In de agenda: elfenbloem scheren Timing .,€449* .,€549* .,€349* Eigen tuin eerst Romke van de Kaa #CREATINGM EMORIES Sunweb.nl rife x® (A ït\ Deze maand doen we het in onze tuin kalm aan. Maar vergeet niet de groenblijvende planten te knippen. Wat moet je in januari in de tuin doen? Helemaal niks, wat mij betreft. Als het vriest is de grond hard en kun je weinig doen. Als het niet vriest is het nat en heb je geen zin iets te doen. En daarnaast: mogen we als jeblieft ook eens niets uitvoeren? Tuinieren moet een lust zijn en geen last. Toch moeten we een paar zaken in de gaten houden. In een zachte win ter, zoals we die tot nu toe beleven, gaan sommige planten al vroeg aan de groei. Als je te lang wacht met het afknippen van het oude blad wordt dat een lastig klusje; nieuwe stengels zitten verstopt tussen het verdorde blad van vorig jaar. Voor je het weet heb je ook die nieuwe stengels rück sichtslos afgeknipt. Neem bijvoor beeld varens. Sommige blijven in de winter redelijk groen. Naaldvarens, zoals de harde naald varen, polystichum aculeatum, staan er nu nog fris bij. Ze zijn werkelijk een sprookje om te zien, vooral na een nachtvorstje, als ze met rijp over dekt zijn. te knippen. Maar nu is dat een klusje dat maar een paar minuten van je tijd vraagt: je neemt een heggenschaar en knipt alle veren (zo heten de bladeren van een varen) af. Kun je dat op dit moment niet over je hart verkrijgen, dan moet je dat zelf weten. Dan moet je straks elke veer apart met een schaartje afknippen, waarbij je ook nog eens het gevaar loopt de nieuw uitlopende bladeren voor de rest van het seizoen te ver minken. Want eens beschadigd blijft beschadigd. groenblijvende planten een zaak van een uitgekiende timing. De epime- dium bijvoorbeeld, de elfenbloem, blijft 's winters prachtig groen, of liever gezegd: rood en roze, want het blad neemt alle tinten tussen garna- lenroze en bietenrood aan. Maar elfenbloemen bloeien vroeg - in heel zachte winters al in februari, en anders toch zeker in maart. Tegen die tijd begint dat decoratieve blad af te takelen, en als je dan eindelijk op het idee komt de plant maar eens te kortwieken, ben je te laat. De fragiele bloemstengels staan onzichtbaar tussen het oude blad, maar zijn intussen al centimeters lang. En terwijl je bij een varen het oude blad nog wel kunt afknippen zonder het nieuwe te beschadigen, is het bij een elfenbloem godsonmo gelijk om het blad van vorig jaar weg te knippen zonder de bloemstengels te beschadigen. dat wegknippen van het oude blad altijd te laat bent. Het enige wat erop zit, is het maken van een aantekening in je agenda voor januari: 'epime dium scheren'. Dus ja, doe het vooral kalm aan in de tuin in januari, maar besef dat er een paar zaken zijn die niet eindeloos kunnen wachten. En pluk tot slot nog wat sneeuw klokjes, om tot je verrassing te ont dekken dat die in een warme kamer naar honing ruiken. Hotel Three Corners Rihana Resort Rihana Inn The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort Hotel Pickalbatros Albatros Palace Resort Hotel The Three Corners Sunny Beach Resort ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO Het lijkt hardvochtig om ze nu af En zo wordt het afknippen van De epimedium, ofwel de elfen bloem, blijft 's win ters prachtig groen. De plant kortwieken vereist wel een goede planning. Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. De bittere ervaring leert dat je met Sunweb ALL INCLUSIVE Egypte - Rode Zee - El Gouna Aan de lagune Populair bij Nederlanders In het gezellige centrum van El Gouna ALL INCLUSIVE Egypte - Marsa Alam Fantastisch snorkelen voor het hotel Belgisch management Loopafstand van Turtle Beach ALL INCLUSIVE Egypte - Rode Zee - Hurghada Ideaal voorstellen Eten is hier een feestje met 6 restaurants Aan een privéstrand ALL INCLUSIVE Egypte - Rode Zee - Hurghada Nederlandstalige kidsclub Zwemparadijs met glijbanen Populair bij Nederlanders Mei per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Juni per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Juni per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Juni per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Sunweb is aangesloten bij: 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. SCR a thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 78