Bij selfmade miljonair Ben Mandemakers moet je niet duur Eén keukentje van eikenhout, daar begon het veertig jaar geleden mee. Nu verkoopt Ben Mandemakers er elk jaar vele duizenden en zet hij met De Mandemakers Groep miljarden om. 20 'Hier zit zo veel historie. Een familiebedrijf koestert dat' ijlSI HANS VAN ZON alf acht. De dag is voor Ben Mandemakers (62) al uren oud. ,,Ik sport eerst een paar keer per week. Tus sen kwart voor zes en kwart voor zeven. Hier, in de fitnessruimte op het hoofdkantoor. Ik heb nooit moeite gehad om vroeg op te staan. Wanneer ik een keer om één uur naar bed ga, kan er om vijf uur weer uit.'' Ben Mandemakers is de 'stuur man' van De Mandemakers Groep (DMG), met merken als Mande makers Keukens, Keuken Kam pioen, Brugman, Woonexpress en Piet Klerkx. 'Keuken' moet onge twijfeld zijn favoriete woord zijn. Hij is marktleider van de keuken verkoop in Nederland. Overal wordt gekookt in een 'Mandema- kers'. Hij lacht. ,,Ik koester het nog steeds. Ik ben er eind 1977 mee be gonnen en het blijft een inspire rend vak. Heel vaak als ik mensen spreek, hoor ik: 'Hé mijnheer Mandemakers, hé Ben, ik heb een keuken van u.' Dat geeft een bij zonder gevoel. Mond-tot-mond- reclame is voor ons erg belangrijk. Als ik deze week duizend keukens verkoop, heb ik er zeven- tot acht honderd dankzij die mond-tot- mondreclame verkocht.'' Eerste In Kaatsheuvel, aan de Recht vaart, aait Ben Mandemakers het verleden als hij het kleine, witte huisje ziet waar hij is geboren. ,,Hier is het met mijn bedrijf alle maal begonnen. Als ik hier ben, voelt het als thuiskomen. Hier woonden mijn ouders. Hier woonde ik tot ik bijna 23 jaar was. Hier maakte ik mijn eerste keu ken. Van eiken.'' Hij verkocht die op tweede kerstdag 1977. Boeren in de omge ving waren zijn eerste klanten. Zoon Stefan (39) die hem verge zelt, wijst naar de keukenwinkel. ,,Daar stonden de varkensschu- ren.'' Opa was varkensfokker. ,,Hier zit zo veel historie. Een familiebedrijf koestert dat'', legt Ben Mandemakers uit. ,,Ik begon in een schuurtje. Telefoon had ik niet. Die stond binnen, bij mijn ouders. Daar moesten de klanten naar het toilet. Ik heb hier stukje voor stukje aangebouwd. Elke keer werd er wat bijgeplakt. Dit is ons huis van keukens.'' Dan, met luide stem: ,,Dit huisje, al kan ik er goud mee verdienen, gaat nooit plat. Dat is van ons en Stefan moet beloven dat het zo blijft.'' ,,Natuurlijk pa.'' Binnen loopt Ben Mandemakers verheerlijkt langs de keukens. ,,Mooi, hè!'' Hij strijkt met zijn hand over een keukenblad, over een kastdeurtje. Zwart is nu de modekleur in keukens. Hij vraagt even naar de gezondheid van ie mands vader. ,,Hier kan iedereen terecht'', zegt hij. ,,Hier heb je al een mooie keuken voor 5000 euro. Maar er zijn er ook van 100.000.'' Stefan: ,,Neem deze: al les is handgeschilderd. De orna menten zijn handgemaakt. De spoelbak is uit één stuk." Bij een kopje soep roept de Rechtvaart nog meer herinnerin gen op. „Stefan wilde na school in de schoenen branche werken. Maar op school deed hij daar niet zo veel aan. Ik heb hem toen ervan afgehaald. Ik zei: 'Vriend, jij gaat werken'. Toen heb ik hem in de zaak een rotbaantje gegeven. Uiteindelijk ging hij te rug naar school, heeft hij alsnog zijn diploma's gehaald. Daarna zei hij op een dag: 'Pa, ik ga werken'. Ik vroeg: 'Waar dan?'' Bij jou'. Zo is het gekomen.'' Familieband Dennis (38), de tweede zoon, heeft altijd in de zaak gezeten. ,,Rick, de jongste, wilde na een tijdje iets voor zichzelf gaan