PASPOORT Jörgen Henri Raymann Privé de diversiteitsdiscussie te roeren. Ik werd ook voor elk programma gevraagd als er iets met Suriname aan de hand was, want ik was op veel redacties de eerste zwarte in de kaartenbak. Plaatje-kleurtje-praatje, zo denken Nederlandse media heel vaak. Maar ik doe het niet meer, niet meer in de traditi onele media, niet meer op sociale media. Omdat het geen discussies meer zijn. Het is vuilspuiterij van twee extremen en daar zit je als weldenkend mens tussenin. Ik zeg nu: wil je met me in discussie, kom naar mijn theatershow en dan praten we naderhand. Over dat pleasen: ik merk het ook in het theater. Als ik in een modus ben van: bekijk het maar, ik vertel mijn verhaal en either you take it or you shake it, dan heb ik mijn beste avonden. Als ik het gevoel heb dat ik die mensen moet geven waarvoor ze zijn geko men, veel gelach moet horen, dan gaat het veel moeizamer.'' Een paar weken eerder, het begin van zijn voorstelling in de Rijswijkse schouwburg. Als het publiek de zaal binnenkomt, staat Raymann al op het podium. Hij zingt, maakt grappen. Als de deuren sluiten en het licht doof, is amper de helft van de stoe len bezet. Na het optreden: „Vroeger was ik al pissig als ik in de zaal kwam en twee lege stoelen zag. Nu is-ie half gevuld en geniet ik er veel meer van. Door wat ik de afgelopen jaren heb doorgemaakt, ben ik nederig geworden. Ik ben dankbaar voor iedere bezoeker. Voor iedereen die de moeite heeft genomen kaarten te kopen en oppas te regelen. Ik heb mezelf heel lang niet vernieuwd, daar ben ik veel publiek door kwijtgeraakt. Nu heb ik typetjes als Tante Es eruit ge gooid, ik ben meer verhalend geworden, minder op zoek naar de snelle grap. De mensen komen nog steeds om te lachen, maar ik wil ze ook iets vertellen waar ze thuis nog over nadenken.'' Aan de hand van vijf voorouders, van wie hij foto's toont op het podium, vertelt Ray- mann het verhaal over zijn multiculturele afkomst. Er is een Ghanese koning, een sla vin, een Duitser, een jood. Aan het slot spreekt hij minister Stef Blok (VVD, Bui tenlandse Zaken) aan, die in juli vorig jaar bij een besloten bijeenkomst zei Suriname als een 'mislukte staat' te beschouwen, van wege de 'etnische opdeling'. Zijn uitspra ken lekten uit, net als zijn opmerking: Geboren 13 augustus 1966 in Amsterdam. Opleiding Economie aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Loopbaan Begint na zijn studie een restau rant in Suriname, waar hij diners met cabaretiers verzorgt. Krijgt in 1999 programma op Surinaamse televisie (Raymann praat laat) en maakt datzelfde jaar z'n tv-debuut in Neder land met Comedy Factory. Raymann is laat volgt in 2001. Maakt theaterpro gramma's, speelt kleine filmrollen, schrijft columns en boeken, maakt radioprogramma Ask me anything bij BNR en is sinds eind vorig jaar een van de presentato ren van De Och tend Show to go op de site en de app van deze krant (op werkdagen om 7.30 en 8.30 uur). Getrouwd met Sheila, vader van Melody (24) en Jahlisa (21). ZATERDAG 12 JANUARI 2019 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 99