Gezondheidstest voor heel 's-Gravenpolder Weer twee leden Orde Oranje Nassau 7 KRABBENDIJKE ATELIER ZEEKLEI De wachtruimte van NS-station Krabbendijke wordt omgetoverd tot 'open atelier'. Terwijl kunstenaars aan het werk zijn, kunnen reizigers of buurtbewoners straks meekleien of binnenlopen voor een kopje koffie. zaterdag 12 januari 2019 Het is koud op station Krabbendijke, waar we hebben afgesproken met Marieke Lobbezoo en Michel Lintermans. Een warm plekje opzoeken zit er niet in, de drijvende krachten achter de op handen zijnde heropening van de wachtruimte hebben nog geen sleutel. ,,Het is nog even wachten tot de NS een toilet en een keuken heeft gemaakt", zegt Marieke. Praathuisje Deze week kregen ze definitief te horen dat de NS de wachtruimte gaat verbouwen en de ruimte ter beschikking stelt als open atelier. Vijfjaar geleden speelde Marieke al met het idee. ,,lk zag een bordje 'te huur' op het stationsgebouw, maar dat was voor mij niet te beta len." De creatieve Krabbendijkse vond een paar jaar later alsnog een prachtige ruimte voor haar schil derkunsten. Van de gemeente kreeg ze toestemming het verlaten praathuisje bij het strandje te ge bruiken. Het concept sloeg meteen aan: vrijwel elke dag dat het atelier open is, komen mensen langs voor koffie of een praatje. Zo bezocht ook de ambtenaar van de ge meente geregeld - soms met accor deon - het atelier. ,,Op een gegeven moment bracht ze het station ter sprake." Nadat de verwarmde wachtruimte keer op keer ten prooi viel aan vandalen, zocht de NS mensen die een aantal dagde len aanwezig konden zijn. Dat was voor Marieke hét moment om Michel erbij te halen. „We kenden elkaar van de scouting in Deurne. Pas later zijn we bevriend geraakt, nadat we via Facebook enthousiast werden over elkaars projecten." Sociale functie Michel kreeg het de afgelopen ja ren voor elkaar om het wat troos teloze station Deurne een oppep per te geven. Er bloeien nu wilde bloemen en op grote foto's is het in 1976 gesloopte oude stationsge bouw te zien. ,,Ik heb iets met sta tions en treinen. Zeker met zo'n Hoe vaker iemand aanwezig kan zijn, hoe groter de kans dat reizigers binnen kunnen lopen voor koffie of toiletbezoek mooi, oud gebouw als hier. Dat moet je niet verloren laten gaan", vindt hij. In navolging van succes volle projecten in Groot-Brittan- nië, heeft Michel plannen meer stations in Nederland een sociale functie te geven. Krabbendijke is na Deurne het volgende station dat hij weer tot leven wil brengen. Bijna was ook het stationsge bouw van Krabbendijke voorgoed verloren, weet Marieke. ,,Nadat de stationschef vertrok, wilde de ge meente het gebouw slopen. Daan Kok heeft het gered van de sloop door er antikraak in te gaan wo nen." De woning staat nu al veer tien jaar leeg. Marieke hoopt dat op termijn het hele pand wordt gerestaureerd en een culturele functie krijgt. ,,Ik zou er bijvoor beeld mijn muzieklessen willen geven, maar het huis is groot ge noeg voor anderen die bijvoor beeld willen exposeren." Voorlopig beperkt het project zich tot de wachtruimte. Zodra die gereed is, gaat Marieke er één of twee dagdelen per week beelden van klei maken. Ze hoopt dat vele anderen ook een middag per week het atelier willen gebruiken. ,,Ik denk aan bloemsierkunst, leerbe- werking, schilderkunst of hout snijkunst." Breigroep Ook het sociale team van Krab- bendijke zoekt mee naar mensen die de ruimte willen openstellen, onder andere de breigroep van Ter Weel is benaderd ,,Het zou leuk zijn als de dames die elke week breien hier terecht kunnen. Hoe vaker iemand aanwezig kan zijn, hoe groter de kans dat reizigers binnen kunnen lopen voor koffie of toiletbezoek." Is het cholesterol goed? Hoe zit het met de bloeddruk en de mentale gezondheid? Inwoners van 's-Gra- venpolder kunnen hun gezondheid binnenkort gratis laten testen. Het is een proef van de gemeente Bor- sele samen met de huisartsen, In digo en Sport Zeeland. ,,Iedereen van boven de achttien in 's-Gravenpolder wordt uitge daagd mee te doen", zegt wethou der Marga van der Plasse. Er wordt gekeken naar zaken als leefstijl, voeding, stresservaring, bloeddruk en cholesterolgehalte. ,,Mensen krijgen vervolgens tips mee over hoe ze hun leefstijl eventueel kun nen aanpassen." Preventie Hoewel het niet direct een gemeen telijke taak is om de gezondheid van inwoners te testen, vindt Van der Plasse het wel belangrijk. ,,We hebben de opdracht van het Rijk om aan preventie te werken", zegt ze. ,,Dit is één van de manieren om hieraan te werken." Uit de resultaten kunnen ook trends naar voren komen waar de gemeente vervolgens wat mee kan doen, zoals de mate van eenzaam heid. Als de proef in 's-Gravenpol- der slaagt, komen ook andere dor pen aan bod. KAMPERLAND Waarnemend burgemeester van Noord-Beveland Letty Demmers heeft gisteravond twee koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Tijdens de nieuwjaars receptie van de brandweerpost Kamperland werden Mart Geel hoed (rechts op de foto) en Isaak Tange (allebei uit Kamperland) be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Geelhoed (45) heeft van 1 sep tember 1993 tot 1 oktober 2017 (ruim 24 jaar) gediend als lid van de vrijwillige brandweer, post Kam perland. Hij was daar bevelvoerder en chauffeur. Tange (55) is van 1 september 1997 tot 1 juli 2018 (ruim twintig jaar) lid geweest van dezelfde post Kamperland als hoofdbrandwacht en chauffeur. BE Atelier brengt station weer tot leven Joeri Wisse Krabbendijke -Marieke Lobbezoo Melita Lanting 's-Gravenpolder Burgemeester Letty Demmers heeft de onderscheidingen uit gereikt. Tijd voor het fotomoment. foto ernesta verburg Michiel Lintermans en Marieke Lobbezoo blazen station Krabbendijke nieuw leven in. De wachtruimte in het stationsgebouw wordt een open atelier. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140