Stroomnet is vol: stop op nieuwe zonneparken minder zout in hun gerechten Thermen Bussloo EUWS 11 79.- In zes gebieden in Gronin gen, Drenthe en Overijssel is de komende jaren geen capaciteit op het stroomnet meer beschikbaar. ,,Het net zit vol. Daardoor kunnen we geen grootverbruikers meer aansluiten die stroom terugleveren", zegt woord voerder Loek de Lange van Enexis. De netbeheerder heeft alle gemeenten in Groningen, Drenthe en Overijssel in een brief voor dat probleem gewaar schuwd. Ook in steeds meer andere delen van het land kampen netbeheer ders met krapte. Overvallen TenneT, de beheerder van het landelijke hoogspan ningsnet, stelt te zijn over vallen door de snelle groei van zonne-energie in Ne derland. ,,Die overtreft alle verwachtingen. Halver wege 2017 hebben we nog gekeken welke investerin gen nodig zijn. Maar de ontwikkelingen gaan zo hard dat ze alle prognoses ver overstijgen." In Hoogeveen, Beilen, Stadskanaal, Musselkanaal, Gasselte en Eemshaven- Oost zijn nieuwe aanslui tingen voor grootverbrui kers nu al niet meer moge- lijk. In minstens twintig andere gebieden kunnen nieuwe zonnecentrales op bijvoorbeeld staldaken, ak kers en bedrijventerreinen nog beperkt worden aange sloten. Particulieren die zonnepanelen op het dak van hun huis willen leg gen, kunnen de stroom overal in het land nog wel terugleveren. De problemen spelen vooral in het noorden van het land, omdat de grond daar goedkoper is. Dat heeft tot een hausse aan zonneakkers geleid. De netcapaciteit is in het dun bevolkte noorden echter De groei gaat zo hard dat die alle prognoses ver overstijgt relatief klein, verklaart woordvoerder Jeroen Brou wer van TenneT. ,,De lage grondprijs, in combinatie met subsidies en een totaal gebrek aan coördinatie, leidt tot een mismatch.'' Volgens de zonne-ener- giesector hadden de netbe heerders de problemen kunnen voorkomen. ,,Dit kon iedereen zien aanko men'', zegt woordvoerder Irene Bloemink van bran chevereniging Holland Solar. ,,Het is precies be kend voor welke projecten subsidie is aangevraagd. Nu ondernemers hun pro jecten niet kunnen uitvoe ren, lopen de energietran sitie en de uitvoering van het Klimaatakkoord vertra ging op.'' Coördinatie De netbeheerders hekelen het gebrek aan coördinatie door de overheid. ,,Als ergens een nieuwe woonwijk wordt gebouwd, leg je eerst de wegen aan. Zo ging het met ons stroomnet ook altijd. Nieuwe gascentrales werden jaren van tevoren gepland en over het Het probleem is niet zomaar op te los sen. Uitbreiding van het elektriciteits net kost honderden miljoenen euro's en neemt drie tot tien jaar in beslag. Ondertussen staat Nederland aan de vooravond van een complete transfor matie van het energiesysteem. Volgens het ontwerp-Klimaatakkoord moet over elf jaar minstens 70 procent van onze elektriciteit (dat is 84 terawat- tuur) uit schone bronnen komen, waarvan ruim 40 procent (35 terawat- tuur) door zon en wind op land wordt opgewekt. Zonnecentrales spelen in die plannen dus een prominente rol. ,,Dit is natuurlijk een heel gekke si tuatie", zegt Tweede Kamerlid Matthijs Sienot (D66). ,,Aan de ene kant wordt de SDE-subsidiepot verhoogd om de transitie naar schone energie te stimu leren, aan de andere kant kunnen we de projecten nu al niet aan. Terwijl on dernemers en boeren er maar wat graag snel aan willen beginnen." met je eigen meterkast. Op een gege ven moment knalt de stop eruit." In het ontwerp-Klimaatakkoord is afgesproken dat de bouw van nieuwe zonneparken en windmolens op land per regio gecoördineerd gaat worden, laat minister Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) via een woordvoer der weten. Hij erkent de problemen. ,,Op korte termijn zoeken we met de marktpartijen en netbeheerders in overleg naar praktische oplossingen." Creatief De netbeheerders moeten creatiever omgaan met het stroomnet, zegt Flo- russe van Rooftop Energy. ,,Ze zeggen nu wel heel makkelijk dat het net vol is. Misschien is dat soms inderdaad het geval op een zomerse dag waarop het heel hard waait. Maar daar zijn afspra ken over te maken. Voor ons kan het best acceptabel zijn om op zo'n mo ment even géén stroom te leveren." hele land verspreid", zegt woordvoer der Jeroen Brouwers van TenneT. ,,De opmars van steeds grotere zon necentrales is een nieuwe ontwikke ling. Er is totaal geen coördinatie: per gemeente worden vergunningen afge geven. Maar je kunt niet ongestraft nieuwe zonne-energieparken op het net blijven aansluiten. Vergelijk het de koks ingrediënten en produc ten die te veel zout bevatten. Makkelijk is het niet. Zelfs bij Danny Rijs van Restaurant Vlaar in 's-Graveland, nota bene am bassadeur van minder zout, staan de zoutvaatjes op tafel. ,,Daar is toch altijd vraag naar. Ons pu bliek is gewend om standaard zelf het vaatje te pakken. Mijn vader doet dat ook, nog voordat hij het gerecht ook maar heeft geproefd.'' Toch lukt het Rijs wel om het zout terug te dringen. ,,Zout haalt de smaak omhoog en dat kan ook door kruiden en specerijen te ge bruiken. Tomaat en champignons hebben ook de umamismaak'', legt Rijs uit. ,,Ook vind ik het leuk om te werken met limoen, bergamot en grapefruit.'' Zoutvermindering blijft voor lopig op de agenda staan. Zo is er in maart een driedaags evene ment in heel Nederland waarbij restaurants menu's aanbieden zonder zout. Menno Post van restaurant Oli- vijn in Haarlem doet ook weer mee. Ook hij is ambassadeur van minder zout. De zoutpot in zijn keuken zit voor een vierde gevuld met paddenstoelenextract. ,,Je reduceert het zoutgehalte in één klap met 25 procent. En je proeft het niet als we er vis, vlees of pu ree mee op smaak brengen. Gas ten merken er niets van, want de smaak blijft hetzelfde en 25 pro cent is echt veel.'' 3 dgn Antwerpen 3 dgn Roermonddiner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg 3 dagen hotel zaterdag 12 januari 2019 GO zien aankomen' In delen van ons land kunnen voorlopig geen grote zonnecentrales meer worden gebouwd. Op het elektriciteitsnet is volgens de netbeheer ders op sommige plaat sen nu al geen ruimte meer beschikbaar om nieuwe zonneakkers en staldaken vol panelen aan te sluiten. Annemieke van Dongen Arnhem -Netbeheerder TenneT A Leendert Florusse, direc teur Rooftop Energy: ,,Een aansluiting regelen is moei lijk." FOTO CHRISTIAAN KROUWELS Verblijf 3 dagen in een sfeervol hotel midden op de Veluwe, vlakbij Apeldoorn. 2 nachten in 3* Fletcher Hotel Het Veluwse Bos (7,6) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 dagkaart voor Thermen Bussloo t.w.v. 34,50 p.p. Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 3* Century Hotel Antwerpen 4* Landhotel Bosrijk Roermond (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet M> Gratis gebruik van wifi Tip: Solden t/m 31 jan. lx een 3-gangen diner Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting MêÊÊ li fih Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11