Maarten van der Weijden 'liep serieus gevaar' bij zwemtocht 18 Dat koolmonoxide in huis een sluipmoordenaar kan zijn, is wel bekend. Maar ook in de 'frisse' buitenlucht zijn er risico's, waarschuwt chemisch technoloog René van Slooten. Maarten van der Weijden was er onlangs slachtoffer van, meent hij. Risico's Verdronken, zo luidde in eerste instantie de doodsoorzaak van de 16-jarige Amerikaanse Raven Little-White (16). Tijdens een vaartocht met vrienden gleed ze in 2016 vanuit het niets vanaf de achterzijde van de motorboot het water in. Raven sprak tijdens haar laatste noodlottige minuten met een vriendin, zo bleek uit een re constructie. Terwijl haar vriendin in mum van tijd misselijk en duizelig werd en gedesoriën teerd contact zocht met de anderen elders op de boot, lette niemand meer op Raven. Later toxicologisch onderzoek gaf nog meer prijs: zittend vlak boven de motor waren de meisjes acuut vergiftigd door de uitlaatgassen met een zeer hoge concentratie koolmonoxide. Haar vriendin redde zich ternauwernood, de krachteloze Raven viel in het water. Koolmonoxide (CO) is een reukloos, kleur loos en smaakloos gif- en zenuwgas dat veel gemakkelijker in het bloed wordt opgenomen dan zuurstof. Zelfs met voldoende frisse lucht in de buurt wordt het zuurstoftransport in de bloedbaan belemmerd. 1 procent CO (in de volksmond ook wel kolendamp) in de lucht leidt binnen tien seconden tot bewusteloos heid en binnen tien minuten tot de dood. Maar ook een langdurige blootstelling aan la gere concentraties kan zorgen voor (chroni sche) lichamelijke of psychische klachten. De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) schreef daar in 2015 een alarmerend rapport over. Aangenomen wordt dat jaarlijks in Neder land vijf tot tien dodelijke slachtoffers en en kele honderden gewonden vallen door bloot stelling aan CO in afgesloten ruimtes. Een aan tal dat volgens de onderzoeksraad in werkelijk heid waarschijnlijk nog drie tot vijf keer groter is. Maar daarmee is nog niet alles verteld, zegt chemisch technoloog René van Slooten (74). Ook in de buitenlucht loert gevaar, zoals in het geval van de 16-jarige Raven. In eigen land zag hij afgelopen augustus wat koolmonoxide met een mens kan doen. En dat was niet de eerste de beste: voormalig olympisch kampioen Maarten van der Weijden, die probeerde de Elfstedentocht zwemmend af te leggen. Hij moest na drie dagen en 163 van de totale 200 af te leggen kilometers zijn poging opgeven. ,,Niet alleen door sterk vervuild water en uitput- ting'', zegt Van Slooten. ,,Op basis van de vele beelden meen ik dat ook een koolmonoxidever giftiging hem dwong te stoppen." Van Slooten schreef er een alarmerend artikel over in opiniekrant Argus. Ook sprak hij uitvoe rig met de Amerikaan Albert Donnay, CO-ex pert en oprichter van het Carbon Monoxide In stitute. Die deelt zijn vermoeden. ,,Hoe geweldig ik zijn prestatie ook vind, Van der Weijden is door het oog van de naald ge kropen'', meent Van Slooten. ,,Niemand beseft hoe extreem gevaarlijk motorboten kunnen zijn. Omdat ze geen katalysator hebben, kun nen hun uitlaatgassen tot ruim honderd keer zoveel CO bevatten als auto's.'' Verschillende boten - waarvan sommige met zware aggregaten - voeren met een continu sta tionair draaiende motor. „Daardoor was de CO- uitstoot nog aanzienlijker dan bij hogere snelhe den. Bovendien blijven zwaardere, gekoelde uit laatgassen op het water zweven. Precies daar waar hij door inspanning vaker en dieper adem haalde dan gebruikelijk. Niet altijd, maar op ver schillende momenten stond de wind op hem gericht of zwom hij door sloten die door wallen werden begrensd. Daardoor kon hij geregeld met het gifgas te maken krijgen.'' Artsen Van der Weijden zegt zich, na overleg met zijn artsen, niet te herkennen in de zorgen van Van Slooten en Donnay. Hard bewijs is er ook niet: een CO-meting is destijds niet uitgevoerd. Toch is het artikel van Van Slooten een on derwerp tijdens het volgende overleg van een landelijke GGD-werkgroep van medische mi lieukundigen. Die buigt zich momenteel over een herziening van de verouderde, in 2008 ge- ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO 'Kolendamp' ook buiten ARNOUD KLUITERS Uit een rapport van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (2015) blijkt dat 46 procent van de onge vallen met koolmonoxide gebeurt met een cv-installatie; vaak mo dern en goed onderhouden. Bij volledige verbranding van koolstofhoudende stoffen (hout en fossiele brandstoffen) re ageert de koolstof met de zuur stof en ontstaat koolstofdioxide (CO2). Maar bij een gebrek aan zuurstof of een te lage verbran- dingstemperatuur kan onvolle dige verbranding plaatsvinden. Dan ontstaat koolmonoxide (CO). Geisers, gasfornuizen en gaska chels zijn bekende risicobronnen. „Zorgelijk is dat veel hulpverle ners de klachten niet herkennen'', zegt Van Slooten. „Terwijl een eenvoudige bloed- of blaastest al snel uitsluitsel kan geven over koolmonoxidevergiftiging.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66