4 REPORTAGE DORPSHELD De schrik sloeg de inwoners van Bantega om het hart toen de sirenes loeiden en de traumahelikopter landde op het 'Sjinkie fjild'. Een dag later leeft het dorp intens mee met hun kleine grote shorttrackheld. ,,Via de app kom je er toch niet echt achter hoe het met hem gaat. Ik moet zijn kop zien, dan weet ik het meteen.'' zaterdag 12 januari 2019 Chris van Mersbergen Bantega Wat zullen we nou krijgen, dacht Cor van der Sluis don derdagochtend, toen hij en zijn vrouw werden op geschrikt uit hun doorgaans zo vredige bestaan aan de Midden weg in Bantega. ,,De hele woonka mer trilde. Het was alsof er een Leopardtank langs kwam rijden. Een lawaai, jongen.'' Maar het was geen tank, het was een traumahelikopter. Die scheerde gevaarlijk dicht boven de huizen van het Friese dorp, op weg naar een plek om te landen. Die vond hij vlak voor basisschool De Reinbóge. Dat veldje heet het Sjinkie fjild - wrang toeval. Want ze kwamen voor Sjinkie Knegt, de held van het 650 inwoners tel lende dorp. Sjinkie woont tegen over het naar hem vernoemde veldje, midden in Bantega. Dorpsbewoner Jan - 'Ik ben een van de vele Jannen hier' - had al iets eerder in de gaten dat er wat aan de hand was. Hij woont aan de andere kant van het dorpshart en had vanaf Lemmer al twee politie auto's en een ambulance zien pas seren. Even later hoorde ook hij de helikopter. ,,Dan slaat de schrik je om het hart. Er moet iets ergs ge beurd zijn, denk je dan.'' Jan Haisma - hij is dus een van die andere Jannen en bovendien goed bevriend met Sjinkie - werd op zijn werk gebeld door 'een ka meraad'. Die reed toevallig langs de plek des onheils, en had tot zijn afgrijzen Sjinkie buiten op een brancard zien liggen. Dat zag er niet goed uit, vertelde hij Haisma. ,,De vader van Sjinkie was bij ons thuis aan het werk. Die hebben we meteen naar huis gestuurd.'' Kapster Jolanda Schokker ten slotte, die naast het Sjinkie fjild en tegenover de familie Knegt woont, was een klant een kleurtje aan het geven toen ze in de gaten kreeg dat het goed mis was. ,,Je hoopt dan maar dat het meevalt.'' Zo veel Bantegaërs, zo veel verha len. Allemaal zijn ze een dag later nog diep onder de indruk van het vreselijke kacheldrama van Sjin kie. Dat uitgerekend hem dat nou weer moet overkomen. ,,Eerst al dat ongeluk met die heftruck en nu dit'', verzucht Van der Sluis. Niet niks Net als de anderen probeert hij op internet te achterhalen hoe ern stig zijn dorpsgenoot eraan toe is. Niemand valt de familie Knegt er persoonlijk mee lastig. Die heeft al genoeg aan zichzelf, laat moeder Liesje Knegt weten als ze met een kind op de arm naar bui- Voor ons is Sjinkie niet alleen een schaatser. Voor ons is hij gewoon Sjinkie - Jolanda Schokker, kapster ten komt gelopen. ,,Ik hoop dat u dat begrijpt. Het is allemaal niet niks wat er is gebeurd.'' Jan Haisma houdt per whatsapp contact met zijn vriend. Zodra het kan, zal hij in de auto springen naar het ziekenhuis in Groningen. ,,Via dat soort berichtjes kom je er toch niet echt achter hoe het met hem gaat. Ik moet zijn kop zien, dan weet ik het meteen.'' Donderdagavond verzamelde de vriendengroep van Knegt zich in 'het hok', de ruimte achter de smederij van de familie Haisma waar ze altijd aan crossauto's sleu telen. Naast shorttrack is dat mis schien nog wel een grotere passie van Knegt. ,,Een beetje samen de boel verwerken, dat was fijn. Nu maar hopen dat Sjinkie er ook weer snel bij is.'' Waar sportminnend Nederland vooral bezig is met de vraag of we Knegt ooit nog op het ijs gaan zien, is dat in Bantega niet de be langrijkste vraag. Zij hopen vooral dat het met Sjinkie zélf goed mag gaan. „Schaatsen is maar bijzaak'', Boek nu één van onze compleetverzorqdei cruiseyakantigs. Middellandse Zee cruises Noord-Europa cruises Adriatische kust cruises Caribische cruise parels Droomcruises GO Bantega weet: Sjinkie is een taaie Spanje, Frankrijk en Italië Een cruise vol hoogtepunten O.a. Costa, MSC en Royal Caribbean Noorse fjorden en IJsland Vertrek uit Nederland oF Duitsland O.a. Holland America Line en CMV Griekenland, Kroatië en Italië BeleeF de mediterrane sFeren O.a. Costa, MSC en AIDA Witte stranden en prachtige cultuur Bewonder exotische gebieden O.a. MSC, NCL en Pullmantur Cruisen naardroombestemmingen Unieke en eenmalige aFvaarten O.a. Costa, MSC en CMV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4