O O) CD O Ook Christiani is te sterk voor De Bruijn 12 ZEELAND KNHS stelt De Kam aan als bondscoach Nieuwkoop scoort tegen Dortmund Walter Houtzager wil zijn kennis over hardlopen graag op een eenvoudige manier delen. Daarvoor ontwikkelde de cios- docent de methode 'Be Your Own Trainer'. WALTER HOUTZAGER BECOME YOUR OWN TRAINER Op de tweede speeldag van het NK drieban den heeft Jean Paul de Bruijn het zicht op een plaats bij de laatste acht verloren. Ook zijn tweede wedstrijd op het NK ging verloren, al speelde hij wel een stuk beter dan donderdag toen hij verloor van Thérèse Klompenhouwer. Hoewel het begin van de partij er hopeloos uitzag (3-18-achterstand na vier beurten) kwam De Bruijn tegen Dave Christiani knap terug. Bij 30-30 kwam hij voor het eerst op ge lijke hoogte. Christiani antwoordde echter met een serie van zes, om het even later met een serie van vier uit te maken: 30-40 in 18 beurten. Daarmee was De Bruijn uitgescha keld. Vandaag sluit hij het NK af met een par tij tegen Raymund Swertz, die zich wel al wist te plaatsen voor de kwartfinales. PAARDENSPORT Marcelle de Kam uit Domburg is bondscoach geworden bij de Koninklijke Nederland Hip pische Sportbond. Ze is binnen de eventing- tak verantwoordelijk voor de junioren en young riders. De 42-jarige Walcherse volgt Jan van Beek op, die in het voorjaar van 2018 op zijn 42ste overleed. De Kam heeft een eigen eventingstal en is partner van Domburg Holi day Resort Stables. Zelf was ze lange tijd actief binnen het eventing, wat een combinatie is van springen, dressuur en een cross door de natuur. De Zeeuwse was actief op meerdere EK's en pakte in 2017 met het Nederlands team nog brons op het Europees kampioen schap voor 'landelijke ruiters'. Marcelle de Kam. foto lex de meester VOETBAL Bart Nieuwkoop was gisteravond als invaller trefzeker voor Feyenoord. In het oefenduel met Borussia Dortmund legde hij na een scrimmage de 1-2-eindstand vast. Voor de koploper van de Bundesliga waren Maximi lian Philipp en Raphael Guerreiro trefzeker. Tholenaar Nieuwkoop begon op de bank, om dat Jeremiah St. Juste als rechtsback de voor keur kreeg van coach Giovanni van Bronck- horst. Na 63 minuten mocht hij invallen, twaalf minuten later reageerde hij attent na dat doelman Roman Bürki een kopbal van Jan Arie van der Heijden niet goed had verwerkt. Verder dan die 1-2 kwam Feyenoord niet. Koewacht Acrogym In het Laco Sportcentrum in Zierikzee or ganiseert gym nastiekvereni ging Delta Sport vandaag en morgen voor de derde keer de Open Zeeuwse Acro Kampioen schappen (OZAK). In to taal komen 95 teams in alle categorieën (ABCDE) in actie. De deel nemers komen uit alle hoeken van Nederland. Zowel vandaag als morgen be ginnen de eer ste wedstrijden al om 8.10 uur. ^Valter Houtzager AA kan niet meer op een normale H manier naar hardlopers kij ken. ,,Sorry", zegt hij lachend. „Be roepsdeformatie." De Souburgse cios-docent en personal trainer be ziet hen altijd met een analytisch oog. ,,En dan valt me op dat er veel werk aan de winkel is." De 46-jarige Houtzager, die al zo'n 35 jaar binnen de atletiek ac tief is, zou mensen graag zover krijgen dat ze meer verantwoord en efficiënter hardlopen. Daarmee voorkomen ze blessures. ,,Het zou zonde zijn als mensen teleurge steld raken over hardlopen omdat ze een kwetsuur krijgen", zegt hij. ,,Ik wil graag dat mensen er lang durig van kunnen genieten." Hiervoor heeft de Walchenaar in de afgelopen maanden iets ont wikkeld: de BYOT-brace. BYOT staat voor Become Your Own Trainer. De brace is