Wie zijn de populairste ASMR-artiesten en wat is hun specialiteit? tinteling door mijn hoofd en werden mijn armen en benen slap. Een kwartier later geloofde ik bijna dat ik een kerstboom was en ik vond het nog zalig ook. Sindsdien ben ik fan. Waar ik voorheen yoga-oefe- ningen deed om tot rust te komen, zet ik tegenwoordig een ASMR-filmpje op. Ik val 's avonds sneller in slaap en ik heb minder last van intense dromen. Ook sta ik met een uitgeruster gevoel op. Om dat gevoel te delen ben ik een nieuw YouTube-kanaal begonnen: Sofie Softly ASMR. Ik hoop mijn kijkers met Nederlandstalig gefluister dezelfde ontspanning te geven als ik zelf ervaar. Lichamelijke sensaties Toch helpt ASMR niet iedereen. Er zijn twee kampen: mensen die het heerlijk vin den en mensen bij wie het juist aversie op roept. Een gegeven dat Anouk Keizer, psy choloog en onderzoeker, bezighoudt. Ze is verbonden aan de Universiteit Utrecht en is de eerste Nederlandse wetenschapper die onderzoek doet naar ASMR. „Enkele maan den geleden attendeerde een collega mij op dit fenomeen. Het hielp haar ontspannen. Maar toen ik diezelfde filmpjes aanklikte, werd ik er juist kriegel van. Dat contrast vind ik fascinerend'', zegt ze. ,,Uit een re cente studie in het blad Social Neuroscience blijkt dat bij mensen met een gevoeligheid voor ASMR bepaalde netwerken in de hersenen anders lopen dan bij mensen zonder die gevoeligheid. Dat zou een reden kunnen zijn waarom de een er positief op reageert en de ander niet. Maar er zijn nog veel vraagtekens. Hoe het precies werkt en waarom bij de een wel en de ander niet, willen we graag weten.'' ASMR-filmpjes gaan al jaren rond op internet, uit verschillende landen en in ver schillende talen. De Amerikaanse Jennifer Allen, een van de vele kijkers, besloot in 2010 een Facebookgroep op te richten rond het fenomeen. Zij is ook de bedenker van de term. Sindsdien is ASMR alleen maar populairder geworden. Waarom? Keizer: ,,Ten eerste omdat de filmpjes heel toegan kelijk zijn via YouTube. Als daar een hype ontstaat, kan die zich snel verspreiden. Ten Internationaal In Nederland Zachtjes Nagels die ergens op tikken, iemand die lange haren borstelt. Mensen die er gevoe lig voor zijn, ervaren het als rustgevend. ASMR Darling heeft twee miljoen abonnees. Haar echte naam is Taylor Darling, ze woont in Florida en is 21 jaar oud. Ze werkt met uiteenlopende attributen waarop ze uitvoerig tikt, en ze fluistert veel. Gentle Whispering heeft ander half miljoen abonnees. Haar echte naam is Maria Viktorovna en ze woont in Californië. Ze is 32 jaar oud en werd geboren in Lipesk, Rusland. Ze maakt liefdevolle fluisterfilm- pjes en geeft daarbij veel persoonlijke aan dacht, vaak in de vorm van een rollenspel. Frivolous Fox ASMR heeft bijna een miljoen abonnees. Haar voornaam is Lauren, haar ach ternaam houdt ze geheim. Ze is 24 jaar oud, werd geboren in Californië en woont nu in Australië. Ze is de koningin van mondgeluiden. Zo eet ze marshmallows en honinggebak en likt ze probleemloos uren lang de microfoon af. ET~ WM Isabel imagination ASMR is Bt-kJJl Nederlands, maar maakt voor- Spr J namelijk Engelstalige filmpjes. VJsM Ze pakt enorm uit met complete filmsets als decor. Cindy Whispers ASMR heeft 18.000 abonnees en maakt film pjes die uiteenlopend zijn qua stijl. Ze doet aan tapping (tikken op verschillende drukpunten van je lichaam), persoonlijke aandacht en rollenspellen. TiaraASMR heeft ruim 14.000 abonnees en maakt fijne fluisterfilmpjes in het Nederlands. ZATERDAG 12 JANUARI 2019 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113