Comments likes Marco De Swart, fotograaf Schaatsen is slecht voor het milieu: verbieden! 6 Koning Willem-Alexander, Ronald Koeman, Katja Schuurman, Lady Gaga, Barack Obama, Pim Fortuyn... geboren Middelburger Marco De Swart (41) had ze allemaal al eens voor zijn lens. En dat is nog maar een kleine greep. Vrijwel elke dag jaagt De Swart op het ultieme nieuwsbeeld. Zijn foto's halen regelmatig het landelijk nieuws, ook in deze krant. Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliked, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Op de dag van dit interview is hij op pad om een foto te maken van het inpakken van cadeautjes voor kinderen van ouders met een kleine beurs, ergens in een loods in Rotterdam. Wel even een onderwerp uit een andere categorie, maar De Swart klimt op een keukentrapje, laat zijn camera ratelen, en ge niet overduidelijk van zijn job. ,,Dit is toch schitterend, joh? Hartstikke leuk!" ,,Op mijn elfde maakte ik met een vriendje al de ZWART WIT krant. Ging ik langs bij be kende sportmensen bijvoorbeeld, of bij de schouwburg. En we verkochten advertentie ruimte. Zat ik bij de bankdirecteur aan tafel, hij met een kopje koffie en ik met een glaasje ranja. En als we de krant met knip- en plak werk hadden opgemaakt, fietste ik naar het werk van mijn vader om de krant te kopiëren. En dan langs de deuren om hem te verkopen. Haha, je zou kunnen zeggen dat ik al dertig jaar in het vak zit." ,,Nou, nee. De middelbare school wilde hele maal niet zo vlotten. Omdat ik geen doel had om voor te leren, deed ik maar wat. Totdat ik me, toen pas, bedacht dat ik echt journalist wilde worden. Toen heb ik alles op alles gezet om mijn havo te halen, een vereiste om naar de School voor Journalistiek in Utrecht te mogen. Eenmaal daar zag ik op televisie een fragment van een Duitse minister die afgetreden was. Die man kwam naar buiten, en hup, gelijk een hele kluwen fotografen eromheen, het klik- klik-klik van de camera's. Dat was het moment waarop ik wist: dft is het! Heel scherp in het moment werken, duwen, trekken, en dan hét moment, die adrenaline: dat is wat ik wil doen!" ,,Noumijn eerste foto's waren volslagen on bruikbaar. Maar tijdens mijn opleiding in Utrecht kregen we de opdracht: 'maak een nieuwsfoto'. Op dat moment speelde die zaak met Katja Schuurman, die voor de rechter moest komen omdat ze te veel gedronken had en toch achter het stuur was gekropen. Daar stond dan een fotograaf van de Privé, één van de Telegraaf, en ik. Ik maakte mijn foto's en be sefte: 'Dit is goud!' Er waren bijna geen andere fotografen, geen ANP of zo. Dus ik het Utrechts Nieuwsblad gebeld, en die wilde die foto wel zien. Die heeft toen over vijf kolommen in die krant gestaan. Dat was mijn allereerste gepu bliceerde foto. Fantastisch joh!" ,,Vaak móet je dingen regisseren. Dan moet je inderdaad je mond opentrekken, anders wordt het een puinhoop. De situatie moet vaak nog even gebouwd worden. Mensen ontspannen neerzetten, want vaak gaan ze stokstijf gepo seerd staan. Dan kom ik in actie: 'jij even hier, beetje draaien, handje daar', en dan staat er ineens een foto. Leuke interactie helpt, beetje small talk, zorgen dat een foto méér wordt dan een plaatje, dat het fijn wordt om naar te kij ken. Maar dan moet je wel je mond opentrek ken. Soms vind ik dat helemaal niet leuk. Ik kan het wel, maar het allerleukste vind ik een nieuwsonderwerp verslaan: niet regisseren, Het Nashville-document, waarvan de Nederlandse variant werd ondertekend door streng-christelijke instanties, kerkleiders en politici, riep veel weerstand op. Een aantal Zeeuwse politieke partijen kwam met een tegengeluid: het Zeeland-document. Dat leverde steun, maar ook kritiek op. Volgens Dirk Harms proberen de partijen alleen maar in het gevlei van de kiezer te komen. „Alle partijen zijn populistisch. En proberen zieltjes te winnen. Geef ze allemaal geen aandacht." Sander de Groot maakt zich niet zo druk om de inhoud van het document. ,,Ik heb het als homoseksueel gelezen. Is het nieuw? Nee. Afwijzen is iets anders dan aanzetten tot haat. Als mens denk ik: laat gaan. Gedachtengoed SGP is niet het mijne en mijn manier van leven niet die van hun. Mooi, zijn we het daar over eens!" Weinig onderwerpen die het op social media zo goed doen als het weer. Ook de mededeling dat meteorologen een koude periode zien aankomen, zorgde op de facebookpagina van onze krant voor veel reacties. De één is er blij mee, de ander kijkt al uit naar de zomer. Liesje Voesenek: „Heerlijk vorst. Voordeel: mensen worden minder ziek en de bacteriën gaan ook dood in de grond." Franc Kruitbosch weet het zo net nog niet. „Geef die meteorologen een glazen bol en zet ze in een tent op de kermis, is toch veel aansprekender." Jody Jansen ziet een keerzijde. „Schaatsen is slecht voor het milieu, schaatsen doe je maar op een echte schaatsbaan, ik zeg verbieden. Onder dat bevroren water leven meestal veel vissen, die zitten niet te wachten op een meute op het ijs stampende mensen." De wegenbelasting in Zeeland is één van de hoogste van Nederland, blijkt uit een vergelijking tussen de provin cies. Het is niet zo verrassend dat weinig lezers daar blij mee zijn. Vincent Greve (@adovincent) op Twitter: „Gelukkig is het ov in zeeland geweldig en zijn we niet afhankelijk van een auto. Stelletje dieven! Maak er een tolweg van voor alle Duitsers." ZATERDAG 12 JANUARI 2019 GO Dat ene moment vertelt het hele verhaal CRIS SOHIER Je was al vroeg actief in het krantenbedrijf... Klinkt ambitieus. Dus toen wist je al dat je de journalistiek in wilde? Zo gezegd, zo gedaan? Dat duwen en trekken, het vooraan móeten staan voor de beste fotoJe oogt heel kalm, maar ben je stiekem heel brutaal?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54