PMl:| t '22 deeltijdwoningen? Dat kan nooit' 7 Verhage verkocht woning aan Duitsers en hield er een bedrijfje aan over '"-■i Van al die jaren dat ze als secretaresse op het make laarskantoor werkte, heeft Verhage eigenlijk nooit gebruikgemaakt van de ma kelaarsopleiding die ze had ge volgd. Tot het moment kwam dat ze haar eigen huis te koop zette. ,,Ik schakelde de makelaar op Burgh in, maar zette ons huis ook op Fewo24, een Duitse website voor vakantiewoningen. Gelijk werd ik gebeld vanuit Düsseldorf, of ze zondag konden komen kij ken. Mevrouw was razend en thousiast. Wie schön, bleef ze maar Het echtpaar bood boven de vraagprijs en de deal was rond zeggen. Ik wist dat ik beet had. Maar ik wist ook dat Duitsers niet afdingen op de vraagprijs, zoals we in Nederland gewend zijn. In Duitsland noem je je bodemprijs. Dus dat deed ik. Het echtpaar bood daarboven en de deal was rond." Ook fijn: Duitsers doen niet aan voorbehoud van financiering en een bouwtechnische keuring gelo ven ze vaak ook wel. ,,We hadden direct zekerheid", vertelt Verhage. ,,Voor ons was het ideaal." Na de sleuteloverdracht rees de vraag of Verhage iemand wist die toezicht op het huis wilde houden. Het echtpaar zou immers hooguit eens in de drie, vier weken naar Burgh-Haamstede komen. Ver- hage bood aan dat zelf te doen, bij J! I? tü^L_ 3Wv wijze van een vriendendienst. ,,Ze namen chocola mee voor de kin deren, en Duitse mosterd. Ik vond het eigenlijk wel leuk. Zo bleef ik verbonden met het huis waar we zo verliefd op waren geweest." Maar toen het huis van de buren ook aan Duitsers werd verkocht, werd Verhage ook daar gevraagd. En daarna volgde nóg een echt paar. ,,Mijn man zei: je kunt er be ter een bedrijfje in beginnen. Dat heb ik dan ook maar gedaan." Verhage heeft nu een aardig lijstje woningen waar ze als Se cond Home Service elke week even gaat kijken of er niet is inge broken, of alle dakpannen nog recht liggen na een storm. Ze zet containers buiten, trekt het toilet een keer door en leegt de brieven bus. Desgewenst zorgt ze voor een gevulde koelkast en draait ze de verwarming hoger, vlak voor de eigenaren arriveren. ,,Toen wij en de buren onze huizen aan Duit- sers verkochten, kregen we wel wat negatieve reacties uit de buurt. Maar ja, als je vraagt wat zij zouden doen in onze situatie, dan is er toch begrip. Toch vind ik het goed dat de gemeente nu de touw tjes voor deeltijdbewoning wat strakker trekt. Al heb ik er een leuke bijbaan aan." Hoeveel woningen op Schouwen- Duiveland worden er nou eigenlijk slechts nu en dan bewoond? Die vraag is de laatste jaren vaak gesteld bij dorpsraads- en gemeenteraads vergaderingen. De gemeente be loofde het uit te zoeken, met de waarschuwing dat dat niet zou meevallen.Want Duitsers die een huis kopen om daar een aantal weekenden per jaar in door te bren gen, hoeven dat nergens te melden. En dus kan de gemeente niet ge woon een lijst van deeltijdwonin gen uitdraaien. ,,Onze enige bron nen zijn vergunningen voor deel tijdwonen die tot 2015 moesten worden aangevraagd en de aansla gen voor forenzenbelasting", legt Paskalle van der Wekken uit na mens de gemeente Schouwen-Dui- veland. ,,En voor beide gevallen geldt dat niet iedereen zich aan de regels houdt." Volgens de inventarisatie van de gemeente voert Brouwershaven de lijst aan met 63 deeltijdwoningen. Burgh-Haamstede volgt een poosje later met 37 woningen, al zijn Nieuw-Haamstede en Westen- schouwen niet meegerekend. Zie- Op basis van eigen tellingen komen we uit op 150 vakantiehuizen rikzee staat erop met veertig, Scha- rendijke met dertig, Zonnemaire met twintig, Renesse met 22. ,,Dat kan nooit", reageert Frans Prins, de voorzitter van de dorps raad in Renesse. ,,Op basis van ei gen tellingen komen wij uit op circa 150 woningen." Zijn collega in Burgh-Haamstede, Kees Veerhoek, is al even verbaasd. ,,Wij horen heel andere geluiden uit het dorp." Om die geluiden te onderbou wen heeft de dorpsraad daarom zelf maar een enquête gehouden. ,,We zijn in Nieuw-Haamstede en Wes- tenschouwen, die door de ge meente buiten beschouwing zijn gelaten, langs de deuren gegaan om erachter te komen hoeveel wonin gen niet permanent worden be woond. Die resultaten zijn vol gende week bekend." Het zijn er in elk geval steeds meer, bevestigt 'dorpsmakelaar' Kees Legemaate van Hanse+Hanse. ,,Zeker nu geld op de bank niets meer opbrengt, merk ik dat we veel woningen verkopen aan mensen die er slechts in deeltijd gebruik van maken. Misschien wel de helft." En zolang die aantallen meetel len in de woningvoorraad, kan de gemeente blijven concluderen dat er genoeg woningen zijn voor de plaatselijke bevolking, stelt Veer- hoek. ,,Daarom is het zo relevant dat we kloppende cijfers krijgen van het aantal deeltijdwoningen. Wij denken namelijk dat er wel de gelijk nieuwe woningen nodig zijn in Burgh-Haamstede." zaterdag 12 januari 2019 SD U bent weg, Vanessa houdt de wacht Wunderschön, jubelden de Duit sers die haar woning aan de Ho- geweg in Burgh-Haamstede kochten. Vanessa Verhage kon toch geen moment bevroeden dat ze nu, een jaar later, haar werk zou hebben gemaakt van deeltijdbewoning. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede Vanessa Verhage Vanessa Verhage: ,,Toen wij en de buren onze huizen aan Duitsers verkochten, kregen we wel wat negatieve reacties uit de buurt.'' FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 37 deeltijdwoningen in Burgh- Haamstede? Niet alleen de dorpsraad kan het zich nauwe lijks voorstellen, zelfs de ge meente Schouwen-Duiveland zet vraagtekens bij haar eigen overzicht. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Frans Prins, dorpsraad Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138