- 8 NIEUWS Terwijl haar vader voor school op haar wacht, wordt Humeyra (16) achter het gebouw vermoord door haar ex. De gruwelijke climax van vijftien maanden terreur, waar de familie zo vaak voor waarschuwde. Dit is hun verhaal. INTERVIEW FAMILIE VERMOORDE SCHOLIERE Hij zei: anders vermoord ik je vader, je moeder, je familie. Wat kon ze doen? y* lke dag, al maandenlang, brengt de vader van de 16-jarige Hu meyra uit Rotterdam zijn jong ste dochter naar school. Dus ook deze 18de december. Eigenlijk brengt hij haar overal naartoe. De tiener van het Rotterdam Design College gaat nooit meer alleen de deur uit. Of het nou school of haar bij baantje is, of zelfs maar een tripje naar de winkel. Op stap met vrienden is er helemaal niet meer bij. De constante stroom doodsbedreigingen van haar nota bene veroordeelde ex-vriend Bekir slopen het leven van Humeyra. Nou ja, 'ex-vriend'. Dit beeld van een veel te jonge tiener die 'twee jaar' een relatie had met een foute oudere vent, willen haar twee zussen, haar broer en haar nichten die bij advocaat Nelleke Stolk hun verhaal doen, graag bijstellen. ,,Ze had hem in juli 2017 leren kennen, via Facebook. Toen was ze 15. In september kreeg ze dan wat met hem, maar dat is hooguit een paar weken geweest.'' Hoewel ze het zelf niet met zoveel woorden be noemen, doet de manier waarop Humeyra's twee oudere zussen (28 en 38 jaar) de relatie beschrijven meer denken aan een loverboy-achtige situatie dan aan een gelijkwaardige relatie. Humeyra was in de veronderstelling dat haar vriendje veel jonger was dan 30. Met dure cadeaus pakt hij het jonge meisje aanvankelijk compleet in. De relatie is nog maar een paar weken oud als het tweetal eind september 2017 door een agent wordt aangehouden tijdens een reguliere politie controle. Humeyra zit op de achterbank, Bekir zit achter het stuur. Humeyra heeft geen legitimatie bij zich. De agent voelt nattigheid en vraagt Hu meyra mee naar het bureau. ,,Daar vertelde die agent: weet je wel dat hij 30 is'', vertellen de zus sen. Humeyra schrikt zich rot. Vanaf dat moment neemt ze afstand van Bekir. Het is de start van vijftien maanden terreur, vertelt de familie. Hoewel de familienaam meteen al in de media te vinden was, willen ze nu niet bij naam genoemd worden. En niet op de foto. De reden laat zich ra den: na Bekirs arrestatie werden nog enkele ver dachten opgepakt. Mannen van wie de familie het bestaan niet wist. Wie weet wat er allemaal rond Bekir nog meer rondloopt aan gevaarlijke gekken. En het vertrouwen dat politie en justitie de familie zal beschermen, is helemSSl weg, blijkt uit hun verhaal. Als Humeyra het contact met Bekir verbreekt, durft ze alleen haar jongste zus te vertellen over hem. Maandenlang lijkt er daarna niks aan de hand. Totdat Humeyra in mei 2018 thuiskomt en vertelt dat ze flauwgevallen is. Bekir blijkt haar al maanden te dwingen met hem om te gaan. ,,Hij zei: anders vermoord ik je va der, je moeder, je familie... Wat kon ze? Ze was 15, bang. Zij moest doen wat hij zei.'' Op 6 mei loopt het mis als Bekir Humeyra bij haar bijbaantje in een restaurant ophaalt en thuis mishandelt. ,,Ze had blauwe plekken, haar tand was gebroken. Al leen omdat Bekirs ouders 's avonds thuis zouden komen, heeft hij haar laten gaan.'' Ziekenhuis Humeyra huilt. Haar zus licht de rest van de fami lie in. Humeyra's vader wordt zo emotioneel dat hij in elkaar zakt en in het ziekenhuis belandt. Achteraf zeggen de zussen - van wie alleen de jongste net als Humeyra ook nog bij de ouders woont - dat ze wél wat gemerkt hadden. Hoe hun goedlachse zusje stiller was geworden. En zakte voor haar examen. Voorheen ging het altijd goed op school. De familie wil aangifte doen. Dat kost nog moeite. Pas na aandringen van een maatschappe lijk werkster, erbij gehaald door een van de zussen, maakt de politie tijd vrij. De familie neemt zelf ook maatregelen. Zelfs als Humeyra naar de winkel op de hoek moet, gaat haar vader mee. ,,Mijn ouders hebben een keer Bekirs ouders gebeld'', vertelt Hu- meyra's broer. ,,En gezegd: hij is één keer de fout in gegaan, wij gaan het hierbij laten als hij afstand L;v.y.. houdt. Wij wilden echt geen conflict.'' Maar uit het antwoord merken ze dat Bekirs ouders weinig invloed meer hebben op hun ontspoorde zoon. Dat blijkt wel. Want ondertussen barst een bijna dagelijkse telefoonterreur los. ,,Elke dag werden we gestalkt, anoniem bellen, tig keer per dag. Scheldpartijen, bedreigingen.Zij móest met hem gaan'', vertellen de zussen. ,,En zwartmaken op so ciale media, hè. Dat zij dure schoenen zou hebben gestolen van hem. Hij loofde zelfs een beloning uit: voor iedereen die haar ergens zou hebben gezien.'' De familie neemt constant contact op met de po litie. ,,Humeyra mocht geen ander telefoonnum mer nemen'', vertellen de zussen. ,,We moesten al die gesprekken opnemen. Op een gegeven mo ment zeiden we: hoeveel gesprekken hebben jullie nodig? Maar we moesten blijven opnemen. Een keer belde hij zelfs toen we net op het politiebu reau waren.'' De man van een van de nichten van Humeyra, die ook bij het gesprek is, knikt richting Humeyra's zussen: ,,De politie heeft gewoon gespeeld met hen, ze werden steeds weer weggestuurd, blijf maar gesprekken opnemen. Dat spoort toch niet.'' Ondertussen ligt er wel een aangifte tegen Bekir. Als hij geen contact opneemt met Humeyra wordt hij niet in voorarrest genomen. Op 30 mei gaat Hu- zaterdag 12 januari 2019 GO Goedlachse Humeyra werd steeds stiller en doodsbang Victor Schildkamp Sander Sonnemans —zus van Humeyra Kijk op de site bij /video hoe Humeyra in de greep kwam van Bekir E. J-»*» 1' ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8