Dominee ziet af van dienst wegens rumoer om Nashville-verklaring Respectvol applaus voor Ada en Marian 4 NIEUWJAARSTOESPRAAK HAN POLMAN Een buiging naar Lein Lievense en complimenten voor Zeeuwen die de provincie leefbaarder maken. 'Gezond in Zeeland' was de rode draad van de nieuwjaarsbijeenkomst in de Middelburgse abdij. et zijn uitspraak 'Opgeven? Amme nooit nie' is Lein Lie vense, de vorige week overleden organisator van de Kustmarathon, een voorbeeld en inspiratiebron voor de Zeeuwen. Dat zei com missaris van de koning Han Pol man gistermiddag in zijn nieuw jaarstoespraak, die als thema had: gezond in Zeeland. Je kunt zelf veel doen aan 'een gezonde geest in een gezond li chaam, aldus Polman, en deson danks getroffen worden door te genslag, zoals Lievense. Hij zei te hopen dat diens houding een hart onder de riem is voor iedereen die met tegenslagen wordt geconfron teerd. Medemens Van een andere Zeeuw, de filosoof Ad Verbrugge, citeerde hij een aantal voorwaarden voor een ge zonde, veerkrachtige en vitale Zeeuwse samenleving. De eerste, de relatie met de medemens, komt volgens hem onder meer tot uitdrukking in het vele vrijwilli gerswerk in de provincie. Hij roemde ook bedrijven die mensen in dienst nemen die wat meer aandacht nodig hebben. Een aan tal daarvan bezocht hij in oktober met koning Willem-Alexander en koningin Maxima. Als tweede noemde Polman het belang van sterke instituties. In het kader daarvan riep hij ieder een op dit jaar te gaan stemmen voor Provinciale Staten en het Eu ropees Parlement. Kiezers verle nen instituties gezag, maar ze moeten ook gezag tonen, aldus Polman. Dat was een oproep aan het kabinet om de Marinierska zerne in Vlissingen te bouwen. ,,We gaan uit van een betrouw bare overheid die zijn afspraken gewoon nakomt." Naar aanlei ding van de derde voor- waarde, na tuur en duurzaam heid, wees Polman (foto) op de Zeeuwse klimaatplannen. In het kader van zingeving, de vierde voorwaarde van Verbrugge, wees hij op het belang van de grote her denking van de Slag om de Schelde, eind augustus. Vitaminedoosje Hij eindigde waarmee hij begon, want lichamelijke gezondheid is Verbrugge's vijfde voorwaarde. Als fiets-, wandel- en watersport provincie met gezonde eigen pro ducten kan Zeeland zich onder scheiden, betoogde Polman. ,,Aan het einde van onze nieuwjaarsbij eenkomst krijgt u een vitamine doosje mee met Zeeuwse ingre diënten voor uw gezondheid en vitaliteit. Maak er regelmatig ge bruik van." Als er één ongeluk mee wordt voorkomen, heeft het zin gehad, zei Ada Jobsen. Net als Marian Kreemers- de Winter kreeg ze uit han den van gedeputeerde Harry van der Maas een Zeeuws compliment omdat ze op scholen vertellen over onge- lukken in het verkeer. Uit ei gen ervaring, want ze heb ben allebei een zoon verlo ren. Van der Maas vroeg om een respectvol applaus. ,,Jul- lie zetten een afgrijselijke ge beurtenis om in iets goeds, maar het gemis blijft." Gorinchem Dominee Maarten Klaassen uit Ar- nemuiden - één van de initiatiefne mers van de publicatie van de Nashville-verklaring - reist niet af naar Gorinchem, vanwege een peti tie tegen zijn komst. Hij zou morgen de dienst voorgaan in de Grote Kerk. ,,Met een andere voorganger wordt de druk eraf gehaald'', stelt hij. Klaassen werkte mee aan de Ne derlandse versie van de Nashville- verklaring. In het pamflet, dat de af gelopen dagen veel ophef veroor zaakte, staat onder meer dat goede christenen homoseksualiteit altijd dienen af te wijzen. In een online handtekeningenac tie werd de komst van Klaassen naar Gorinchem een 'belediging voor de LGBTI-gemeenschap' genoemd. ,,Als tolerante stad zitten we hier niet op te wachten!'' Binnen de kortste keren hadden ruim twee- honderd mensen de petitie onder tekend. ,,We hebben toen gezocht naar een goede manier om hiermee om te gaan. Ik heb gezegd bereid te zijn om gewoon te komen. Niet om over de verklaring te spreken, maar gewoon om te preken, een stukje Bijbeluitleg te doen'', zegt de domi nee. ,,Uiteindelijk is toch gekozen om een andere voorganger te vra gen. Dat is in goed overleg gegaan. Er waren ook