Koninklijk gezin neemt zijn intrek in Huis ten Bosch Ei Start je dag live 'Tocht der tochten komt echt nog wel' 4 5 E op pzc.nl 10 NIEUWS DEN HAAG De koninklijke stan daard wappert weer op Paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Koning Willem-Alexander, koningin Maxima en hun drie dochters heb ben er gisteren hun intrek geno men, meldt de Rijksvoorlichtings dienst. Het gezin woonde sinds 2003 op De Eikenhorst in Wassenaar. In de afgelopen weken is de inboedel naar het nieuwe onderkomen ge bracht. Erg ver hoefden de verhui zers niet te rijden: Huis ten Bosch ligt maar zes kilometer van de villa in Wassenaar. Het paleis is ingrijpend gereno- veerd. Die renovatie is nog niet he lemaal klaar. De kosten daarvan vielen met 63 miljoen euro aan merkelijk hoger uit dan de 35 mil joen waarvan werd uitgegaan. Paleis Huis ten Bosch is een van de drie paleizen die door de staat ter beschikking zijn gesteld aan het staatshoofd. Huis ten Bosch wordt gebruikt als woonpaleis en voor representatieve doeleinden zoals officiële ontvangsten van hoogwaardigheidsbekleders, aldus de RVD. De andere paleizen zijn het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam en Paleis Noordeinde in Den Haag. Sinds de verkiezingen op 30 de cember is het enorme land in het hart van Afrika van internet afge sloten. Om de verspreiding van nepnieuws te voorkomen, volgens de regering van de zittende presi dent Joseph Kabila. Om opstand de kop in te drukken, volgens cri tici. Desondanks wist de verslagen oppositieleider Martin Fayulu za terdag een filmpje op Twitter te plaatsen, waarin te zien is hoe mi litairen en politieagenten zijn huis omsingelen. Die actie volgde op zijn aankon diging naar het hooggerechtshof te stappen om de presidentsverkie zingen ongeldig te laten verklaren wegens fraude. In opiniepeilingen vóór de chaotisch verlopen verkie zingen was de zakenman en cor ruptiebestrijder Fayulu de favoriet. Hijspreekt nu van 'een staats greep'. Ook Frankrijk, België en de katholieke kerk - die 40.000 ver kiezingswaarnemers had gestuurd en een van de weinige autoriteiten is die veel inwoners van het intens corrupte land vertrouwen - trek ken de uitslag in twijfel. Fayulu verloor de verkiezingen van de andere oppositiekandidaat, Felix Tshisekedi. Die werd donder dag tot ieders verbazing uitgeroe pen tot winnaar van de eerste vrij e presidentsverkiezingen sinds de Belgen 59 jaar geleden uit het land vertrokken. Tshisekedi verklaarde meteen nauw te willen samen- werken met de niet opnieuw ver kiesbare Kabila. Die boodschap voedt vermoedens dat Tshisekedi het op een akkoordje heeft gegooid met de aftredende president. Door de deal zou Kabila de macht hou den over het leger en belangrijke ministeries. Deze situatie is een tijdbom. Het begin van misschien wel een nieuwe oorlog Hoewel Kabila's presidentskandi daat Emmanuel Ramazani Sha- dary de presidentsverkiezingen verloor, won zijn partij wel de ge lijktijdig gehouden parlements verkiezingen, zo maakten de auto riteiten zaterdag bekend. De zit tende coalitie houdt de meerder heid van de zetels. Die situatie maakt het voor de nieuwe presi- dent Tshisekedi sowieso uitermate lastig om zijn verkiezingsbeloften uit te voeren. De chaotische situatie wakkert de vrees aan voor nieuw geweld in de uitgestrekte, onstabiele land waar twee bloedige burgeroorlo gen sinds de jaren 90 aan miljoe nen mensen het leven kostte. In de hoofdstad is het vooralsnog rustig, vertelt de Haagse ondernemer Ro land Verbiest vanuit Kinshasa, waar hij een transportbedrijf runt. ,,Je ziet op straat overal militairen. Op een lange tolweg die we fre quent rijden, zijn blokkades opge worpen. Daar moet je niet alleen betalen, de spullen worden ook van je vrachtwagen gehaald.'' Hij houdt zijn hart vast. ,,Ik vrees dat ons nog heel wat te wachten staat. Deze situatie is een tijdbom. Het begin van gigantische proble men, misschien wel een nieuwe oorlog.'' ,,Ik heb er geen enkel weten schappelijk bewijs voor, maar op gevoel zeg ik: ja, natuurlijk komt er nog één. We moeten de hoop niet verliezen.'' ,,Wat ik als historicus prachtig vond: de vondst van een schets uit 1747 in het Historisch Cen trum Leeuwarden van het bruggetje van Bartlehiem: zo'n beetje het icoon van de Elfste dentocht. Die schets krijgt extra waarde als je weet dat de oudste vermelding van een Elfsteden tocht twee jaar later is: in 1749. Overigens is het bruggetje vaak gesloopt en herbouwd.'' „De vraag stellen is 'm beantwoorden, lijkt me. Er hoeft maar een koudefront te worden aange kondigd - zoals nu - en het woord valt onmiddellijk. En na tuurlijk zijn het vooral de ou dere generaties die zich erop verkneukelen, maar de jongste generatie, de generatie die het zelf niet heeft meegemaakt, krijgt via de ouders en grootou ders ook vast wat van de Elfste- denkoorts mee.'' Wist u dat dat begrip pas in de jaren 80 is ontstaan? Het zit 'm in de onvoorspelbaarheid, in het feit dat het zich in dé schaatsprovincie van Nederland afspeelt, in het feit dat deze traditie al héél lang te ruggaat, en, natuurlijk, in het gegeven dat de schaatsers iets probe ren te doen wat eigen lijk niet kan. Meer dan 200 kilometer over meestal slecht natuurijs en dat ook nog eens in één dag. Je moet bijna gestoord zijn.'' w,,i ,,Ik houd van fietsen, voet ballen en zwemmen, maar heb zelf niks met kou en schaatsen. Ik heb toen ik 10 jaar was één keer op schaatsen gestaan en dat was meer dan genoeg.'' FMUUO KIJK ELKE WERKDAG VANAF 7:30 NIEUWS, SPORT, REGIO SHOW maandag 14 januari 2019 PC De koninklijke standaard gaat in top. foto rvd/freek van den bergh Nieuwe oorlog dreigt in Congo De hoop op een rustige omwen teling in de Democratische Re publiek Congo vervliegt snel, nu steeds meer rare zaken naar buiten komen over de eerste 'democratische' presidentsver kiezingen in het land. Annemieke van Dongen Rotterdam/Kinshasa -Ondernemer Roland Verbiest Kijk op de site bij /video Stemmen in Congo gaat anders dan in Nederland. Zijn boek 8070 Dagen. Wach ten op de Elfstedentocht wordt morgen gepresenteerd. Vijf vragen aan de 49-jarige sporthistoricus Jurryt van de Vooren. Eefje Oomen J Eerst maar eens de ham vraag: gelooft u er nog in? 2U heeft veel onderzoek gedaan voor dit boek: nog nieuwe ontdekkingen? 3 Het is de langste elfste- denpauze ooit: er zijn 8070 dagen ver streken sinds de laat ste op 4 januari 1997. Wordt het verlangen groter of kleiner? Waarom noemen we het de Tocht der Tochten? En u? Bent u zo gestoord? Aanhangers van Fayulu demonstreren in Kinshasa. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10