'Met een ananas in mijn hand leerde ik mijn huidige vriendin kennen' SCHRIJVER LEEST Stine Jensen (46) schreef Eerste Liefde, het essay voor de Maand van de Spiritualiteit die gisteren begonnen is. eten we dus altijd onrijpe ananas, die te hard en te bitter is. Ik koop nog weleens een exemplaar, omdat het zo mooi staat op de fruitschaal. De smaak valt altijd tegen." ,,De kleur zegt niets. Er zijn soorten die vol ledig groen ofbijna bruin ogen als ze rijp zijn. De MD2 wordt vaak nabehandeld met een stofje dat de bladgroenkorrels weg vreet, zodat hij langzaam geel wordt. Deze soort is gekweekt om te voldoen aan het plaatje van hoe een ananas eruit zou moe ten zien. Daarom worden de vruchten met kroon verkocht, terwijl die geen functie heeft. Er zouden meer exemplaren in een doos passen als de kroon er in het land van herkomst zou worden afgesneden. Maar de consument wil een ananas met kroon." Boon lacht. „Telkens als ik er eentje koop, denk ik: wat een luxe dat wij dit kunnen eten in Nederland. Mensen aan de andere kant van de wereld hebben voor weinig geld hard moeten werken om ons van die decadentie te voorzien. Voor mijn boekpre sentatie wil ik Smooth Cayennes uit Tanza nia laten komen, zodat mensen het verschil kunnen proeven. Daar betaal ik 4 tot 5 euro per ananas voor, alleen al aan transportkos ten. In de winkel zou zo'n ananas 15 tot 20 euro kosten. Nederlanders betalen dat ge woon niet. Zelf heb ik in Parijs eens 20 euro betaald voor een Smooth Cayenne uit Ivoorkust. Ik hoop dat mensen zich na het lezen van mijn boek beter realiseren hoe veel tijd en energie erin zit om de vrucht te produceren en weer met verwondering naar de ananas kijken. Dezelfde verwonde ring die je leest in de dagboeken van Co lumbus: kijk nou wat we hier hebben!" ,,Ja, dat blijft. Dankzij dit project heb ik de afgelopen zeven jaar leuke mensen leren kennen. Ik belandde met een jongen in een Schots ananaskasteel. Hij is nu een goede vriend. In Costa Rica was ik te gast op een ananascongres, in de Verenigde Staten trof ik de nu 85-jarige 'uitvinder' van de MD2. En toen ik op een dag met een ananas in de hand een café binnen kwam, leerde ik mijn huidige vriendin kennen. Ik heb ook grappige dingen mee gemaakt. Bijvoorbeeld toen ik met een ananas door Volendam liep en een man keihard riep: kijk daar, iemand laat zijn ananas uit!" Ik lees nu Johan Harstad Het boek dat ik zelf had willen schrijven 34 Lezen Mensen denken misschien dat een ana nas rijp is als-ie geel van kleur is. Totdat jouw boek verscheen, wist bijna niemand in Nederland dat de ananas hier niet zo lekker is als hij zou kunnen en moeten zijn. Aan het einde van het boek schrijf je dat je er wel een beetje klaar mee bent. Maar je straalt gewoon als je erover vertelt. Ananas. Een geschiedenis in opzienbarende verhalen en onverwachte ontmoetingen van Lex Boon is verschenen bij Meulenhoff (€20). TEKST PETER SIERKSMA Max, Mischa het Tet-offensief ,,Ik ben er net in begonnen, maar ik heb nu al de neiging om een pot lood te pakken en de vele mooie zinnen te onderstrepen. Harstad schrijft in een zoekende, meande rende stijl. Hij benadrukt zijn liefde voor taal heel mooi, bijvoorbeeld door een zin te beginnen met 'Ik schrijf in het Noors omdat...' en die vervolgens verschillende keren terug te laten komen. Zo ontstaat een cadans die het boek op gang brengt. Eigenlijk had ik het voor ie mand gekocht, maar al snel dacht ik: ik ga het helemaal niet cadeau doen, ik hou het lekker zelf.'' Zoë Heller Kroniek van een schandaal „Goed verhaal, geestig geschreven en met een mooie literaire verwij zing naar Lolita van Nabokov die er niet te dik bovenop ligt. Het gaat over een mopperige oude lerares die met evenveel verlangen als af gunst haar jongere collega obser veert.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122