Back to the basics Extra geld voor ecologisch bermbeheer ...€n weduwen oMpéze kbkk ZEELAND 11 'Knokke over de schreef bij verzet tegen kusteiland' [nas HVine V£RtClARIMgj OOK h|Oó Ê£N DIKKE MUUR £N Z£TTrteZ«0IAH5(7AVftPlr' Monnikenwerk CORDEJONGE Heel Knokke-Heist schrok zich rot toen de provincie afgelopen zomer met een plan kwam voor de aanleg van een 'proefeiland' bij de badplaats. Dat zou moeten dienen als vorm van kustverster- king. Lippens sprak van de doodsteek voor het toerisme en de watersport. De geul tussen het strand en het eiland zou ver worden tot een 'open riool'. Lip pens liet posters ophangen met daarop lekkende vaten en sche pen die vlakbij het strand voe ren. Het plan sneuvelde een aan tal maanden later overigens al. Gouverneur Decaluwé van West-Vlaanderen reageert daar op verzoek van de Knokse oppo sitiepartij N-VA nu op. ,,De ge bruikte campagnebeelden stro ken geenszins met correctie in formatie. Ik zal het college ver zoeken om zich in de toekomst ten te houden aan de beginselen van behoorlijk bestuur", schrijft hij. In de afgelopen eeuwen is er zó vréselijk véél door mensen bedacht." Willem Dane is één van de oudsten van de Messi aanse Gemeente Zeeland die in de kerk in Sint Laurens begint. Het is de eerste Messiaanse Ge meente in Zeeland, in Nederland zijn er naar schatting zo'n veer tig. Deze week kreeg hij de sleu tel van de kerk aan de Noordweg. De komende weken wordt daar geklust. De vieringen gaan for meel begin maart van start. Op zaterdag dus. Het idee is dat de Bijbel de basis is en niks meer of niks minder. Is het toepasselijk toeval dat ik hem spreek in de week dat mensen met elkaar twisten over het tekenen van een Nashville-verklaring? ,,In de eerste eeuw na Christus werd het geloof al toegeëigend door Romeinen. Zij vereerden eerder de zonnegod op zondag en bedachten dat het christelijk geloof de zondag ook als vierdag moest gaan gebruiken. Er speel den vaak ook andere dingen mee. Zo vonden sommige machthebbers het bijvoorbeeld erg makkelijk om onderscheid te kunnen maken tussen christe nen en joden op basis van hun vierdagen. Maar alleen al de switch naar de zondag is niet echt Bijbels." Regeldichtheid De wortels van Willem liggen in de orthodox protestantse tradi tie. Een wereld die een grote re geldichtheid kent. Naast de Bij bel zijn bijvoorbeeld in reforma torische kring de 'Drie Formu lieren' nog altijd erg belangrijk. De Synode van Dordrecht (1618 1619) heeft in deze documenten vastgelegd hoe het christelijk ge loof begrepen en juist uitgelegd moest worden. ,,Soms blijft in geestelijke gesprekken de Schrift zelf dicht, terwijl mensen elkaar de maat nemen op basis van wat later is bedacht. Dat kan mensen die de Bijbel serieus nemen er geren. Je ziet dat ook onder jon geren." Aanhangers van Messiaanse gemeenten proberen te leven zo als mensen in de eerste christen gemeenten. Dat betekent dat zij de feestdagen aanhouden zoals die in de Bijbel zijn beschreven en de feesten vieren zoals die in het Bijbelboek Leviticus zijn be schreven, zoals Grote Verzoen dag, Loofhuttenfeest en Pesach bijvoorbeeld. ,,Daardoor ontstaat wel het misverstand dat het om een joodse gemeenschap zou gaan, maar dat klopt niet", legt Dane uit. ,,We zijn deel van de gemeente van de Here Jezus." Groeien Dane, die met zijn gezin de pas torie in Sint Laurens heeft be trokken is overigens niet dé voorganger van de gemeente. Voor de kost moet hij gewoon werken, naast zijn taken in de gemeente. Evenals in evangeli sche kring kent de gemeente oudsten en gaan er verschil lende mensen in de vieringen op sabbat voor. ,,Wanneer we re kenen op een start met alleen de gezinnen van de oudsten, zijn we met z'n éénentwintigen. De verwachting is dat de gemeente zal groeien, omdat er meer men sen verlangen naar een Bijbels leven. Wie het belangrijk vindt om de gemeente met iets anders in de kerkelijke kaart te vergelij ken, kan het beste kiezen voor 'evangelisch'. Daarop lijken we meer dan op traditionele kerken of pinkstergemeenten. Een Mes siaanse gemeente is laagdrem pelig en breed, maar ook strak Bijbels. Muziek vinden we be langrijk en er worden zowel evangelische liederen als psal men gezongen. De komende weken passen we de technische installatie en de inrichting van de kerk daarop aan. Wie de ont wikkelingen wil volgen kan ons volgen via social media." Dane is vol van de roeping die hij er vaart. Uit bezuinigingsoverwegingen heeft de provincie enkele jaren ge leden een deel van het groene bermbeheer geschrapt. Op verzoek van een meerderheid van de Staten wordt dit nu hersteld. Er gaat jaar lijks al 171.000 euro naar het beheer van 75 hectare, daar komt 121.000 euro bij voor 46 hectare langs de Sloeweg. Dat is wel veel geld, vonden Ni cole Heerkens (VVD) en Rinus van 't Westeinde (CDA) gisteren in de Statencommissie Ruimte. De eerste wilde weten of het wel echt bij draagt aan de biodiversiteit. PvdA, GroenLinks en D66 zeiden blij te zijn met het voorstel. Fantasialand Tot stijgende verbazing van Gert- Jan Minderhoud (Partij voor Zee land). ,,Ik voel me in Fantasialand." Hij had berekend dat er 2630 euro per hectare wordt uitgegeven aan een berm langs wegen waar het verkeer 100 mag rijden. Volgens hem gaat dat niet samen met bijen die zich daar zouden kunnen ont wikkelen en schapen die er kunnen grazen. ,,Het is gigantisch veel geld en is het effect wel meetbaar?" Door de totale kosten te delen door het oppervlak wordt geen recht gedaan aan de bijdrage aan de biodiversiteit, betoogde Anton van Haperen (PvdA). ,,Het zijn lange Het is gigantisch veel geld en is het effect wel meetbaar? linten door het landschap met een groot randeffect." Hij kreeg bijval van gedeputeerde Carla Schön- knecht, die wel moest erkennen dat het effect nu nog niet wordt geme ten. Ze zegde toe dat te gaan doen. Waarop zelfs Minderhoud het prima vond dat het onderwerp bij de volgende Statenvergadering een hamerstuk wordt. zaterdag 12 januari 2019 PC KNOKKE-HEIST Met zijn ver zet tegen een eiland voor Knokke-Heist heeft burge meester Leopold Lippens de boosheid van de provincie West-Vlaanderen op de hals gehaald. Die verwijt hem on behoorlijk bestuur. José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk José Baars Het voorstel ruim 120.000 euro extra uit te trekken voor ecolo gisch bermbeheer in Zeeland heeft gisteren geleid tot een pit tige discussie in de Staten. Maar het gaat wel door. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Gert-Jan Minderhoud, Statenlid Partij voor Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39