11 De scherven van een relatie 'Met mijn dochter van 9 filosofeer ik graag' Drie kogels voor de dominee I Homo I Deus RECENSIES 7 Hopeloos overschat Het boek dat ik mijn dochter voorlees Het boek dat ik maar niet uitkrijg... De laatste thriller van John Grisham heet The reckoning (De afrekening). Die titel dekt de la ding beter dan wat de Neder landse uitgever ervan maakte: Het oordeel (A.W. Bruna, €22). Centraal staat een liquidatie die het Amerikaanse stadje Clanton een jaar na de Tweede Wereldoorlog op zijn kop zet. Het oordeel is geen whodunit, want degene die drie kogels op dominee Dexter Bell afvuurt, is bekend. De schutter is Pete Banning, een godvruchtige herenboer. De grote vraag is waarom oorlogsheld Banning het op de dominee heeft voor zien. Het is meesterverteller Grisham gelukt het antwoord pas op de allerlaatste bladzijden prijs te geven. In de vooraf gaande 500 pagina's verdeelt hij het verhaal in drie stukken: de daad van Banning, zijn heldhaf tige prestaties tijdens de oorlog en het vervolg na diens rechts zaak. Meestal kiest Grisham het Amerika van nu als decor, maar ook met een verhaal van zeven decennia geleden weet hij raad. De rassenongelijkheid in Clan- ton beschrijft hij als een toen nog bijna vanzelfsprekend ge accepteerd fenomeen. En op een haast journalistieke wijze verhaalt Grisham over Ban- nings verblijf op de Filipijnen. Bloedstollend is Het oordeel niet. Wel weet Grisham te boeien met een indrukwek kend tijdsbeeld. —Peter Kuijt 'Ergens in mijn backpack moet het antwoord zitten op de vraag waarom ik ondanks al mijn woorden een verhaal leef dat aan mijn grip ontsnapt. Waarom ik hier terechtgeko men ben, op deze plek waar al les klopt en waar ik keurig naar de kloten ga.' De afgelopen jaren, waarin het huwelijk met haar jeugd liefde stukliep, schreef Bregje Hofstede haar tweede roman, Drift (Das Mag, €23). Het is het magistrale verslag van de te loorgang van een liefde. Hofstede jongleert met het verhaal over de zelfverkozen zwerftocht van de verteller (die ook Bregje heet en schrijver is), dagboekfragmenten en passa ges uit haar roman. In fenomenaal proza, door spekt met beelden en frisse me taforen die de lezer telkens even opschudden, onderzoekt ze waar het misging tussen haar en 'Luc'. Terwijl ze zichzelf niet spaart, legt ze de scherven van hun relatie als een mozaïek aan elkaar - de stukken passen niet meer. Het verhaal over twee men sen die naar overgave verlangen maar toch altijd iets voor zich zelf houden, hun best voor el kaar doen maar elkaar deson danks niet werkelijk bereiken en vervallen in een banale strijd, is niet uniek. Maar dat Hofstede dat zó gelaagd, mooi en intelligent weet op te schrij ven, belooft wat voor haar toe komst als schrijver. IVuwl Noah Harari ><n dt vcnUttiHt dosreiHv ja,»,» Een kIeine geschiedenis van de toekoms, er!i(J een cheetah? 2°ë Heller Kroniek van een schandaal Yuval Noah Harari Homo Deus ,,Wat een pretentieuze onzin! Ik begrijp niet waarom iedereen hier mee wegloopt. Dit boek staat vol open deuren over dé mensheid en dé zoektocht naar geluk. Ha- rari brengt zijn waarheden met zoveel zelfvertrouwen, aplomb en overtuiging dat veel mensen blijk baar denken dat hij heel wat te zeggen heeft over ons en onze toekomst.'' Marianne van Zetten Ben jij een cheetah? „Mijn dochter is 9 jaar en leest steeds vaker zelf, maar een boek als Ben jij een cheetah? leent zich goed voor samen lezen. Het is meer dan een mooi verhaal over een cheetah die een beetje ongelukkig is. Er staan regelmatig vragen in die te maken hebben met de situa tie van de cheetah. Als het jonge roofdier bijvoorbeeld iets meemaakt en een smoesje ver zint, krijgt de lezer de vraag: bedenk jij ook weleens een smoesje? Dat biedt ons de gelegenheid om samen lekker een beetje te filosoferen." Hanya Yanagihara Een klein leven ,,Een goed boek, daar niet van. Maar het is nogal dik en in de Engelse editie zijn de lettertjes zo klein dat ik steeds gecon fronteerd word met de ge dachte: o nee hè, moet ik nou echt een leesbril?'' THRILLER John Grisham, Het oordeel ROMAN Bregje Hofstede, Drift —Vivian de Gier ZATERDAG 12 JANUARI 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123