7 Fietsersbond en Veilig Verkeer: roekeloos rijden aanpakken Politie pakt smokkelaars Melkpoeder is bijna op Klacht tegen top van Google Poolse actie tegen Huawei Ze zijn brokkenpiloten in het verkeer, de maaltijdkoeriers. Dat blijkt uit cijfers van verzekeraars. Ze halen soms de gekste dingen uit om pizza's en taco's op tijd te bezorgen. Dat moet anders, vindt zelfs hun beroepsvereniging. Extra maatregelen zijn nodig om het aantal ongelukken waarbij maaltijdkoeriers zijn betrokken, omlaag te krijgen, zegt de Neder landse Vereniging van Maaltijdbe zorgers (NLVVM). Afgelopen week nog werd een 15-jarige maaltijdbe zorger op de fiets in Utrecht bij het oversteken van een straat aangere den door een auto. De jongen over leed kort daarna aan zijn verwon dingen. De brancheorganisatie wil in gesprek gaan met Veilig Verkeer Nederland en verzekeraars om de ongevallencijfers te analyseren en afspraken te maken over het vergro ten van de verkeersveiligheid. ,,Elk ongeluk is er één te veel. Veiligheid gaat boven alles'', zegt voorzitter Martijn Jansen van de NLVVM. Uit cijfers van verzekeraar De Vereende blijkt dat bestuurders van bezorgbrommers zes keer vaker schade rijden dan die van privé- brommers. Het gemiddelde scha debedrag ligt 75 procent hoger. Harde cijfers over ongevallen met elektrische bezorgfietsen ontbre ken, omdat die nog niet meegeno men worden in de metingen. Wel zijn er zorgen over het rijge drag van bezorgkoeriers op elektri sche fietsen. De Fietsersbond en Veilig Verkeer Nederland melden dat met de groei van het aantal be- zorgfietsen, ook de klachten over roekeloos rijden daarvan stijgen. Ongeveer 2,5 jaar geleden werden veel bezorgbrommers vervangen door elektrische fietsen. Die zijn stiller en schoner. Toch geeft de wisseling de Fietsersbond een 'dubbel gevoel'. „Positief is dat het duurzamer is, maar we horen ook dat andere fietsers last hebben van roekeloos gedrag. We hebben de in druk dat fietsen vaak zo zijn inge steld, dat ze sneller kunnen rijden. Als de bestuurders zich dan niet aan de regels houden, zijn de gevol gen bij een ongeval groter'', aldus een woordvoerder van de bond. Snel Veilig Verkeer Nederland (VVN) hoort die geluiden ook. „Bezorgers maken natuurlijk meer ritten dan anderen. Mensen klagen over be zorgers die onverwachte manoeu vres maken, geen voorrang verle nen en die te hard rijden'', zegt Rob Stomphorst van VVN. ,,De bezorg- fiets is in korte tijd geëvolueerd tot een snelle variant en hun aantal groeit.'' VVN denkt dat onder meer het betalen van bezorgers per uur in Mensen klagen over bezorgers die geen voorrang verlenen en die te hard rijden plaats van per bezorging en het be grenzen van de snelheid van be- zorgscooters kunnen helpen. Jansen noemt dat een 'open deur'. ,,Natuurlijk zijn de scooters waarop onze bezorgers rijden be grensd. En we betalen al per uur en niet per bezorgde maaltijd. We stu ren als werkgever die jongens en meiden de straat op, het is onze ver antwoordelijkheid ervoor te zorgen dat dit zo veilig mogelijk gebeurt.'' Jansen weet dat er bezorgers zijn die zich niet aan de regels houden. ,,Het gebeurt dat scooters en e-bi- kes worden opgevoerd. Daarom is het belangrijk dat eigenaren van be zorgdiensten extra controleren.'' Stomphorst stelt dat vooral het roekeloze rijden moet worden aan gepakt. ,,De bestuurders zijn veelal tieners, mensen met een leeftijd waarbij groepsdruk en zelfover schatting tot onveilig rijgedrag kunnen leiden. Het is belangrijk gedragsregels met hen af te spreken. Die regels mogen gewicht hebben.'' Thuisbezorgd De grootste maaltijdbezorgdienst in Nederland is Thuisbezorgd. ,,Het aantal elektrische fietsen van ons is in twee jaar gestegen van 8 naar 119'', vertelt de Utrechtse locatie manager van Thuisbezorgd. De lo catiemanager, met 260 bezorgers in dienst, heeft een aantal ongelukken meegemaakt met zijn bezorgers. Hij zegt streng erop toe te zien dat die zich gedragen in het verkeer. „Voor ze mogen beginnen, rijden ze met een ervaren bezorger een proefavond en moeten ze een in structievideo bekijken. Als we klachten krijgen, krijgt de bezorger in kwestie een waarschuwing. Na drie waarschuwingen kan 'ie ver trekken." KR-U1S zaterdag 12 januari 2019 GO BARCELONA De Spaanse politie heeft in Catalonië een netwerk opgerold dat onder leiding van Britten en Nederlanders enorme hoe veelheden marihuana kweekte en naar Engeland en Nederland smokkelde. Volgens de Guardia Civil is 2700 kilo marihuana in be slag genomen en zijn 25 mensen in de leeftijd van 20 tot 60 jaar gearresteerd in een politieactie die de grootste in zijn soort in Spanje wordt genoemd. BRUSSEL De melkpoeder- voorraden die de Europese Commissie sinds 2015 heeft opgekocht, zijn enorm geslonken. Van de oorspronkelijke berg van 380.000 ton resteert nog 22.000 ton. Na de afschaf fing van de melkquota in 2015 gingen veehouders meer melk produceren, met lagere prijzen tot ge volg. Daarop riep Brussel een regeling in het leven waarmee lidstaten een deel van het overschot aan mageremelkpoeder van hun boeren konden opko pen tegen een vastge stelde prijs. MOUNTAIN VIEW De aan deelhouders van Alphabet, het moederbedrijf van zoekmachinegigant Google, hebben de directie ervan aangeklaagd. De top zou seksueel overschrij dend gedrag van leidingge venden onder de pet heb ben gehouden. De aan deelhouders verwijten de bestuurders, onder wie Google-oprichters Larry Page en Sergey Brin, dat ze informatie over seksuele intimidatie niet deelden met beleggers. WARSCHAU De Poolse au toriteiten hebben de com mercieel directeur van Huawei in Polen gearres teerd. Weijing W. wordt be schuldigd van spionage voor de Chinese overheid. Het is het zoveelste hoofd stuk in de ophef rond de Chinese technologiegigant. De veiligheidsdienst heeft volgens de Poolse omroep eerder deze week het kan toor van Huawei en de wo ning van de directeur door zocht. Daarbij zijn docu menten en gegevensdra gers in beslag genomen. Maaltijdbezorger is nieuw risico in verkeer Sanne Schelfaut Josselin Gordijn Utrecht M De bij het do delijke ongeval in Utrecht in stuk ken gebroken fiets van het slachtoffer. FOTO MICHIEL VAN BEERS Bij een ongeval in Alphen aan den Rijn raakte in juni vorig jaar een maaltijdbezorger op een scooter zwaargewond. FOTO JOSH WALET -Rob Stomphorst (VVN)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7