door Friese steden Ik heb geleefd 'Het is fijn van betekenis te zijn, dat je niet zomaar verdwijnt' 19 'Hoe geweldig ik zijn prestatie ook vind, Van der Weijden kroop door het oog van de naald' ,,Zijn artikel geeft informatie over koolmo noxide in het buitenmilieu waar we nog geen weet van hadden'', zegt Jannie van der Helm van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Zij is coördinator van de werkgroep. ,,Met alle andere verzamelde infor matie bekijken we wat we hiermee gaan doen.'' Verdrinking Een goede zet, meent Jet Vroege, coördinator publiekspublicatie bij Brandweer Nederland en dossierhouder koolmonoxide. ,,We houden in Nederland niet bij wat de gevaren van het gifgas in de buitenlucht zijn. Of bijvoorbeeld verdrinking na een CO-vergiftiging voor komt? Ee weten het nog niet.'' Hella Rijpkema, productmanager veiligheid gasinstallaties bij Kiwa Technology, juicht na der onderzoek in Nederland toe. ,,Dan denk ik niet alleen aan stationair draaiende motoren bij lage snelheden, maar ook aan wachtende boten in sluizen en bij bruggen. Mijn logisch verstand zegt dat de giftige uitstoot van motoren zonder katalysatoren de aandacht moet krijgen." e is op. ,,Ik had nooit ge dacht dat vermoeidheid zo allesoverheersend kon zijn", zegt Judith Mulder (52). Als ze gedoucht heeft, moet ze een uur liggen om bij te ko men. Eet ze een boterham, dan gaat ze daarna plat op het bed in de woon kamer. Of ze nog kwaliteit van leven heeft, is de vraag. Resoluut: ,,Nee." In haar agenda is de dag van de euthanasie al omcirkeld. Het begon zes jaar geleden met borstkanker, inmiddels is haar hele lichaam aangetast. Ze slikt morfine tegen de pijn. Niet te veel morfine, want dan is ze er met haar geest niet meer bij. „Laatst in de bus maakte ik een verkeerde beweging. Ik heb een rib gebroken. Verschrikkelijk pijnlijk. Normaal gesproken kun je ernaar uit kijken dat zoiets binnen een week of zes over is. Bij mij werkt dat niet zo, vanwege tumoractiviteit. Ik ga met een gebroken rib de kist in, dat vind ik zo'n raar idee.'' Inmiddels reist Judith niet meer met de bus. Ze kookt ook niet meer, laat staan dat ze nog boodschappen doet. Haar man Antoon zorgt full time voor haar in hun appartement tegenover de Westergasfabriek. ,,Soms lukt het me niet eens mijn ei gen sokken aan te doen. Ik zie steeds meer dingen wegvallen die ik een paar weken geleden nog kon.'' Loslaten, heet dat. ,,Als je niet los laat, kun je niet doodgaan'', zegt de geboren Groningse, die al haar halve leven in Amsterdam woont. Het be gint al als je ziek wordt. Steeds op nieuw moet je afscheid nemen. Eerst werkt behandeling A niet meer, dan kun je B afschrijven en uiteindelijk is ook C niet meer effectief. ,,Dan merk je dat je steeds dichter bij het einde komt. Het is een heel langzame dood.'' Behalve Magere Hein staat er nie mand voor je te applaudisseren als je de hindernisbaan van het lijden met succes hebt afgelegd. Er volgt geen beloning. Dat is zuur, vindt Judith. Op de eettafel ligt in de zon haar boek te schitteren. Ze pakt het op en glimlacht. Het is zo mooi omdat het tastbaar is, zegt ze en ze weegt het even in haar handen. Al die jaren hield ze een blog bij op internet. Nu heeft ze haar stukjes gebundeld in het boek Zonder handleiding in de wachtkamer. De presentatie was in oktober. Wonderwel had ze toen een goede dag. Ze vindt het fijn te horen dat men sen zich herkennen in haar verhalen, of erdoor geraakt worden. Maar het liefst krijgt ze reacties van medici: dokters die zeggen lessen te trekken uit haar woorden. Ze zou zo graag zien dat er in ziekenhuizen meer aandacht komt voor de psychische kant van ongeneeslijk ziek zijn. Zelf voelde ze zich aan haar lot overgeleverd. De prognose werd door een arts op zeer lompe wijze mede gedeeld. Ze was niet meer te redden en zonder uitleg schoof hij over tafel een recept naar haar toe. ,,Het zou De dag van de euthanasie is al in haar agenda omcirkeld helpen als er vanaf het begin een aan spreekpunt was geweest. Dat de on coloog bij het slechtnieuwsgesprek had gezegd 'ik weet dat dit een verve lende boodschap is, maar je kunt zo even binnenlopen bij die of die voor verdere ondersteuning'. Ziek zijn is al eenzaam genoeg. Fa milie en vrienden trekken thuis de deur achter zich dicht en hebben hun eigen leven; zij staat met de kanker op en gaat ermee naar bed. Judith sloot zich aan bij de patiëntenadvies groep van Borstkankervereniging Nederland (BVN), bezocht congres sen en gaf wetenschappers feedback op onderzoek. ,,We willen patiënten informatie zo helder mogelijk krijgen en er is een checklist gekomen: waar moet je op letten tijdens een gesprek met je arts? De mensen die na mij ko men, hebben daar iets aan. Het voelt fijn om van betekenis te zijn, je wilt niet zomaar verdwijnen." Ze ging ook bij een kankerpraat groep in het Ingeborg Douwes Cen trum (voor psychosociale zorg). Met acht begonnen ze, na zes begrafenis sen zijn er nog twee over. ,,Tussen ons ontstond een gek soort vriend schap. We gingen soms samen een taartje eten. Toen kwam het moment dat we niet meer bij elkaar konden komen, omdat ik zo slecht werd. Dat is hard hoor, dan komt die eenzaam heid dubbel terug." Judith is filmproducent en was mede-organisator van een Aziatisch filmfestival. Zelf heeft ze Indische ouders. Met kerst kookt ze traditio neel een Indonesische maaltijd. ,,Dit jaar heb ik alle recepten uitgeschre ven en mijn dochter van 24 - ze woont vlakbij - heeft alles voor het eerst from scratch gekookt. Ik gaf aan wijzingen. Ze was trots toen het alle maal was gelukt. 'Nu kun je het zelf', zei ik.'' Weer iets losgelatenLangzaam, zegt Judith, komt er een bepaalde rust over haar. Het verdriet om din gen die ophouden, wordt minder. Alsof ze langzaam wegzweeft. Tot ze straks alleen nog energie is. Het om hulsel vergaat, maar zij blijft. ,,Daar ben ik van overtuigd.'' GO ZATERDAG 12 JANUARI 2019 Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. gevaarlijk De motoren stoten uitlaatgassen uit, waar onder koolmonoxide. Deze gassen zijn zwaarder dan lucht en blijven zweven op het water. windrichting publiceerde GGD-richtlijn 'Koolmonoxide in woon- en verblijfsruimten'. Judith Mulder, filmproducent Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl -Maarten van der Weijden dwong veel respect af met zijn (niet voltooide) Elfsteden-zwemtocht. Volgens chemisch technoloog Van Slooten stopte hij vroegtijdig door koolmonoxidevergiftiging, ook al was zijn eigen volgboot een elektrische. fotos remko de waal/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67