Zeeland heeft onvoldoende aan Volkerak-Zoommeer Walter Houtzager I zaterdag 12 januari 2019 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl wil dat mensen meer verantwoord hardlopen zeeland 12 Vol trots heeft het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent gisteren een groot geschenk aangenomen. De prachtige stoommachine die al enkele jaren in het museum staat te pronken, is eindelijk echt in Sasse handen gekomen. De Vrienden van het Industriemuseum Gent droegen het erfstuk, in 1911 in Gent gemaakt voor de Cokesfabriek in Sluiskil, over. Vrijwilligers Jan de Feijter (rechts op de foto) en Johnny Beterams zetten daarna het pronkstuk in werking. Uren en uren hebben ze eraan gepoetst en gesleuteld. Hoeveel hebben ze nooit bijgehouden. „Anders waren we aan onszelf gaan twijfelen." Waar haalt Zeeland over vijftien jaar zijn zoet water vandaan? Dat is een vraag die Provinciale Staten grote zorgen baart. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Doordat het zout maken van het Volkerak-Zoommeer is uitgesteld tot zeker 2032, lijken de zorgen van de Zeeuwse landbouwers voorbij. Niets is minder waar, waar schuwde gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) gisteren in de Statencom missie ruimte. Ook een zoet Volke rak-Zoommeer is onvoldoende, terwijl de aanvullende maatrege len om zoet water vanuit Brabant naar Zeeland te krijgen juist nu spaak dreigen te lopen. ,,Er is een Deltaplan nodig voor de zoetwa tervoorziening." De Staten willen op korte ter mijn met experts om tafel om het probleem te bespreken. ,,We kun nen als Zeeland niet stoppen met nadenken over de zoetwatervoor ziening", zei Joan van Burg (SGP). ,,We raken het zicht kwijt op het hele proces", vulde Rinus van 't Westeinde aan. ,,Het gaat hier om de toekomst van Zeeland. Land bouw is hier een speerpunt. Ik maak me grote zorgen." De aanleiding voor de discussie was een brief van het dagelijks pro vinciebestuur over de stand van za ken rond het Volkerak-Zoommeer en de Roode Vaart. Vanwege de droge zomer hebben landbouwor ganisatie ZLTO en diverse natuur- organisaties hun vraagtekens gezet bij het voornemen om het Volke rak-Zoommeer zout te maken. Daarop heeft de minister laten we ten daarover voor 2032 geen besluit te nemen. Voor de provincie Noord-Brabant was dat reden veel minder geld te reserveren voor de alternatieve maatregelen die nodig zijn om zoet water naar Tholen en Sint Philipsland te brengen. Daar voor is 50 miljoen euro nodig. Noord-Brabant heeft nu maximaal 8 miljoen euro gereserveerd en Zeeland 4,5 miljoen. Laag pitje ,,Het Volkerak-Zoommeer is geen zoetwatermeer", waarschuwde De Reu. ,,Het wordt gevuld met water uit de grote rivieren en de vraag is of dat er op de lange termijn nog wel is." Transport van Brabants water naar Zeeland blijft dus kei hard nodig, maar juist dat plan Er is een Deltaplan nodig voor de zoetwater voorziening - Ben de Reu, gedeputeerde wordt nu op een laag pitje gezet. Dat komt onder meer omdat de kosten voor een onderdeeltje er van, de Roode Vaart, de pan uitrij - zen. Dat is een verbinding tussen het Hollandsch Diep en het rivier- tje de Mark, in de gemeente Moer dijk. Binnen enkele maanden is het tekort opgelopen tot 9 miljoen euro. Zeeland weigert mee te betalen aan de gestegen kosten als daar geen garantie aan vastzit dat dit leidt tot een zoetwaterverbinding naar Zeeland. Spoed De Reu benadrukte dat met spoed moet worden gekeken naar alter natieven binnen Zeeland, zoals het vasthouden van regenwater en de opvang van zoet water dat nu op de Westerschelde wordt geloosd. Op korte termijn wordt voor alle Sta tenleden een bijeenkomst belegd over de Zeeuwse zoetwaterproble- matiek. It Grote zorgen om zoet water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29