een klap- armband met zeven symbooltjes erop. Die staan voor zeven aan dachtspunten bij het hardlopen. Houtzager: ,,Als je het even niet meer weet tijdens het hardlopen, kun je naar die brace kijken. Van tevoren krijg je van mij natuurlijk wel de uitleg over wat die sym booltjes betekenen." ,,Ja. Het is positief dat hardlopen zo laagdrempelig is. Het is niet moeilijk om te beginnen. Maar daar ligt meteen ook het gevaar. Want tachtig procent van de men sen die regelmatig een rondje hardlopen, ziet nooit een trainer. En dus krijgen ze ook niets mee over de benodigde looptechniek, de juiste opbouw van de trainin gen en het soort trainingen. Bles sures liggen dan op de loer. Juist die mensen wil ik bereiken." ,,Met de techniek. Hardlopen lijkt zo makkelijk, maar er komt toch wel wat meer bij kijken. Bij het hardlopen gaat de energie in twee zaken zitten: het scharen van je benen en het opvangen van je li chaamsgewicht. Ik leg mensen uit hoe ze die energie zo goed moge lijk kunnen gebruiken." ,,Daarna kom ik op de vorm van trainingen. Een valkuil bij begin ners is de eentonigheid van hun activiteiten. Die probeer ik te doorbreken. Je hebt meerdere energiesystemen in je lichaam en we zijn allemaal geneigd bij het hardlopen het aerobe-energiesys- teem te belasten, het systeem voor de lange duur. Maar om alle syste men te belasten, moet je gevari eerd trainen. Dan moet je denken aan interval, tempotraining, duur- blokken.... Variatie van onder grond is net zo belangrijk. We zit ten hier fantastisch in Zeeland. We hebben duinen, strand, bos en asfalt. Zoek het allemaal op! Zet niet je stopwatch bij de voordeur aan en loop niet alleen je vaste route over een B-weg in de buurt. Neem een keer de moeite om het grasland of de duinen in te gaan. Die variatie is een sleutel tot lang durig plezierig hardlopen." Hardlopers die niet aangesloten zijn bij een club of loopgroep, heb ben vaak wel mooie sporthorloges, weet Houtzager. Met daarop gege vens over tempo, afstand en hart slag. ,,Daarmee hebben ze hun energiecoach, maar een techniek- coach ontbreekt." De Souburger heeft nu onderde len van de zogenoemde BK-me- thode, ontwikkeld door onder an deren cios-directeur Ronald Klomp, vertaald naar makkelijk te snappen symbolen op een arm band. Het symbooltje van 'hete kolen' staat bijvoorbeeld voor de zaterdag 12 januari 2019 BILJARTEN I Voetbalvereni ging Koewacht legde gisteren een debutant vast als nieuwe hoofdtrainer. Jorden Takid- dine, nu trainer van Philippine 2, staat vanaf komende zomer aan het roer bij de zon dag-vierdeklas ser. Bij Koe wacht wordt hij de opvolger van Serge Mar- tinu, die na vier jaar vertrekt. Takiddine trainde nog nooit een stan daardteam. Karim Bannani is per direct speelgerech tigd voor Hoek. De Terneuzenaar, die na zijn vertrek bij FC Dordrecht een half jaar clubloos was en afgelopen maandag aansloot bij de se lectie van de derdedivisionist, is daardoor in zetbaar in het thuisduel met Harkemase Boys. ZEELAND14 Trainer Niels Slager heeft bij de vrouwen- ploeg van Sparta/JVOZ per direct de beschik king over Alessia Mieras. De voetbalster uit Axel speelde de afgelopen anderhalf jaar bij KAA Gent Ladies, waar ze in mei in het eerste elftal debuteerde. Tijdens de winterstop heeft ze de overstap gemaakt naar Sparta/JVOZ. a niet in de valkuilen Roeland van Vliet Oost-Souburg Hebben hardlopers te weinig kennis over de sport die ze beoe fenen? Stel: iemand komt naar jou toe voor advies. Waar begin je dan mee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40