Zeehondenopvang haalt borden weg ftl STC MBO COLLEGE In elke 9 STADHUISMUSEUM GOUDEN EEUW zeventiende- eeuwse Zierikzeese huiskamer hing kunst. Rond 1650 gemiddeld veertig prenten, tekeningen en schilderijen per woning. 18 Si 19 JANUARI Volgens Rijkswaterstaat mogen al leen recreatieve voorzieningen met meer dan een miljoen bezoekers per jaar zo'n bord langs de weg plaatsen. De zeehondenopvang haalt dat bij lange na niet. Rijkswaterstaat eist al sinds maart vorig jaar dat de borden op de Ha- ringvlietdam worden verwijderd. Maar de zeehondenopvang en de ge meente Goeree-Overflakkee, waar Stellendam onder valt, wilden daar lange tijd niet aan. Rijkswaterstaat handhaaft vol gens een woordvoerder strikt op de wet- en regelgeving voor het plaat sen van borden om wildgroei te voorkomen. ,,Het plaatsen van veel reclameborden kan de weggebrui kers onnodig afleiden met ongeluk ken tot gevolg'', legt zij uit. Alternatieven Goeree-Overflakkee laat weten Rijkswaterstaat te hebben aangebo den om de (verouderde) borden te vervangen. ,,Dit is helaas niet gelukt. We zijn op dit moment alternatieven, zoals bebording op landbouwgrond, aan het onderzoeken om alsnog een ver wijzing naar A Seal mogelijk te ma ken'', aldus een gemeentewoord voerder. Bij A Seal hopen ze stiekem dat Rijkswaterstaat, die bezig is om alle verouderde borden te vervangen, alsnog toestemming geeft voor het plaatsen van borden van de zee hondenopvang. Bezoekers moeten het nu doen met een routebeschrijving op de website van de opvang. De tentoonstelling Zeeuwse Meesters uit de Gouden Eeuw in het Stadhuismuseum in Zierikzee toont er een fractie van. Zestien schilderijen en twee teke ningen, plus een aantal boeken van Johannes Goedaert. Het en semble maakt deel uit van de col lectie van Birgitte en Kees Beaart Goedaert is het startpunt van hun verzamelen. Hij was de eerste die de metamorfose van insecten sys tematisch vastlegde. Hij deed dat meesterlijk en met wetenschap pelijke precisie. Portretten vormden het leeu wendeel van de kunst in Zierik- zeese woningen. Katie Heyning vertelt er in het bij de tentoon stelling verschenen boek veel we tenswaardigs over. Stedelingen kochten ook stillevens, land schappen en Bijbelse voorstellin gen. Francois Verwilt is specialist in dat laatste genre. Hij schildert charmant, hoewel zijn anatomie wat onhandig oogt. Echt goed is Francois Ryckhals! Het geslachte varken in zijn Stalinterieur bij voorbeeld is subtiel en plastisch weergegeven. Het aardige aan de i7de-eeuwse kunst is de sterke verbondenheid met het dagelijks leven. Zo werd pijproken door artsen gestimu leerd. En ontstond er ook vraag naar 'tabackjes', met rookgerei in de hoofdrol. Cornelis Stangerus doet qua niveau weinig onder voor bekendere collega's, net als Pieter Borselaer met zijn Portret van een onbekende vrouw. Het werk is smaakvol in de 18de- eeuws gedecoreerde ruimte opge hangen. Een deel van de schilde rijen hangt ver boven ooghoogte. Zo is het niet mogelijk om ze vol ledig op hun waarde te schatten. stijve i9de-eeuwse portretten tot kleurenfoto's uit de jaren 80 van de vorige eeuw. Artistiek gezien gevende de bijna dertig foto's de ontwikkeling van formeel naar Het aardige aan de 17de-eeuwse kunst is de sterke verbondenheid met het dagelijks leven informeel aardig weer. Zeker zo boeiend is dat mede door de toe gevoegde informatie de afge beelde personages tot leven ko men. Zo zien we Hendrik Hage met zijn vierde vrouw Cornelia Vij verberg, op een foto gemaakt er gens tussen 1910 en 1930. Hage's twee eerdere echtgenotes waren overleden en van zijn derde vrouw scheidde hij na twaalf jaar. Een heel andere opname is die van bakker Willem Gerard Potap- pel, die zich begin jaren 60 liet af beelden met een versgebakken brood in zijn handen, waarvan hij de kwaliteit in ogenschouw neemt. De meest recente foto is die van Johan Berrevoets uit 1984. Een markant bebaarde kop, getooid met een stevige haardos ken merkt de voormalige timmerman die 25 jaar dé persfotograaf van het eiland was. In een aparte zaal is helder de ontwikkeling van de portretfotografie uiteengezet, met de selfie als voorlopig eind punt. Bevroren beeld Dat ligt ander bij Bevroren beeld. Die expositie bestaat uit vrij in de ruimte hangende, witte panelen. Ze bieden plaats aan twee of drie afdrukken uit het Gemeentear chief Schouwen-Duiveland. Die illustreren prima de ontwikke ling van de portretfotografie, van Van het managen van een warehouse tot het ontwerpen van superjachten. Waar ga jij voor? zaterdag 12 januari 2019 Zeehondenopvang A Seal in Stellendam heeft noodgedwon gen haar borden langs de N57, die bezoekers wezen naar de at tractie, moeten verwijderen. Ab van der Sluis Stellendam Tijdsbeelden brengen mensen tot leven Nico Out Recensie Detail van 'Stalinterieur' van Francis Ryckhals met een ge slacht varken. 'Zeeuwse Meesters uit de Gou den Eeuw' (t/m 31/3) en 'Bevro ren beeld' (t/m 17/3). Stadhuis museum, Meelstraat 6-8, Zierik zee. Di. t/m za. 11.00 - 17.00 uur. Zo. 13.00 - 17.00 uur. Zaaloverzicht van de expositie Bevroren beeld. MBO COLLEGE VOOR DE WERELD VAN MORGEN OPEN DAGEN Ontdek de meer dan 30 mbo-opleidingen in scheepvaart, transport, havens en procesindustrie van het 5TC mbo college. Bezoek een open dag of ontdek jouw grenzeloze mogelijkheden op mbo-stc.nl/grenzeloos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37