Engelen EGBERT JAN Vier maanden eerder dan gedacht, komt Egbert Jans zoon terug van wereldreis. Dat leidt tot gemengde gevoelens. Marianne: ,,In de app kun je met één druk op de knop een abonnement stop zetten. Ik heb nog een cursus Chinees op mijn telefoon, terwijl ik het allang niet meer studeer. Ik betaal daar maan delijks 2 euro voor." David: „Bankafschriften vind ik on overzichtelijk. En overstapsites ook." Marianne: ,,Ik stap elk jaar over van zorgverzekering. Soms gooi ik mijn tandartsverzekering eruit. Dat bespreek ik eerst met mijn tandarts, of zij ver wacht dat er uitgaven aan zitten te komen." David: ,,Veel studenten regelen verze keringen via hun ouders." Marianne: ,,Ik krijg elke maand 420 euro van mijn ouders. Daarnaast leen ik maximaal bij: 870 euro." David: ,,Dat doet bijna iedereen." Marianne: ,,Ik ken studenten die het niet fijn vinden om te lenen, maar ik vind de terugbetaalvoorwaarden goed." David: ,,Een lening met 0 procent rente, beter zul je nooit krijgen. Dus maak ik er maximaal gebruik van. Voor studen ten na ons is het al niet meer mogelijk." Marianne: ,,Ik beleg er niet mee, er zijn studenten die dat wel doen." David: ,,Of die van hun lening lekker op vakantie gaan." Marianne: ,,Wij studeerden een half jaar samen in Egypte. We kwamen met meer geld terug dan we meenamen. Met euro's ben je daar rijk." David: ,,Op de dag dat we erheen gin gen, was 1 euro 10 pond waard. Kort daarna veranderde de overheid de waarde: 1 euro was vanaf toen 20 pond waard. We waren ineens dubbel zo rijk." Marianne: ,,Door twee studies te doen, vergroot ik mijn kansen op de arbeids markt. Terugbetalen zal geen probleem zijn." David: ,,Ik denk nog niet na over afbeta len. Eerst afstuderen." „Vaderfiguur!" Het is zoon Yann, uit de kluiten gewassen kerel, die opvallend vaak z'n pappie belt vanuit het verre Oosten. Hij heeft - blijkt uit foto's en vlogs - een baard onder z'n kin waardoor hij iets heeft van een geradicaliseerde moslim. ,,Heilige Vader van de afge dwaalde zoon!'' ,,Ja jongen?'' ,,Hoe is 't pap?'' ,,Ja ja, goed hoor.'' ,,En de chickies?'' ,,Vliegen binnen als gebraden hanen.'' Dat hebben we altijd gekund, gesprekken voeren die nergens over lijken te gaan met een tim bre van genegenheid. Als ik hem zie - harig, gespierd - denk ik vaak aan hem als mollig jochie, hoog stemmetje, charmant etter bakje. Of aan toen hij net uit de baar moeder was geschoten. Daarbin nen was hij al maanden flink te keer gegaan en dat viel van z'n gerimpelde gezichtje af te lezen. Hij leek, met de navelstreng nog intact, op Hans Kraay sr. ,,Vadert!'' ,,Jongen.'' ,,We komen terug. In Vaders Vaderland! Kom je me op eerste kerstdag om 6.45 uur van Schip hol ophalen? En niemand mag het weten. We willen Iris' familie verrassen.'' ven, het worden er dus acht. Er gaat van alles door me heen. Ik zie m'n kind terug, dat is fijn. Hij komt tijdelijk weer bij me wo nen, voor de derde keer. Daarover zijn de gevoelens niet eenduidig. Ik zal de diepvriesdoosjes weer moeten verstoppen, die hij altijd 'leent' om zijn fitness-prepmaal- tijden in te bewaren (en die nooit meer terugkomen). Ik heb nieu we sportsokken: die moeten snel in veiligheid. Net als de pan van hoogwaardig aluminium; die heeft hij er in twee weken onder. Koekjes naar de geheime berg plaats. Chips ook, die zijn binnen seconden naar de ratsmodee. Briefje op de vleeswaren: Afblij ven! Voor het weekend. Aan de telefoon bespeurt zoon de aarzeling. Misschien had je je als ouder vooraf een soort van en gelen voorgesteld. Maar je kinde ren hadden nóóit anders moeten zijn dan ze zijn geworden. Het is een vreemde mix: de on voorwaardelijke en we derzijdse liefde - en de vervreemding, het uit elkaar groeien dat de natuur voorschrijft. Yann heeft er ook moeite mee. ,,Pap. Kun nen we samen Westmalle drinken en Studio Sport kijken.'' Gaan we Hij zou twaalf maanden wegblij- doen. Jongen. Marianne: ,,Je moet het wel zelfleren." David: ,,En betalen." Marianne: ,,We leefden daar heel luxe." David: ,,Al met al hebben we wel een flinke studieschuld." Marianne: ,,Ik 30.000 euro." David: ,,Ik 25.000 euro.'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Ergens afgelopen november: Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 12 JANUARI 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95