Wat kan groente doen tegen kanker? KaririsdJ^fb Maak je volgende vakantie bijzonder Nu volop vroegboekkorting Kankerpatiënten en groentetelers hebben het Erasmus Medisch Centrum gevraagd de invloed van voeding op langzaam groei ende prostaatkanker na te gaan. Ze zoeken erkenning voor een leefstijldieet als medicijn. 'Ik wilde weten welke voeding mij zou ondersteunen bij mijn herstel' Gaston Remmers (53) 2 ormaal gesproken vertellen medici een patiënt wat hij moet doen of laten, maar als het over de invloed van voeding op kanker gaat, valt de beroepsgroep vaak stil. Omdat er onvoldoende hard bewijs voorhanden is. Maar ook omdat artsen en kanker specialisten worden opgeleid ziekten te bestrijden en niet om leefstijl- en dieetadvies te geven. Dat verandert langzaam: studenten geneeskunde dringen aan op meer lesstof over voe ding en gezondheid. Tot opluchting van veel (kanker)patiënten. Gaston Remmers was zo'n patiënt. Sinds zijn ziekte brengt hij mensen samen om informatie uit te wisselen, en als het maar even kan onderzoek te laten uitvoeren. Nu heeft de oprichter van het Platform Patiënt en Voeding groentetelers, urologen en financiers op één lijn gekregen om te zoeken naar het meest geschikte voedingspatroon voor prostaatkankerpatiënten. Zo heb ben ze elkaar gevonden: mij ten diepste drijft, is hoe gewone men sen overeind blijven tegenover deskundigen. Een patiënt weet veel over zichzelf en zijn leefpatroon, maar kan er weinig mee als hij in de zorg terechtkomt. Dan neemt de arts het over. Daar moeten we met z'n allen wat aan doen. Ik heb zes jaar geleden tong kanker gehad. Daarvoor kreeg ik een infarct en moest ik een nieuwe heup. Ik was 47 en dacht: hallo, ik leef volgens de boekjes, hoe kan dit nou? Ik wilde weten welke voeding mij zou onder steunen bij mijn herstel. Toen ik daar maar mondjesmaat ant woord op kreeg, ben ik zelf op zoek gegaan. Ik kwam veel patiënten tegen met dezelfde drive: zij zochten voedingsgerelateerde informatie en experimenteerden ermee. Er stonden ook wetenschappelijk onderzoekers op die zeiden: 'We kunnen al zeggen dat jij dit nodig hebt voor je gezondheid'. En tuinders die riepen dat zij groen ten kunnen telen op gunstige in- houdstoffen: stoffen in groente en fruit die goed zijn voor je ge zondheid. Ik wilde die partijen bij elkaar brengen. Als lector op een agrari sche hogeschool ben ik aange haakt bij de term personalized food, voeding die geschikt is voor een persoon in een specifieke situatie. Dat leidde tot een eerste project, waarna rond 2015 Patiënt en Voeding is opgericht. Met als doel: voeding belangrijker maken in de gezondheidszorg. Wij hebben een voedings patroon ontwikkeld voor man nen met prostaatkanker en dat getoetst bij deskundigen. We kunnen nu het onderscheid maken tussen 'het is bewezen dat dit goed voor je is', 'dit is belang rijk om te eten als je kanker hebt' en 'van deze voedingsstoffen is het aannemelijk, maar nog niet keihard bewezen dat ze helpen'. Zo is het werkbaar voor medici en acceptabel voor patiënten. Het is minder dan we zouden willen, maar een stap verder dan de wetenschap doorgaans gene gen is te doen. We kiezen een voedingspatroon dat niet alleen inzet op een vertraagde ontwik keling van prostaatkanker, maar dat het hele lichaam in een ge zondere stand zet. Wij denken zelf: gaan met die banaan. En dan kijken we ook naar de tuin bouw, die ons speciale tomaten, wortelen of paprika's kan leveren met extra hoge doses inhoudstof- fen. Een aantal telers heeft aan gehaakt, onder wie Jan van Heij- ningen." kerdieet Altijd inclusief vlucht verblijf huurauto Kleinschalige accommodaties weg van de massa www.karinschoice.nl 020-44 99 470 f fe Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO 'Ik kan zien dat u veel tomaat eet' CATHÉRINE VAN DER LINDEN Oprichter Platform Patiënt en Voeding „Ik noem mezelf een ex pert in door burgers aangezwengelde wetenschap. Wat ■ventie Mstiiië TOffÉK. Spanje - Andsdus Hotel Alcadima Griekenland - Corfu - Roda Corfu Sea Palm Residence Prijzen excl. Calamiteitenfonds €2,50 adm-kosten €25,- per boeking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74