doen. Hij heeft Peter Van Son Interieu roplossingen in Sprang-Capelle overgenomen. Als mijn jongens maar gelukkig zijn.'' Opnieuw prijst Ben Mandema- kers de familieband. ,,Mijn groot ste hobby zijn mijn kleinkinde ren. Die verwen ik graag. Soms neem ik ze op een woensdagmid dag mee. Dan gaan we naar de film of zo. Of we gaan een paar dagen weg. De kinderen van Ste fan waren pas jarig. Ik trakteer ze op een weekendje Amsterdam. Elk jaar gaan we naar Eurodisney. We nemen ook met zijn allen een weekje vakantie.'' Lukt het dan om over iets an ders te praten dan keukens, meu bels en verkoopcijfers? ,,Ja ja. Onze oudste kleindochter houdt me in de gaten. Dan roept ze: 'Nou opa, nu even niet'. Ja, die komt er wel.'' De volgende generatie Mandema- kers staat al te trappelen. Het is de vraag wat de derde ge neratie later zal overne men, want het houdt bij Ben Mandema kers al lang niet meer op bij keukens. Hij doet ook in badkamers, meubels, au toleasing. Hij beheert een flinke wo- ningporte- feuille. DMG bezit honder den winkels, en ook fa brieken. Het bedrijf telt bijna zesduizend werknemers. Hoe houdt hij het overzicht? ,,Ik zoek altijd naar oplossingen. Dan ligt er nooit te veel op je bordje. Ik houd alles klein, ik ben ook klein begonnen. Wacht, ik laat je een voorbeeld zien van hoe ik het overzicht houd.'' Hij loopt naar zijn bureau, komt terug met een stapel geprinte foto's. ,,We zijn aan het verbouwen in Hulst. Bij Morres Wonen. Ik wil elke week foto's zien van de bouw. Hier heb ik de laatste. Nu zie ik hier dat een lat aan de buitengevel te smal is. Dat moet dus anders.'' De DMG-eigenaar slaat zich goedlachs, joviaal door het leven. Niks geen afstandelijkheid of preken vanuit de hoogte omdat hij het heeft gemaakt. Iedereen kan Ben Mandemakers aanspre ken. Hij neemt de tijd voor een praatje. ,,Ik ben gegroeid als za kenman, heb veel geleerd, maar als mens ben ik nog gegarandeerd dezelfde. Ik ben net zo enthou siast en gewoon als in 1977. En net zo duidelijk en direct. Als ze bij mij interessant beginnen te doen, pas ik op. Ik heb een directeur ge had die steeds Engelse woorden gebruikte. Ik zei: 'Hé, vriend, we wonen en werken hier in Neder land. Nu moet je eens ophouden.'' Mesthoop Zeg DMG, zeg Ben Mandemakers. Hij trekt aan alle touwtjes. Hoe kwetsbaar is DMG als hij er niet is? Mandemakers: ,,Dan gaat alles door. Vanuit het ziekbed, op va kantie kan ik ook zaken regelen. Bovendien heb ik een paar goede mensen om me heen. Stefan zit in de holding, Dennis is verant woordelijk voor de kwaliteit in de organisatie en leidt de orderver werking en service. Ik ben nu 62, blijf eindverantwoordelijk maar delegeer de laatste jaren zaken aan anderen.'' DMG moet ook een bloeiend familiebedrijf blijven. ,,Wij willen niet anders. Een beursnotering? Nee. Nooit. We blijven hier alles zelf beslissen. Zo ben ik begon nen. Zo blijft het. Ik ben de eige naar, de cultuurbewaker. De cij fers houd ik voor mezelf.'' Het is niet altijd hosanna. Hoe gaat hij om met tegenslag? Met ja loezie, met kritiek van vakbon den, klachten van consumenten. Zo lag er een keer een mesthoop voor de ingang. ,,Ik vind dat ik daar goed mee kan omgaan. Ik vertrouw op mezelf, blijf er rustig onder. Waarom? Als ik onrustig word, worden mijn mensen dat ook. Bovendien weet ik dat het ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO Mandema kers, hier met Luuk de Jong, is dol op 'zijn' RKC. FOTO ERIK VAN ZANDVOORT/ SOCRATES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68