Weer even thuis II!!! Nellie de Jonge-Huizen (70) is weer even thuis in 'de wijk', de eerste nieuwbouwwijk van 's-Heerenhoek. Of beter, ze is nóg even thuis. Woningbouwvereniging RenB Wonen gaat de woningen slopen. 'Die wijk betekent zoveel moois en zoveel verdrietigs tegelijk' 'Als het sneeuwde en glad was, leegden we de kolenschuif op het pad' 9 Terug naar de plek van je jeugd ^vanaf haar derde woonde Nellie de Jonge op nummer 43. ,,Het adres is nu Bur gemeester van Hor- sighstraat 51. Maar als er vroeger post kwam, stond er alleen 'de nieuwe wijk' op. En een nummer. Het kwam altijd aan.'' Ze laat een foto van vroeger zien. ,,Op deze foto ben ik 9 jaar en staan we voor het huis. Mijn vader en moeder, zus en broer. Mijn jongste broertje was nog niet geboren. Achter de ramen zie je witer schote, dat is Zeeuws voor vlijtig liesje.'' „Vroeger gingen we altijd langs achter naar binnen. Langs de 'bleek' van buurvrouw, waar de was gedroogd werd. Nu heet dat een achtertuin en het gazon. En trottoirs, die had je hier vroeger ook nog niet. Als het sneeuwde en glad was, leegden we de kolen- schuif met as van de kolenkachel op het pad. Meneer Meulblok, die ook een winkeltje onder aan de dijk had, bestrooide de straten voor het dorp met een kruiwagen met zand'', vertelt De Jonge. Ze wijst: ,,Langs dat paadje achter ging ik naar school. Aan de andere kant van de dijk, bij de Rooms-Ka- tholieke kerk, was de meisjes school, mee van die lange banken en inkt in een potje. Je kon op straat spelen: wegkruipertje, zak doekje leggen en touwtjespringen. En alle buren zaten op warme zo meravonden aan de voorkant bui ten met elkaar te praten.'' Liefde De 's-Heerenhoekse vertelt over haar zus en twee broers en hoe ze in de wijk de liefde ontmoette. ,,Mijn man Bert was 12 jaar toen hij hier kwam wonen. We kregen een vriendenclub. Soms gingen we naar de IJsrevue in Antwerpen, met de bus. Mijn moeder wist toen nog niet dat we wat hadden. Op een keer vergat ik mijn porte monnee mee te nemen. Ik had hem laten liggen op de schouw en ze ontdekte zijn pasfoto. Toen mocht hij aan huis komen.'' Bus ,,Ik heb in drie huizen gewoond in de wijk en ik kom er nog dage lijks, al woon ik nu in een senio renwoning aan de andere kant van de dijk. Altijd in 's-Heeren- hoek. Iemand die weggaat van het dorp, kent het gevoel misschien niet. Dat je je hele leven op de zelfde plek woont en dat alles er altijd is. Ik ging ook wel in Goes naar school, met de bus van AMZ uit Borssele. De busreis ging langs Heinkenszand, door 's-Heer Arendskerke, langs 's-Heer Hen drikskinderen naar Goes. Maar ik bleef op het dorp wonen.'' „Dorpen hier in de omgeving hebben hun eigen bijnamen. Overzande heet bijvoorbeeld in de volksmond het klompendorp. En ons uit 's-Heerenhoek noemen ze groos." Thuiszorg ,,Toen ik trouwde, gingen we op nummer 30 wonen. De huizen kregen net gas. Ik weet dat nog omdat er in de eerste weken van ons huwelijk gasleidingen wer den gelegd. We hebben toen ook een tijdje een elektrische kachel moeten gebruiken. Na mijn trou wen heb ik 37 jaar in de Thuiszorg hier op het dorp gewerkt, als be- H jaardenverzorgster. Ook in deze uusjes, de seniorenwoning waar ik nu woon.'' Nellie de Jonge haalt herinne ringen op aan trouwen vanuit huis en de stephanotis, een bruidsbloem. En knoffeltjes, dia lect voor anjers. ,,Een poosje te rug hoorde ik zeggen dat er hui zen in de wijk afgebroken gaan worden. Ik ben ook speciaal naar een vergadering van de dorps- raad geweest. Niet dat ik er een mening over heb, hoor. De hui zen zijn niet meer van deze tijd, zeggen ze. Maar mijn leven ligt in de wijk. De mooie momenten, de grappige momenten: als we mijn moedertje, die uit de stad Goes kwam, plat Zeeuws pro beerden te leren, zoals roaie koale. Maar ook het verdriet. Met Bert en m'n schoonzus ben ik nog als enige over van de familie. Die wijk betekent zoveel moois en zoveel verdrietigs tegelijk. Ik heb er alles achtergelaten. Mijn vader, mijn moeder, mijn broers. Mijn zus leeft ook niet meer. En straks zijn de huizen weg. Maar toch niet helemaal. In dit artikel in de krant leeft de wijk voort.'' GO ZATERDAG 12 JANUARI 2019 Mijn leven ligt in 'de wijk' LIESBETH LABEUR I Nellie de Jonge-Huizen heeft bijna haar hele leven in de eer ste nieuwbouwwijk van 's-Heer- enhoek gewoond. FOTO MARCELLE DAVIDSE Foto onder: Nellie als 9-jarige (rechtsvoor) met haar ouders, oudere zus en jonger broertje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57