geluiden van een vreedzaam protest bij de kerk. Met een andere voorganger wordt de druk eraf gehaald." De dominee stelt dat de verkla ring achteraf 'anders en beter' had gekund. ,,Door een soort leeswijzer toevoegen, bijvoorbeeld. Zodat din gen ook geen eigen leven gaan lei den. Dat homoseksualiteit te 'gene zen' zou zijn, heb ik bijvoorbeeld nooit gezegd en maak ik ook niet op uit de verklaring. Als dat wel het ge val was geweest, had ik er nooit mijn handtekening onder gezet.'' J Iet de Ouverture uit Der Zigeunerbaron van de walsenkoning Johann Strauss gaf HZO meteen zijn visi tekaartje af. De ouverture werd pittig, met mooie solo's door de blazers, gebracht onder leiding van een energieke dirigent. Ivan Meylemans weet als geen ander de musici enthousiast te laten spe len. In de afwisselende compositie kwam ook de humor goed uit. Folklore De Slavische dansen van de Tsjech Dvorak bestaan niet uit oorspron kelijke melodieën, maar uit imita ties gebaseerd op en geïnspireerd door de folklore van Slavische lan den. HZO vertolkte er twee (2 en 8). Zowel de pittige ritmes als de zwoele sfeer kwamen over. Opval lend was het gedoseerde gebruik van hard en zacht. Tijdens het Nieuwjaarsconcert krijgt een jong Zeeuws talent de kans om podiumervaring op te doen. Deze keer was het de beurt aan fluitiste Anna May van der Feen. Zij speelde het (georkes treerde) Concertino voor fluit van Cécile Chaminade. De uitvoering was van hoog niveau en de flui- Fluitiste Anna May van der Feen leek alles met groot gemak te spelen tiste leek alles met groot gemak te spelen. De cadens was fantastisch en door de rustige opbouw kwa men de virtuoze passages extra goed uit. Chapeau. Apart duo Yentl Schieman en Christine de Boer vormen een heel apart muzi kaal duo. Zij zingen loepzuiver en de begeleiding is een wezenlijk onderdeel van hun humoristische optreden. Hun eigen gitarist is als het ware een verlengde van dit duo. Maar ook de twee HZO-le- den (percussionist en contrabas sist) droegen hun steentje bij. Yentl en de Boer zingen over alle daagse gebeurtenissen en emotio nele momenten en toveren met sfeer. De teksten zijn kort maar vooral krachtig. De kleine kwink slagen grappig. Het duo denkt en voelt als één persoon, alles is in evenwicht. En toch hebben ze bei den een specifieke eigen inbreng. Na de pauze werd het overbe kende An Die Schönen Blauen Donau van Strauss gespeeld. Ge vaarlijk, want iedereen kent deze melodie. Het sfeertje van het tra ditionele concert in Wenen kwam bovendrijven, maar dan zonder de mooie salons waar balletdansers walsen. Vlot gespeeld, enthousiast maar ook enkele ongelijkheden. Yentl en de Boer verrasten in deel 2 met grappige situaties in de trein (knap begeleid door het orkest) een sfeerlied over Nieuwjaars morgen en sappige opmerkingen over de Zeeuwse mosselen. zaterdag 12 januari 2019 GO Complimenten en een buiging Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ada Jobse (l) en Marian Kreemers-de Winter. FOTO'S LEX DE MEESTER Jens Verhagen BEVEILIGING INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER PAC ALARMOPVOLGING "24-uurs meldkamer-service Erkend BORG Beveiligingsbedrijf Erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colljnbv.nl info@colijnbv.nl Nieuwjaarsconcert HZO feest met humor Het Zeeuws Orkest (HZO) had een sprankelend programma beloofd met als kers op de taart een optreden van het duo Yentl en de Boer. Het Schelde- theater in Terneuzen was don derdag op enkele plaatsen na uitverkocht en de sfeer zat er meteen in. Jeanette Vergouwen Recensie HZO vertolkte de Hongaarse dansen (6 en 5) van Brahms met geestdrift. Brahms gebruikte hier voor originele dansen en zigeu- nermuziek. Na een dans met vele tempowisselingen klonk nummer 5 met de afwisseling van snel en rustige passages heel dynamisch. Nieuwjaarsconcert HZO 2019 Werken van Johann Strauss, Dvo rak, Chaminade en Brahms. Door Het Zeeuws Orkest onder leiding van Ivan Meylemans. Gehoord donderdag 10 januari in het Schel- detheater in Terneuzen. Nog te horen zaterdag in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32