Blendle-manager schrijft handboek Rick Pastoor liep op zijn werk vaak achter de feiten aan. Te vaak, vond hij zelf. Dus bedacht hij hoe hij weer grip kon krijgen. 'Onthou zo min mogelijk zelf. Leg alles wat je bedenkt meteen ergens vast.' 'Als je nu niet investereert inje kennis, loop je straks achter' 'Alles wat in twee minuten kan, handel ik direct af' 7 Veel werkenden kennen het probleem: je raakt bedolven onder de e mail, komt niet toe aan wezenlijke taken en een gezonde balans tussen werk en privé is ver te zoeken, met alle stress van dien. Blendle-manager Rick Pastoor (30) schreef een handboek dat je in een paar stap pen leert stukken efficiënter te werken: GRIP, het geheim van slim werken. ,,Niet de losse onderdelen zijn nieuw", erkent Pastoor, ,,maar wel de manier waarop ik die heb ge combineerd in één toegankelijke methode die je bij de hand neemt en stapje voor stapje vooruit helpt." De hoofdpunten op een rij. Je agenda is heilig de hand waarvan je je dag vormgeeft. ,,Dat klinkt voor de hand liggend, maar ik zie zowel jonge mensen als er varen werknemers werken zonder enig overzicht. Dan heb je geen controle over je werkweek." Een goede planning geeft helderheid over de hoeveel heid tijd die je op een dag beschikbaar hebt. Agendeer je belangrijkste taken op een dag en leg je afspraken vast, inclusief de reistijd die er voor nodig is. „Vreemd ge noeg doen veel mensen dat laatste niet, waardoor ze denken op een dag veel meer tijd te hebben dan in werke lijkheid het geval is, omdat die afspraak in Rotterdam geen uurtje, maar bijna drie uur kost. Als iemand dan aan je vraagt of je een bepaalde klus kunt doen, maak je de denkfout dat dat nog wel lukt, maar zit je vervolgens in de stress." Overzicht over de tijd die overblijft tussen bepaalde werkzaamheden en afspra ken door, maakt het makke lijker om nee te zeggen. ,,En als er plotseling iets acuuts tussendoor komt, zie je met een wat je kunt doorschui ven en naar welke dag." Bewaar niets meer in je hoofd ,,Hoe minder je hoeft te onthouden, hoe minder stress - zo simpel is het." Dus leg alles wat je bedenkt meteen ergens vast, zegt Pas toor. ,,Ik heb een app op mijn telefoon waarin ik alles no teer, bijvoorbeeld actiepun- ten na een vergadering. Kom ik iemand tegen of heb ik een afspraak, dan kan ik eenvou dig het lijstje oproepen van wat ik ook alweer moest vra gen of bespreken." Op een takenlijst staan de dingen die hij kan doen op de momenten dat er geen afspraken in zijn agenda staan. ,,Zo'n to-dolijst kan op papier, maar digitaal is handiger omdat je dan kunt ordenen op projecten of personen. Voor Mac-gebrui- kers raad ik het programma Things aan, en Todoist voor Android ofWindows. Daar kun je eenvoudig mee begin nen, ook als je niet zo digitaal bent ingesteld." »Maak tijd voor e-mail ,,De meeste mensen ne men veel tijd voor e-mail, maar maken er geen tijd voor. Daarmee bedoel ik dat e-mail vaak onze dag bepaalt, we reageren er de hele dag door op. Daardoor kom je niet toe aan wat er écht toe doet." Het werkt volgens Pastoor beter als je drie keer per dag een halfuur reser veert voor je e-mails en die dan ook goed leest, want hoe vaak gebeurt het niet dat ie mand maar de helft van de vragen beantwoordt? ,,Alles wat in twee minuten kan, handel ik direct af en archi veer ik. Bij de rest bedenk ik wat ik ermee moet, ik plan er ruimte voor in mijn agenda, laat de afzender weten dat ik zijn bericht heb gezien en wanneer ik erop terugkom. Zo slibt mijn mailbox niet dicht en hou ik overzicht." Als Pastoor iemand laat weten dat hij vrijdag reageert en hij plant het in voor don derdag, dan krijgt die per soon eerder bericht dan ver wacht en laat Pastoor ook nog een goede indruk achter. Blik elke week terug en vooruit Elke vrijdag neemt Pastoor de tijd om na te denken over hoe zijn week was en wat hij de ko mende week gaat doen. ,,Zo'n review doe ik wekelijks, eenmaal per kwartaal en jaarlijks. Ik blik terug en vooruit, bedenk wat wel en niet goed ging, wat ik anders ga doen en waar ik heen wil." Die tijdsinvestering betaalt zich meer dan terug, merkt Pas toor, omdat je al snel verzandt in alles wat nu acuut is en de be langrijke, maar niet-acute werk zaamheden blijven liggen ter wijl die op de langere termijn veel wezenlijker zijn. Nu niet investeren in je ken nis, betekent achterlopen in de toekomst. ,,Niet sporten is nu niet erg, maar over tien jaar wel. Als je alleen de urgente dingen doet, word je niet ontslagen. Maar als je een salarisverhoging wilt, moet je vooral de belang rijke dingen doen." Pastoor: ,,Als je deze vier stap pen zet, heb je niet alleen min der stress, maar ook controle over je tijd en maak je betere keuzes. Zo ontstaat ruimte voor de grote dromen die we allemaal hebben. Dat hoeft geen hoogdra vende missie te zijn, maar iets waar je energie van krijgt; ie mand die ik ken is naast zijn werk een website voor lego-ver huur begonnen, en mijn vader is begonnen met drumles. Dat vind ik te gek." GO ZATERDAG 12 JANUARI 2019 A Rick Pastoor maakt driemaal daags tijd voor het bekijken van z'n e-mails. FOTO SHODY CAREMAN VIVIAN DE GIER GRIP. Het geheim van slim werken van Rick Pastoor verschijnt dins dag bij uitgeverij NZ 19). Zorg ervoor dat je agenda het ankerpunt wordt aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79