Bruins: Geen zorgen, peperduur kankermedicijn blijft in zorgpakket Rutte laat Oranjes hun kunst zelf verkopen NIEUWS 13 'Speciale rechters weten te weinig van militair recht voor marechaussee' BEDANKT VOOR DE BLOEMEN Daarvoor waarschuwt de Raad voor de Rechtspraak, het belangenor- gaan van rechtbanken. De kritiek is opmerkelijk, want het kabinet wil juist dat door één speciale recht bank alle 'expertise' op één plek wordt gebundeld. Het is zelfs een speerpunt van het kabinet Rutte-3. Zo kan een selecte groep rechters in Lelystad en Utrecht, samen rechtbank midden-Nederland, met bijzondere aandacht naar dergelijke zaken kijken. Volgens minister Ferd Grapperhaus (Justitie) moeten agenten in 'complexe' situaties in een split second besluiten of en welk geweld ze inzetten. Zulke rechtsza ken moeten wat hem betreft 'van uit een andere invalshoek worden bekeken'. Rechters van de op te richten 'blauwe kamer', zouden daarover bijscholing kunnen krij gen. Mitch Henriquez Uit de hand gelopen politiegeweld heeft volop de aandacht sinds de dood van Mitch Henriquez in Den Haag. Agenten namen hem in een nekklem, waarna hij overleed. Hierop braken rellen uit in de Schil derswijk. Twee agenten kregen uit eindelijk een voorwaardelijke straf van zes maanden. Dat soort zaken zou in het vervolg dus bij de speci ale rechtbank moeten belanden. De Raad voor de Rechtspraak ziet door het plan echter een probleem opdoemen: ook zaken van de Ko ninklijke Marechaussee zouden dan door die rechtbank moeten worden behandeld. Maar dat leidt tot 'knelpunten', omdat die vallen onder militair recht. Zulke zaken vinden altijd in de rechtbank van Gelderland plaats, omdat de rech ters daar nu juist in militair straf recht zijn gespecialiseerd. ,,Nog los van de vraag of dat wetstechnisch kan, is dat onwenselijk'', waar schuwt de raad in een brief aan de Tweede Kamer. De kritiek volgt op eerdere be zwaren. Ook het Openbaar Minis- terie is niet enthousiast. Dat vindt dat alle rechters genoeg kennis heb ben van de wet en voldoende ge- weldszaken zien om ook over poli- tiegeweld te kunnen oordelen. Aantal Het aantal incidenten waarna agen ten worden vervolgd, is overigens klein: dit gebeurt slechts zo'n vijf keer per jaar, terwijl de politie in 2017 bijvoorbeeld 12.000 keer ge weld toepaste. In 23 gevallen onder zocht de rijksrecherche dat jaar schietincidenten. Deze week praat de Tweede Ka mer verder over het plan. laten weten dat het middel in ver schillende Europese landen al is beoordeeld als kosteneffectief. Of tewel: patiënten krijgen waar voor hun geld. Hoge kosten Daarnaast zijn er hoge kosten ge maakt in de laatste fase van het proces - na 2011 toen de Erasmus- mensen het bedrijfje achter het middel al hadden verkocht - om het medicijn naar de markt te brengen, beweert de farmaceut. Die moeten worden terugver diend. Overigens maken verschillende ziekenhuizen - momenteel drie - het middel ook zelf voor een kleine groep patiënten. Die zoge heten magistrale bereiding zou niet in gevaar komen, ondanks dat een bedrijf van Novartis daarvoor ook de grondstoffen levert. Bruins hoopt dat de ziekenhuizen het medicijn, volgens de regels, willen blijven maken. De minister wil samen met an dere landen zoeken naar een ma nier om te zorgen dat farmaceuten in de toekomst niet langer een de cennium lang het alleenrecht heb ben op de verkoop van een middel op hun naam is geregistreerd. ,,Het staat niet op de wettelijk be schermde cultuurlijst of maakt onderdeel uit van stichtingen'', zei Rutte op zijn eerste wekelijkse persconferentie van 2019. ,,Ik zie niet in waarom ik een uitzonde ring moet maken voor de Oranjes als ze aan alle eisen voldoen.'' Vorige week onthulde NRC de aanstaande verkoop. Deze week stelde D66-Kamerlid Salima Bel- haj vragen aan Rutte en minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur). Later