Nederlands stel overleeft dodelijk busongeluk op Cuba Knegt moet zeker nog weken in ziekenhuis blijven Vraag bij het nieuws 5 zegt Haisma. Kapster Schokker denkt er net zo over. ,,Je moet goed begrijpen, voor ons is Sjin- kie niet alleen een schaatser. Voor ons is hij gewoon Sjinkie. Wij kenden hem al voordat hij beroemd werd.'' Sterker nog: ze knipte vroeger hoogstpersoon lijk het haar van die donkere Friese doerak. De echtgenote van Cor van der Sluis maakte hem als kind mee op de basisschool, waar ze vrijwilligerswerk deed. ,,Sjinkie was een aparte, altijd bezig. En als hij op zijn bakkes ging, stond-ie meteen weer op en ging verder. Hij gaf nooit een kik.'' Van der Sluis: ,,Sjinkie is een taaie, hoor, let op." Nietopgeven In de kapsalon noemt een klant - ook zij woont in het dorp - Knegt 'een vuurvreter', zonder zelf door te hebben dat dat na donderdag niet echt een geluk kige omschrijving is. Wat ze wil zeggen: schrijf Sjinkie niet zo maar af. ,,Die geeft niet op.'' In zijn knusse woonkamer leest Jan - niet Haisma maar een van die andere Jannen - op Om- rop FryslSn dat de brandwonden op de benen van Knegt twee degraads zijn en niet derde graads. ,,Komt het misschien toch nog goed.'' In Bantega zijn ze 'heel, heel nuchter', zegt Jan. Maar dat be tekent niet dat het dorp Sjinkie niet alle gouden medailles van de wereld gunt. Zodat Sjinkie fjild in de toekomst weer voor andere gelegenheden gebruikt kan worden. Huldigingen bijvoorbeeld. Sport De zeven overleden inzittenden zijn drie Cubanen, twee Argen tijnse vrouwen en twee toeristen uit Duitsland en Frankrijk. Onder de gewonden zijn de Ne derlander Rick en zijn vriendin Mandy (allebei 27). ,,Het regende hard, en de wegen zijn hier toch al niet zo best'', vertelt Rick, die gis teravond het ziekenhuis weer kon verlaten. ,,De chauffeur haalde vlak voor een bocht een auto in, maar moest daarna remmen en slipte. In de bocht klapten we om. Daarna was het chaos.'' Het ongeluk ge beurde meer dan 800 kilometer ten oosten van hoofdstad Havana De jonge Nederlanders beseften al snel dat ze zelf niet zwaargewond waren, maar zagen om zich heen veel mensen met wie het een stuk slechter ging. ,,Dat was vreselijk. Ik heb een Duitse toerist gezien die overleden was, en diverse Cubanen die er heel slecht aan toe waren. We hebben er een trauma bij.'' Het stel uit Breukelen werd naar het ziekenhuis in de dichtstbijzijnde stad Guantanamo gebracht. Daar bleken de verwondingen inderdaad mee te vallen ('mijn vriendin heeft een zere rug, dat is het wel'). Mede werkers van de Nederlandse am bassade in Cuba staan de twee bij. Rick en zijn vriendin willen de resterende dagen van hun reis nog wel in Cuba doorbrengen. ,,We ho pen snel van Santiago naar Havana te vliegen, voor het laatste deel van onze vakantie. We zouden de zes tiende terugvliegen, en ik denk dat we dat zo laten. Het is een grote schok geweest, we willen hier even rustig tot onszelf komen.'' De presidentsverkiezingen in Congo zijn uitgedraaid op een farce. Onrust (en erger) dreigt weer in het hart van Afrika, dat al zo vaak is geteisterd door geweld en burgeroorlogen. Zoals meer Afrikaanse presi denten kan ook de Congolese leider Joseph Kabila (1971) moeilijk afstand doen van de macht. Hij werd president nadat zijn vader, Laurent, in 2001 was vermoord. Joseph Kabila zette de familiezaak voort via de 'staatsroyalty's' die hij incasseert op de rijke grondstoffen van het land: koper, tin, zink, lood, magne sium en goud. Nadat Joseph Kabila in 2011 zijn eigen herverkiezing had ge regeld, tartte hij de grondwet toen hij in december 2016, aan het einde van zijn tweede mandaat, weigerde op te stappen. Twee jaar wist hij de zaak te rekken maar tolereerde in december 2018 tenslotte toch presidentsver kiezingen, omdat een gevaar lijke opstand dreigde. Kabila bedacht toen dat zijn stro man, Ramazani Shadary, wel voor hem zou winnen. Normaliter wel. Probleem was dat Shadary niet eens 10 procent van de stemmen