal te worden.'' Morgen stemt het Britse parle ment over de brexitdeal die pre mier May met haar EU-collega's heeft gesloten. Daarin staat hoe het Verenigd Koninkrijk de EU zal verlaten en hoe de toekomstige re latie eruit zal zien. Het lijkt wel ze ker dat May die stemming gaat verliezen. Maar wat dan? Omtzigt heeft geen idee. Als Kamerlid is hij een van de speciale brexitrappor- teurs die het hele proces in de ga ten houdt. ,,Anderhalf jaar geleden waar schuwden we al dat de brexit chaotisch zou gaan verlopen. Er is voor geen enkel scenario een meerderheid in het Engelse parle ment. Het eist nu van May dat als haar deal wordt weggestemd, ze binnen drie dagen met een alter natief komt. Alleen heeft niemand dat. Er is geen meerderheid om de EU zonder deal te verlaten. Er is geen meerderheid om toch maar te blijven. Ondertussen komt de vertrekdatum van 29 maart dich terbij. Uitstel Een veel gehoord scenario is uit stel van de brexit. Omtzigt: ,,Alle EU landen moeten daar dan mee instemmen. Dat zullen ze alleen willen doen, als er zicht is dat er over een paar maanden wél een akkoord kan worden gesloten.'' Nederland moet er dan ook op voorbereid zijn dat ons buurland straks van de ene op de andere dag niet meer in de Europese douane unie zit. Goederen die uit of naar het Verenigd Koninkrijk komen of gaan, moeten dan net zo worden behandeld als bijvoorbeeld die uit Brazilië. ,,Zo'n 35 duizend Neder landse bedrijven moeten dan in gewikkelde formulieren gaan in vullen, containers worden gecon troleerd. De aanlevering van me dicijnen of onderdelen voor ma chines zal stokken.'' Er zijn extra douaniers nodig. Die zijn er nog lang niet voldoende. Ex tra voedselinspecteurs. Omtzigt zucht. ,,Die zijn er ook nog niet. Op 30 maart gaat echt de wereld niet ineens ten onder. Je kunt gewoon naar Engeland op vakantie. Maar doordat er veel te weinig is gere geld, dreigt het wel een bende te worden. BMW heeft gezegd dat ze een fabriek een maand sluiten om de aanvoer van onderdelen uit het buitenland op orde te krijgen. Een bedrijf als BMW kan zo'n kosten post wel lij den, veel kleinere bedrij ven niet. Dit gaat banen kosten. In het VK en in Nederland.'' Het was allemaal niet nodig ge weest. ,,Het is tamelijk verbijste rend dat een referendum werd uit geschreven, zonder vooraf na te denken over wat het dan wilde als een meerderheid eventueel voor vertrek uit de EU zou stemmen. Er lag geen enkel scenario klaar. Ook niet bij de politici die vóór een brexit waren. 50 procent van alle handel die het land drijft, is met de EU. Dan zal er toch iets van een plan moeten klaarliggen.'' De Engelsen zullen daar in het begin economische schade door lijden. Hoe het op lange termijn verloopt, is koffiedik kijken, zegt Omtzigt. ,,Economische modellen werken niet goed bij dit soort on verwachte gebeurtenissen. Mis schien dat de Engelsen het prima gaan doen. Het hoeft geen ramp te zijn. Al denk ik wel dat de Engel sen het moeilijk gaan krijgen, als ze buiten het EU-blok om han delsakkoorden sluiten met econo mische grootmachten als China. Engelse werknemers dreigen dan de dupe te worden als Engelse be drijven gaan concurreren op loon kosten. En het Verenigd Konink rijk is ook niet zelfvoorzienend voor zijn voedselvoorziening.'' Zorgen Grotere zorgen maakt Omtzigt zich om Nederland. ,,Wij drijven veel handel met de Engelsen. En erger nog: wij verliezen een be langrijke medestander in onze on derhandelingen binnen de EU. We konden altijd met Londen optrek ken tegen al te hoge afdrachten aan Brussel. Of tegen plannen die te veel verantwoordelijkheid bij de individuele lidstaten weghaalde. Dat wordt nu moeilijker. Neder land floreerde bij evenwicht in de Unie. Dat is met het vertrek van Londen verstoord.'' Voorlopige scenario's 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Appartementen Pelagos Appartementen Anastasia Appartementen Three Stars Studio's Aristea maandag 14 januari 2019 'De brexit wordt chaotisch' Met groeiend ongemak kijkt Ka merlid Pieter Omtzigt naar de discussie in het Britse parle ment. Nog altijd is er geen zicht op een brexitakkoord. Hans van Soest Den Haag CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. FOTO HH Uittreden zonder afspraken (harde brexit) Politieke Alle opties open: impasse Uitstel deadline Weer naar Brussel May grijpt in May stopt Motie van wantrouwen "O Parlement Nieuw referendum Uittreden met afspraken (soft brexit) Geen akkoord Akkoord Harde brexit Soft brexit Geen brexit Sunweb Vanaf Vanaf Vanaf Vanaf per persoon per persoon per persoon per persoon LOGIES Griekenland - Samos - Votsalakia Typisch Griekse sfeer Gerund door een gastvrije familie 20 meter van het strand LOGIES Griekenland - Kos - Kos-Stad LOGIES Griekenland - Karpathos - Karpathos-Stad Volledig gerenoveerd Gemoedelijken kleinschalig Op loopafstand van het strand LOGIES Griekenland - Corfu - Kato Korakiana Strand en centrum binnen handbereik Kleinschalig vakantieadres Inclusief 3 dagen gratis fiets Sfeervol en kleinschalig Mooi plekje in de natuur Gerenoveerde studio's Sunweb is aangesloten bij: „«2S.V thuiswinkel Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11