deze maand wordt familie bezit vna de Oranjes geveild bij Sotheby's in Londen en New York. Het gaat om dertien tekeningen van oude meesters. Daaronder be vindt zich een voorstudie van een altaarstuk door Peter Paul Rubens, die wordt getaxeerd tussen de 2,2 en 3 miljoen euro. Tevens worden twaalf kavels met Chinees porse lein, zilverwerk en serviesgoed aangeboden. De stukken komen uit de nalatenschap van prinses Ju liana en zijn vrijwel zeker te koop aangeboden door haar jongste dochter, prinses Christina. Rutte vindt ook dat de Oranjes niet de morele plicht hebben de kunst eerst aan te bieden aan Ne derlandse musea. ,,Dat gaat uit van het idee dat Nederland de Oranjes financiert. Dat is niet zo, op drie na.'' Fusien Bijl de Vroe, directeur van de Vereniging Rembrandt, be treurt dat. ,,Maar de koninklijke fa milie staat in haar recht. Ik hoop dat bij de evaluatie van de Erfgoed- wet nog eens goed wordt gekeken naar hoe het in Nederland is gere geld. En hoe het beter kan.'' Ook Belhaj wil dat Nederlandse musea eerst worden gepolst. Maar minister Van Engelshoven meent dat het initiatief bij de musea ligt. duct beschreven, maar kon de fa brikant niet precies uitleggen waarom de prijs zo hoog is. Bruins: ,,Ik heb Novartis laten weten dat ik niet bereid ben hun prijs te betalen. De behandeling is in Nederland immers al beschik baar tegen aanzienlijk lagere kos ten en kan op die manier aan de patiënten geleverd blijven wor den.'' Novartis gaat hier nu intern over spreken. Daarna wil de minister opnieuw met het bedrijf om ta fel. Bruins: ,,Dit middel is voor een kleine groep patiënten. Zij weten zich gelukkig verzekerd van een medicijn dat wordt vergoed via het pakket. Dat blijft ook zo, dat is het goede nieuws. Patiënten hoeven hier zich niet on gerust over te maken." In reactie op de kritiek op de prijsverhoging heeft Novartis eerder ,,We hebben een intensief gesprek gevoerd met een delegatie van No- vartis'', zei minister Bruno Bruins (Medische Zorg) gistermiddag na een ontmoeting op het ministerie van Volksgezondheid. Novartis kreeg vorig jaar de rechten op een in het Erasmus MC ontwikkeld middel tegen kanker in handen na een overname, waarna de prijs is verzes voudigd. Verzekeraars en de minister vinden dat de far maceut met deze tariefs verhoging Vals speelt' over de rug van zieken. Volgens Bruins heeft de farma ceut giste ren de ge schiede- nis van het pro- zaterdag 12 januari 2019 Politierechtbank ligt onder vuur Het plan van het kabinet om rechtszaken over politieagenten die geweld hebben gebruikt voortaan te behandelen in één speciale rechtbank, krijgt zware kritiek. Rechters moeten dan namelijk ook de Koninklijke Marechaussee berechten, maar van militair recht hebben ze geen kaas gegeten. Tobias den Hartog Den Haag Minister-president Mark Rutte is niet van plan de koninklijke familie te beperken in de ver koop van kunst. Hij vindt ook niet dat de Oranjes de morele plicht hebben stukken eerst aan te bieden aan Nederlandse musea. Jan Hoedeman Den Haag In de ochtend was het bij het graf voor de onbekende soldaat in de Griekse hoofdstad Athene een vredig tafereel. De Duitse bondskanselier Angela Merkel, op bezoek in Griekenland, legde respectvol een krans. Een paar uur later werd die woedend ver trapt, door leraren die bij het parlementsgebouw te hoop liepen tegen een nieuwe wet voor het aannemen van onderwijsperso neel. De regering van premier Tsipras wil de komende drie jaar 15.000 leraren in dienst nemen op staatsscholen. fotos epa Een kankermedicijn, waarvoor farmaceut Novartis dreigt meer dan 90.000 euro per kuur te vragen, blijft sowieso vergoed worden via het zorgpakket. Vooralsnog weigert Novartis de prijs te verlagen. Edwin van der Aa A Minister Bruins: „Ik ben niet bereid hun prijs te beta len." FOTOANP Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13