Alleen samen kunnen we menselijk zijn VOOR U GEPROEFD i David Arjan Wij zullen nooit vóór ons team staan hooguit staan we achter ze Minder vlees eten: het prijkt op menig lijstje met goede voornemens. Dus gooi eens een plantaardig balletje in de pan. Ons panel proeft zeven merken vegaballen. 'Dit is goed gekruid deeg waaropje zou willen blijven sabbelen' sm Garden Gourm*L- 8 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. et was duidelijk te zien dat de journa list die tegenover me zat, niet erg tevreden was. Mijn antwoorden frustreerden haar. Ze had al een paar keer ongeveer hetzelfde gevraagd aan David en mij: wat doen jullie nou precies waardoor dat programma van jullie zo goed lukt? Ons antwoord bleef hetzelfde: we doen niet zoveel. Sterker nog, het idee dat dit succes door David en mij komt, klopt helemaal niet. We keken haar ontspannen aan, terwijl zij op haar tanden leek te knarsen: betrapte ze ons nou op een soort kokette, valse bescheidenheid of wilden we het gewoon niet verklappen? Ik snap haar ook wel. Het is natuurlijk veel interessanter om een verhaal te horen over een soort geniale einzelgange- rige visionair, zo iemand als Elon Musk of Steve Jobs, die zo anders is dan gewone mensen - en die vol van ideeën en met lomp charisma zijn team en zijn klanten een nieuwe we reld binnenleidt. Alleen, dat zijn wij niet. Ze zat tegenover twee doodnormale jongens en ergens hoorde ik haar denken: dit is zonde van mijn tijd. Ik geloof niet zo in het patri archale beeld van een alles wetende ondernemer. In je eentje ben je nu eenmaal nergens. Ubuntu, noemen de mensen uit zuidelijk Afrika het, ofwel: ik ben, omdat wij zijn. Het centrale idee van ubuntu is dat je in eerste in stantie deel uitmaakt van een gemeenschap. Pas daarbinnen vind je je plek als individu. Dat is dus het omgekeerde van het westerse idee van het vrije individu dat in z'n eentje leeft en kiest. Dat kan hele maal niet, zegt de Afrikaanse filosofie, want je bestaat nu eenmaal bij de gratie van de mensen om je heen. Je kunt pas vader zijn als je kinderen hebt. Om partner te zijn, heb je een partner nodig. Om collega te zijn net zo. Platter gezegd: je staat niet in de file, je bent de file. Je werkt niet bij een bedrijf, je bent het bedrijf. Bisschop Desmond Tutu zegt: ,,Iemand met ubuntu staat open voor anderen, wijdt zich aan anderen, voelt zich niet bedreigd door het kunnen van anderen omdat hij genoeg zelfvertrouwen put uit de we tenschap dat hij deel uitmaakt van een groter geheel. Alleen samen kunnen we ooit men selijk zijn. Samen is de enige manier waarop we vrij kun nen zijn." De gedachte dat ik onderdeel ben van een groter geheel, helpt me. Dat geldt in mijn gezin, mijn familie en mijn vriendengroep, maar dat geldt net zo in de programma's die David en ik maken. We zullen nooit vóór ons team staan om te zeggen wat ze moeten doen, hooguit staan we achter ze om te vragen wat ze nodig hebben. Het heeft geen enkele zin om goed voor jezelf te zor gen, maar niet goed te zorgen voor het systeem waarvan je deel uitmaakt. Keer het om: zorg heel goed voor de men sen om je heen en het systeem zorgt voor jou. journalist. Had ze toch nog iets om op te schrijven. —Arjan Vergeer Garden Gourmet Albert Heijn Jumbo (Veggie Chef) ij de borrel eet ik graag een vegetarisch balletje", bekent Isabel Boerdam, oprichter van webblog dehippevegetarier.nl en het culinaire adviesbureau Green Food Lab. ,,Ik ben nu twintig jaar vegetariër en simpelweg klaar met dat eeuwige worteltje met hummus. Zo'n vegabal is voor mij op een borrel ook goed als comfort food." De balletjes laten zich bovendien gedwee in andere richtingen rollen. In de salade, de pasta of verkruimeld als gehakt vormen ze voor Boerdam de favoriete keus in het supermarkt schap met vleesvervangers. En ook haar vier collega's - van flexitariër tot overtuigd vlees- en visloos - halen al lerminst de neus op voor de multi- inzetbare bolletjes. ,,Al kies ik per soonlijk liever voor falafelballen", zegt Kim Zoon. ,,Nee, die lijken na tuurlijk niet op vlees. Maar ik vind ze gewoon lekkerder." Tarwe-eiwit Tijdens deze blinde test proeven de vijf collega's zeven pakjes vegaballen die qua smaak en uiterlijk de vergelij- Isabel Boerdam (28) Kim Zoon (27) Lieske van der Waals (26) Lotte Kuijsters (25) BALLETJES ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO N Ik zag een glimlach bij de Reageren? zo@persgroep.nl €2,39 voor 210 g De structuur behaagt: ietwat knapperig van buiten en lekker chewy van binnen. Ook de kruiding is naar wens. Je zou bovendien bijna geloven dat het echt gehakt is. €2,19 voor 224 g De vegaballen die het dichtst in de buurt komen bij echt vlees. Een rulle gehakt- structuur, geloof waardige vleesgeur en licht zoetje dat lang blijft hangen. Mag wel iets meer kruiden hebben. €2,41 voor 250 g Oogt zeer aantrekkelijk: ongelijk, krokant en met uitstekende stukjes. Het mondgevoel stelt helaas teleur: net wat te com pact, droog en vlokke- rig. Wel goed op smaak, inclusief fijn pepertje op de tong. Alle ballen verzamelen MATTHIJS MEEUWSEN Bi Oprichter van Green Food Lab en dehippe- vegetarier.nl. Is twintig jaar vegetariër. Flexitariër, vooral actief voor de Nationale Week Zonder Vlees (11 tot 17 maart). Zelfverklaard 'flexi- vegan': eet slechts af en toe vlees en zuivel. Nog zo'n fijnproevende flexitariër. Spil achter de Vegetarische Restaurantweek. CHEF'S INGREDlEN i VANDAAG VEGETARISCH BALLETJES SOJA FIJN GEKRUID! IjKtflMLlHllUraiCE SPAGHETTI ENBIMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80