Saskia Noort Verdomming, daar begint de ellende Zo doen zij dat In Finland betaalt een rijke hardrijder meer dan armere VEEL GEDEELD 116.000 euro verkeersboete, dat kan daar 1 ^0. Wandelend kunstwerkje Benieuwd of de Bauers in China ook nog even naar het concentra- 14 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Maar waarom de goede man op kosten van de staat naar China sturen? Het land waarover wel een miljoen documen taires te maken zijn, waarvan de mooiste al gemaakt is door Ruben Terlou. Het land dat langzaam maar zeker Afrika inlijft, daar de natuurlijke bronnen uitput en de wateren leegvist en zich met financiële steun verzekert van de stemmen van 43 Afrikaanse landen in de Verenigde Naties. Ik ben benieuwd of Frans en Maris ook nog naar een van de concentratiekampen gaan waar naar het schijnt een miljoen Oeigoeren worden ge hersenspoeld. Of dat ze eens gaan informeren hoe het er staat met de vrijheid van meningsuiting. Sommigen maken zich druk over vertrutting of islamise ring. Maar verdomming, daar begint alle ellende mee, volgens mij. En 2019 is weer mooi dom begonnen, zowel in het echt als op tv. Ga vanavond maar eens kijken. De snelheidsboetes zijn in Nederland per 1 januari weer omhoog gegaan. Voor iedereen geldt hetzelfde bedrag. In Finland proberen ze snelheidsduivels op een andere manier te beteugelen: daar betaal je naar vermogen. BOB VAN HUËT ROTTERDAM/HELSINKI Elke dag weer komen we reldwijd 3700 mensen om in het verkeer. Volgens de statistieken van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) valt een derde van de slachtoffers door te hard rijden. Geen land ter wereld kent hogere snelheidsboe tes dan Finland, het land van coureurs Kimi Raikkö- nen en Keke Rosberg. Want hoe meer je daar verdient, hoe hoger de boete. Wie daarover kan meepra ten is Anders Wiklöf, een 72-jarige bankier, kranten eigenaar en drankdistribu teur. Hij werd afgelopen zomer, onderweg naar een prijsuitreiking, geflitst ter wijl hij 71 reed waar 50 de toegestane snelheid was. Omdat snelheidsboetes in Finland nog eens extra aan tikken wanneer 20 kilome ter harder wordt gereden dan toegestaan, stegen de kosten van de prent naar 63.240 euro. Bentley-rijder Wiklöf is geen zeurpiet. Maar toch. ,,Het is veel geld en oké, ik héb een overtreding ge pleegd maar het voelt wel een beetje oneerlijk'', zei hij in een interview. In 2013 scoorde dezelfde Wiklöf al eens een verkeersboete van 95.000 euro. Maar het Finse record staat op naam van een Nokia-di- recteur die in 2002 werd ge flitst op zijn Harley en daarna 116.000 euro moest overmaken. Finland hanteert dit sys teem overigens al zolang er auto's rondrijden. Tot 1999 geloofde een politieagent een hardrijder op zijn of haar blauwe ogen en werd de boete bepaald aan de hand van het verbaal opge geven salaris. Tegenwoordig is de politieradar gekoppeld aan de gegevens van de be lastingdienst. De boetes leveren de staat sindsdien 30 procent meer op. Echt opmerkelijk is dat waar buitenlandse media vaak schande spreken van het Finse systeem de Fin nen zelf er weinig moeite mee hebben. De laatste keer dat de stemming erover werd gepeild, vond 80 pro cent het systeem eigenlijk wel zo eerlijk. Tapio Lappi- Seppala, van de Universiteit van Helsinki noemde het 'een kwestie van sociale rechtvaardigheid'. De im pact van de straf is voor ie dereen hetzelfde. Of het helpt, is de vraag. Volgens de jongste cijfers betreurde Finland, waar ruim vijf miljoen voertui gen rondrijden, in 2016 260 verkeersdoden, waarvan een derde door te hard rij den. In buurland Zweden (6 miljoen voertuigen) vielen 278 doden, zonder 'exorbi tante' boetes a la Finland. Het is al enkele jaren een trend in China: een opgedofte hond als statussymbool. Met name poedels moeten het 'ontgelden'. Behalve dat ze keurig worden gekapt, laten eigenaren ook de vacht verven in alle kleuren van de regenboog. Deze modehond in Shenyang is zelfs met een complete afbeelding gestyled. foto reuters Ongeveer anderhalf miljoen mensen keken vorige week naar de vakantievideo van Frans en Mariska Bauer. Ik rolde er ook in, na Wie is de Mol, en bleef - eerlijk is eerlijk - verbaasd hangen in de Bra bantse leut. Ik wist niet dat het nog bestond, ver- randstedelijkt als ik ben, maar natuurlijk bestaat het nog. Net zo goed als er nog extreem gereformeerden onder ons zijn die doodenge verklaringen tekenen in de naam van God, de mas samoordenaar. Samen gingen Frans en Maris naar China en dat vonden ze maar eng. Want daar eten ze malle beesten, schrijven ze gekke letters en doen ze stokjes in het haar. Wat stond hen te wachten? We zagen hen zelfgemaakte Chinees eten met het gezin, griezelige prikjes halen, we zagen Frans nog even een jolige schnabbel doen. Maris pakte wel vier koffers, waarover Frans zich verbaasde. Er werden veel zorgelijke gezichten getrokken tijdens gesprekken met mensen die er al waren geweest en be weerden dat de Chinezen alles aten wat pootjes heeft, behalve tafels en stoelen. Maar toch durfden ze het aan af te reizen naar het vreemde verre land, met het menu van hun favo riete Fijnaartse afhaalchinees op zak. Conclusie uit aflevering 1: in Hongkong kun je nergens babi pangang eten en Frans deed een dappere poëtische poging door Hongkong - mijmerend over de miljoenenstad starend - een 'betonnen oerwoud' te noemen. Wellicht was dit programma bedoeld om te voorkomen dat Frans Bauer-fans met zijn allen afreizen naar China en gewoon naar hun 'all inclusives' blijven gaan. Of om China uit te leg gen aan minder begaafden, of om te lachen en te genieten van de eenvoudigen van geest in de vorm van de Bauers, die kennelijk doodgewoon geble ven zijn en daarom niemand zullen irriteren. Maar toch irriteerde het me dat er op prime time bij de NPO - dikwijls ervan beticht een Linkse Staats Omroep te zijn - zoiets stupides werd uitgezon den en ook nog eens van onze belastingcenten. Ja, ik zeg het maar gewoon. Niets ten nadele van Frans Bauer, ik vind het een enorme lieverd en een schat en gun hem oneindig veel afhaalchineesavonden. En om eer lijk te zijn wil ik ook nog wel eens met een borreltje te veel op Heb je even voor mij krijsen in een karaokemicrofoon. ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO FOTO GETTY ff MP WIÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62