@©tB«0 Een ver^e op het behang Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 Vliesbehang Stuken Test Behanglijm Insnijden Ode aan Ireen IJsclub Tilburg is hoofdgebruiker van de Ireen Wüst IJsbaan, een overdekte 400 meterbaan die openging in 2009. Naast schaatslessen voor leden blijven genoeg uren over waarin recre anten rondjes kunnen draaien. Moe van het schaatsen? Ga dan een paar deuren verder kijken in IJssportcentrum Tilburg, waar de Tilburg Trappers hun ijshockey- wedstrijden spelen. Wind mee? IJs en water Lekker buffelen Met plaatselijke sneeuwbui Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: behang overschilderen. GO ZATERDAG 12 JANUARI 2019 IREEN WÜST IJSBAAN, TILBURG DE MEENT, ALKMAAR DE VECHTSEBANEN, UTRECHT DE SCHEG, DEVENTER SPORTIOM, DEN BOSCH, ICEFUN De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank en Tweakers. We gaan terug in de tijd, naar lang geleden. Toen de combina tie rood met geel in was. Zie je het nog voor je? Rood houtwerk met geel behang op de muren, dat hadden wij vroeger thuis. Door de jaren heen had ik het behang in een aantal ruimten al verwijderd en vervangen voor schilderwerk. Maar in de slaap kamers nog niet. Het behang zat er nog goed op. Zonde om eraf te halen en je moet maar afwachten wat eronder vandaan komt. Het leek me het beste om eroverheen te schilderen. Kan dat zomaar, behang over schilderen? Dat heb ik me niet eens afgevraagd. Ik zag geen enkel risico. En het ging prima. Tot ik bij een klant ook niets vermoedend aan de slag ging en er allemaal blazen verschenen. Gelukkig trokken ze weg. Het je glasweefsel- of glasvliesbehang? Dat is juist bedoeld om over te schilde ren. Vaak zit dit 'bouwbehang' erop omdat de ondergrond niet direct kan worden geverfd. Zo'n betonnen wand bijvoorbeeld, met heel veel van die kleine gaatjes. Laat het bij voorkeur gewoon zitten. Zit het behang op een gipswand? Door het gebruik van een behangafstomer of behangafweekmiddel tast je ook het gips onder het behang aan. Dan krijg je dus geen strakke ondergrond. Je kunt het wel stuken. Kies er anders voor om eroverheen te behangen. Dat scheelt frustratie. Bij alle andere situaties doe je eerst een test. Schilder bijvoorbeeld een stuk "k,, waar een kastje voor staat en kijk hoe dat uitpakt. Door verf kan behang gaan bobbelen. Ook andersom kunnen week makers in het behang de verf plakkerig maken. Op afwasbaar behang hecht verf vaak niet goed. Pakt de test goed uit? Aan de slag! Hangen hier en daar wat hoekjes be hang los? Plak die dan vast met behang- lijm. Goed laten drogen. Reinig de onder grond met een licht vochtige doek met ontvetter. Breng de lagen niet te dik aan, anders wordt het behang te vochtig. Ontstaan er toch blazen? Papieren behang is aangebracht met wateroplos bare lijm. Als je eroverheen schildert, lost de lijm op en krijg je blaasvorming. Meestal trekken ze weg zodra de verf opdroogt. Niet? Snijd ze in, penseel er wat lijm onder en plak ze vast. Leo van Marrewijk bindt met zijn dochters de schaat sen onder op De Uithof. FOTO SHODY CAREMAN Tarief: €6,55 (vanaf 4 jaar) Schaatsen met wind mee of wind tegen kan op De Meent in Alk maar. Op de halfoverdekte 400 meterijsbaan lijkt de wind altijd vrij spel te hebben. De baan is geopend in 1972, maar is erg modern met onder meer zonne panelen op het dak en een elek trische dweilmachine. Naast de ijsbaan is er een ijshal, waar vaak clinics worden gehouden. Tarieven: volwassenen €5,80; t/m 17 jaar €4,30. Behalve een 400 meterbaan herbergt De Scheg een IJsplein (krabbelbaan van 60 bij 30 meter) en de Speelpool: een winterspeeltuin voor kinderen tot en met 12 jaar. Eten en drin ken kan in schaatscafé Nova Zembla en in grillhutten langs de baan. Een van de weinige schaatsbanen waar je zwem broek van pas komt: wie het heel koud heeft gekregen, kan lekker opwarmen in het ernaast gelegen zwemparadijs. Tarieven: €6,50 (3 t/m 12 jaar), €7,50 (vanaf 13 jaar) De enige kunstijsbaan van de provincie Utrecht en dat trekt nogal wat (lees: veel!) volk. De uitbaters zelf vinden het soms ook té gezellig: de echte hardrijders worden daarom vriendelijk verzocht weg te blijven op populaire dagen, zoals in de schoolvakanties. Dit om ruim baan te geven aan de gemiddelde recreant die wat minder bedreven is in pootje-over. De halfoverdekte schaatsbaan is verder het decor van talloze clinics en activiteiten, zoals een jeugd- elfstedentocht. Op de 'buffel avonden' oefenen de meer geoefende schaatsers in een straf tempo hun rondjes draaien. Lekker buffelen dus. Tarieven: €5,25 (3 t/m 12 jaar), €9 (vanaf 13 jaar) Toegang: €7,50 (vanaf 3 jaar) De naam Schaatsparadijs Ice- fun zegt het al: de nadruk in het multifunctionele sportcen trum Sportiom ligt op 'fun'. Noren zijn hier verboden. Ice- fun heeft als enige in dit over zicht geen 400 meterbaan. De gein voor schaatsenthousias- telingen zit hier in het par cours: je schaatst hier 'bergop waarts', door grotten en via een schaatshelling terug naar de start. En o, gezegend win- terwonderland: af en toe word je onderweg verrast door een heuse sneeuwbui. Voor de lek kere trek is het te doen in Scott's Cabin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83