haalde. De invloedrijke ka tholieke kerk van Congo, die op de verkiezingsdag maar liefst 40.000 waarnemers op de been had gebracht, zag massale fraude rond Shadary en constateerde dat twee op positiekandidaten, Félix Tshisekedi en Martin Fayulu, wel hadden gewonnen. De laatste zelfs met rond 60 pro cent van de stemmen. Niet in Congo, waar de fami lie Kabila met zijn onderne mingen en pionnen in het le ger, de inlichtingendiensten, de politie en justitie haar be langen niet zomaar zal opge ven. Dus Kabila moest crea tief zijn. Hij sloot een deal met Félix Tshisekedi, de meest kneedbare oppositie leider. Tshisekedi mag presi dent worden als hij Kabila's belangen waarborgt en ook geen onderzoek start naar diens gegraai. Ehm, vlak voor de verkiezin gen heeft Kabila de recht bank aangevuld met vertrou welingen. Dus, tja. Sinds de onafhankelijkheid van België in 1960 heeft Congo nog nooit een vreed zame machtswisseling mee gemaakt. Tussen 1998 en 2003 vielen er vijf miljoen doden, tien keer meer dan tot nu toe in de oorlog in Syrië. Het land ligt in een explo sieve regio vol conflicten. In Congo zelf wordt gevochten door diverse rebellen die on der meer worden gesteund door Rwanda en Oeganda. Zuid-Soedan, Oeganda en de Centraal Afrikaanse Repu bliek zijn zeer instabiele buurlanden. Een humani taire crisis ligt op de loer bij een volgende burgeroorlog in Congo, dat groter is dan Frankrijk, Duitsland, Groot- Brittannië en Italië bij elkaar. Ook belangrijk: Congo is 's werelds grootste leveran cier van kobalt. Zonder ko balt geen batterijen. Er staan enorme economische belan gen op het spel. zaterdag 12 januari 2019 De toestand van Sjinkie Knegt, die met brandwonden in het ziekenhuis in Groningen ligt, is stabiel. Zijn linkerbeen is er het slechtst aan toe, maar de verwondingen zijn daar vooral tweedegraads, en niet derdegraads zoals de schaatsbond eerder stelde. De shorttracker (29) zal nog zeker weken in het ziekenhuis moeten blijven. Zijn zoontje Melle van bijna 2 was erbij toen Knegt donderdag thuis de houtkachel wilde aansteken en het gruwelijk misliep. Dennis Klaster, de manager van Knegt, had appcontact met hem. ,,Hij vertelde dat hij goed had geslapen.'' Volgens Klaster krijgt Knegt de impact van het ongeluk in Nederland goed mee. Ook bondscoach Jeroen Otter zegt dat Knegt een goede nacht had. ,,Hij heeft heel veel gedronken, dat is bij brandwonden essentieel. Dat werkt goed en daar zijn we heel erg blij om. Het aller mooiste dat ik vandaag zag, was dat hij een whatsappje stuurde, dat hij met één duim in moest toetsen, om iedereen succes te wensen.'' De overige shorttrackers zijn in Dordrecht voor het EK. „Binnen het team van Sjinkie is het een flinke dreun geweest.'' Otter vertelt dat het gezicht van Knegt is opgezwollen door de blaarvorming. ,,Erg prettig voelt hij zich niet, maar naar omstandigheden gaat het goed. Dat is wel op zijn Sjin- kies. Sjinkie is een positivo. Je hebt dan toch het idee dat hij daar ligt met het gevoel: de wereld is nog niet van me af en de shorttrackwereld ook niet. Waar hij denk ik geluk mee heeft, is dat hij geen wond op zijn rug heeft. Hij kan dus goed liggen. Na drie weken krijgen ze pas inzicht in de behandel wijze." Over eventuele gevol gen voor de topsportcarrière van Knegt weet Otter nog niks. Kijk op de site bij /video I 'Sjinkie voelt zich naar omstandigheden prima' Twee Nederlandse toeristen zijn lichtgewond geraakt bij een bus ongeluk op Cuba, waarbij zeven doden en dertig gewonden vie len. ,,We zijn er goed vanaf geko men. Maar de schok is groot.'' Peter Groenendijk Rotterdam/Havana Bob van Huët Wat speelt er? Gezien eerdere ervaringen was dat vast te regelen? Pech voor Kabila. Dus Fayulu wordt de nieuwe president? Martin Fayulu wordt alge meen als de echte winnaar van de verkiezingen gezien en zei gisteren dat hij nu naar de rechter stapt. Maakt hij kans? Waarom zijn veel westerse landen bezorgd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5