Als je op visite gaat, mag de gastheer dan bepalen wat je als attentie meeneemt? Ik wil rokers er zo graag op wijzen dat het gebouw stinkt, maar hoe? JOOST MAG 'T WETEN Lastige kwestie. Sigarettenstank die door muren en deuren trekt. Dat hoor je niet elke dag. Laat me er nog even over nadenken. Komt me goed uit, want ik heb nog een vraag af te handelen. Een paar weken terug kwam op deze pagina een kwestie ter sprake van een vrouw die niemand meer in huis liet. Een alcoholiste, dacht ik. Ik kreeg een e-mail van Rens Verhulst, die een andere theorie had. Hij schreef: 'Ik heb ooit tijdens mijn werk zoiets meegemaakt. Ik werkte bij de politie. Een dame liet plotseling niets meer van zich horen. Familie was ongerust. Niemand mocht naar binnen. Kortom: de politie gebeld'. Spannend genoeg. De dame bleek een hoarder te zijn. Een term die ik niet kende maar die staat voor iemand die niets kan weggooien. 'Haar wo ning stond vol met spullen. Glaswerk, wc-rollen, plastic zakken en bekers. Alles had voor haar waarde. We moesten ons een weg naar boven banen.' Een hoarder dus. Ik geef er mijn alcohol theorie graag voor prijs. Dank, meneer Verhulst. Terug naar het probleem van de astmapatiënt die kennelijk zijn buurman moet vragen om buiten een meter of wat verderop te roken. Hoe formuleer je zo'n vraag? Lastig, erg lastig. Sta me toe het nog even in beraad te houden. Annie Schmidt schreef ooit een gedicht over het land waar grote mensen wonen. Alles had daar twee kanten. Dit probleem, als de vraag hierboven dat woord verdient, is een goed voorbeeld. In de praktijk is het een kwestie van microscopische aard. Inzender wilde een bosje bloemen meenemen voor de gastvrouw of een flesje wijn voor meneer. Maar op verzoek van de gastheer wordt dat een doosje Lego voor het kind. Vooruit, doen we dat. Tot zover de prakti sche kant van deze kwestie. Maar ver onder de oppervlakte, diep verscho len in het land waar grote mensen wonen, schuilt het werkelijke probleem: dat van de zelfstandige burger. Ik hoorde een interview met een gelehesjes- drager uit Amsterdam. Ze had niets te klagen en toch ging ze de straat op 'want wij worden nooit gehoord!' Het is de roep van mensen die iets te vertellen willen hebben en wie wil dat niet? We krijgen al genoeg te horen wat we moeten doen en laten. Wat we moeten invullen en betalen. Dus op de kleine vierkante meter die ons nog rest willen we zelf koning zijn. En zelf bepalen of we een cadeau meenemen op visite en zo ja welk. In die zin heeft onze inzender gelijk. Al zou ik in de praktijk braaf de gevraagde barbiepop kopen als ik hem was. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn collega heeft een collega en mij uitgeno digd langs te komen. Hij woont al ruim een jaar in zijn nieuwe huis, maar van een bezoek is het nooit eerder gekomen. Nu kwam hij met sug gesties wat we voor zijn kinderen kunnen mee nemen. Ik bedenk dat liever zelf. Of moet ik zijn voorstel overnemen? De nieuwe bewoners beneden in ons apparte mentencomplex roken veel, ook buiten. Ze zijn de enigen in het gebouw. Hun rook trekt mijn slaapkamer en huiskamer in. Roken ze binnen, dan stinkt het in de gangen. Ik heb astma en kan er slecht tegen. Ik vind dit een lastig probleem om aan te kaarten: de mensen staan in hun recht. Wat zou u zeggen? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 12 JANUARI 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131