Bloeiende biercultuur 3 Brouwerijen, bierwinkels en proeflokalen schieten als paddenstoelen uit de grond, bierkaarten beslaan al gauw drie kantjes. Bier is hot. Het aanbod is enorm. ,,Je kunt tegenwoordig niet meer zeggen dat je niet van bier houdt. Dan heb je gewoon nog nooit het juiste biertje gedronken." eeland telt op dit mo ment zestien brouwe rijen, waarvan de helft over een eigen brouw- I installatie beschikt. De andere acht huren bij een col lega-brouwer ruimte om hun brouwsels te produceren. De grote jongens zijn Brouwerij Kees! in Middelburg en Slot Oostende/ Emelisse in Goes, de kleinste is Het Gansje in Goes. Vermeersen in Hulst, voorheen De Halve Maan, bestaat sinds 1989 en is daarmee de oudste. Veel van de brouwerijen zijn nog heel nieuw: het aantal in onze provincie ver dubbelde de laatste vijf jaar. Het Gansje opende pas afgelo pen augustus de deuren en wordt gedreven door Ben en Ingrid van Dalen. Een bruin cafeetje aan de Magdalenastraat, met op vijf stap pen van de bar de inpandige brou werij. Brouwmeester Ingrid brouwt er 19 tot 23 liter bier per sessie. De bieren van Het Gansje zijn alleen bij barman Ben te krij gen en nergens anders. Gemid deld gaat er zo'n 200 liter bier per maand doorheen. Ben laat tegen woordig zijn baard staan, want dat hoort bij beer geeks, vinden Ben en Ingrid. Het klantenbestand bestaat uit mensen van 30 tot 60 jaar, zo on geveer, schat Ben in. Hij corrigeert zichzelf echter onmiddellijk: ,,Ik heb trouwens ook klanten van in de 80 die nog graag een biertje ko men halen. Maar ook wel van 22, 23. Mannen én vrouwen. En men sen met kinderen, ook. De kinde ren spelen een spelletje en de ou ders drinken lekker een biertje. Ja, eigenlijk is speciaalbier voor ie dereen." Bad Hair Brewing Iets verderop in Goes, bij Slot Oostende, gaat het er heel anders aan toe. Daar stroomde afgelopen jaar 200.000 liter bier uit de ketels. Jens van Stee is hier de brouwer. Op zijn linkerhand het logo van Slot Oostende, op de rechter dat van Emelisse. Jens brouwt hier beide merken. Op zijn onderarm prijkt bovendien het logo van Bad Hair Brewing: een label dat hij GO ZATERDAG 12 JANUARI 2019 maem Amateurbrouwer Thomas Pillen aan de toog bij Jacco de Wee van Stadsbrouwerij Middelburg. ,,'Brouwen moet je gewoon doen', zei Jacco ooit tegen me. Zo is het begonnen.'' foto dirkjan gjeltema raak je nooit uitgepraat' CRIS SOHIER LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51